استفاده از مسیریاب ویز برای تاکسی‌های اینترنتی ممنوع اعلام شد | ایران اینترنشنال

استفاده از مسیریاب ویز برای تاکسی‌های اینترنتی ممنوع اعلام شد

 

قوه قضاییه ایران استفاده از اپلیکیشن Waze (ویز ) را برای رانندگان سرویس‌های حمل‌و‌نقل مسافر اینترنتی مانند «اسنپ» و «تپسی» ممنوع اعلام کرد.

بر اساس دستور قوه قضاییه، تاکسی‌های اینترنتی فعال در ایران ، از تاریخ ۳۰ آبان، موظف به منع استفاده از اپلیکیشن مسیریاب وایز شدند.

به گزارش مهر، بر اساس این دستور تاکسی‌یاب‌های اینترنتی از رانندگان خود خواسته‌اند که برای جلوگیری از غیرفعال شدن اپلیکیشن‌های خود، درصورت داشتن مسیریاب ویز روی گوشی خود، تا قبل از ۳۰ آبان ماه این مسیریاب را حذف کنند.

در این اطلاعیه استفاده از سایر مسیریاب‌های جایگزین و بومی پیشنهاد شده است.

محمد یوسفی زاده، سردبیر نشریه الکترونیکی سخت‌افزار در توضیح اپلیکیشن ویز می‌گوید: ویز ابزاری برای مسیریابی است که به دلیل نقشه‌های کامل و پوشش گسترده آن در بسیاری از کشورهای جهان مشهور شده است.

به گفته وی،  بسیاری از کاربران، آن را به دلیل قابلیت‌های نقشه‌خوانی و مسیریابی حتی بهتر از برنامه‌هایی مانند گوگل Maps می‌دانند و به خصوص رانندگان در شهرهای بزرگ از این برنامه بر روی دستگاه‌های اندرویدی و iOS خود استفاده می‌کنند تا به بهترین شکل بتوانند مسیر خود را در بین خیابان‌ها و کوچه‌ها پیدا کنند.

اسفند ماه سال ۱۳۹۵ دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه این نرم‌افزار را «اسراییلی» نامیده بود و اعلام کرده بود:«این نرم‌افزار به‌دلیل اینکه می‌توانست به اطلاعات شخصی شهروندان دسترسی پیدا کند و امنیت آنها را در مخاطره قرار دهد فیلتر شده است».

در حالی که انتظار می‌رفت با بررسی موانع موجود، فیلترینگ این اپلیکیشن لغو شود، روز شنبه ۲۷ آبان، قوه قضاییه آخرین گام برای فیلترینگ کامل و دائمی ویز را نیز برداشت و استفاده از آن را ممنوع اعلام کرد.

بر اساس این گزارش، این در حالی است که در حال حاضر نمی‌توان هیچ نرم افزار مسیریابی با دقت و جزئیات نمونه‌های خارجی مانند Waze و Google Maps یافت و حتی در صورتی که توسعه این برنامه‌ها در دستور کار باشد، عملیاتی شدن و گسترش آن برای پوشش کامل شهرها، خیابان‌ها، کوچه‌ها، مسیرهای پرترافیک، طرح‌های ممنوع و مواردی از این قبیل به ماه‌ها زمان نیاز دارد.

از سوی دیگر هنوز مشخص نشده است، در صورتی که رانندگان بدون توجه به این ممنوعیت همچنان از  ویز بر روی گوشی‌های خود استفاده کنند چه جریمه‌هایی در انتظار آنها خواهد بود.

 

تازه چه خبر؟
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گلستان از وقوع آتش‌سوزی در یک شرکت تعاونی واقع در میانکاله و انفجار چند تانکر در این منطقه خبر داد. آتش‌سوزی در ساختمان...More
سعید صالح، مدیرکل مدارس و مراکز غیردولتی وزارت آموزش و پرورش، از توقف صدور مجوز مهدکودک خبر داد و گفت: تا زمان تشکیل سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک،...More
رسانه‌های ترکیه به نقل از مقامات این کشور اعلام کردند آمریکا اعزام دو ناو جنگی را به دریای سیاه در روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه لغو کرده است. براساس...More
ماشاءالله نعمتی، فرماندار الیگودرز، اعلام کرد که وضعیت شیوع کرونا در این شهر استان لرستان فوق بحرانی است و برای جلوگیری از هرگونه تجمع دفن جان‌...More
رویترز به نقل از منابع آگاه گزارش داد دولت بایدن قصد دارد تا روز پنج‌شنبه حدود ۳۰ مقام و نهاد روسی را به دلیل نقش آنها در حمله سایبری به هزاران شرکت...More