سرخط خبرها

 • بنیامین نتانیاهو: فشارها بر ایران باید ادامه دار و بیشتر شود
 • وزیر نفت عراق: ایران آزادی تردد در تنگه هرمز را تضمین کرده است
 • سخنگوی قوه قضاییه: حکم قصاص قاتل شیرمحمدعلی صادر شد
 • بنیامین نتانیاهو: نباید به ایران اجازه اختلال در تردد نفتکش‌ها را داد
 • مرکز آمار ایران تورم نقطه به نقطه مواد غذایی را بیش از ۵۹ درصد اعلام کرد
 • بیش از ۲۰۰ هکتار از مزارع و مراتع ایلام سوخت
 • تجارت ایران و چین در ۶ ماه نخست سال ۲۰۱۹ نسبت به مدت مشابه پارسال ۴۶ درصد افت کرده است
 • معاون شهرداری تهران از گسترش «پدیده ماشین‌خوابی» در پایتخت خبر داد
 • معصومه ابتکار: دختران می توانند بدون حجاب در کلاس درس حاضر شوند
 • واردکنندگان کابل برق به جای استنت قلبی از ایران خارج شدند
 • علی مظفری، فعال دانشجویی دانشگاه تهران به ۳۰ ماه حبس تعزیری محکوم شد
 • مرکز آمار ایران: نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به تیرماه به ۴۰.۴ درصد رسید
 • عضو کمیسیون آموزش مجلس: اسناد جدیدی از تخلفات تحصیلی حسین فریدون بدست آورده‌ایم
 • عربستان سعودی: توقیف نفتکش بریتانیایی از سوی ایران نقض قوانین بین‌المللی است
 • وزرای آموزش و دادگستری بریتانیا استعفا دادند
 • ظریف: ایران به دنبال رویارویی با بریتانیا نیست
 • حسن روحانی: قیمت گوشت متعادل نیست
 • بوریس جانسون به عنوان رهبر حزب محافظه‌کار و نخست وزیر بریتانیا انتخاب شد
 • محسن افشانی به یک سال حبس محکوم شد
 • مادر سهیل عربی زندانی سیاسی بازداشت شد
 • وزیر اقتصاد: گم شدن یک میلیارد یورو ارز دولتی به هیچ وجه صحت ندارد
 • رئیس دفتر آیت الله خامنه‌ای: رهبر زیر خط متوسط زندگی می کند
 • YouTube: https://www.youtube.com/iranintl آدرس کانال یوتیوب ایران اینترنشنال
 • پیام‌های صوتی، تصویری و نوشتاری‌تان به تلویزیون ایران‌ اینترنشنال را از طریق واتس‌اپ، تلگرام و سیگنال به شماره ۰۰۴۴۷۸۳۰۰۰۷۰۰۰ بفرستید
 • www.iranintl.com Twitter: @IranIntl Instagram: @iranintltv www.Facebook.com/iranintl E-mail: [email protected]
روزنامه‌خوانی ۴ تیر

ارشاد گشت؟!

 

 

تحریم‌های تازه آمریکا که این بار از رهبر جمهوری اسلامی ایران تا محمد‌جواد ظریف، وزیر خارجه، را در بر‌می‌گیرد، آن‌قدرها در روزنامه‌های امروز بازتاب نداشت، شاید به این دلیل که تحریم تکراری شده است و فهرست تازه تحریمی‌ها جذابیتی ندارد. البته نباید از این غافل شد که روزنامه‌ها نمی‌توانستند به‌راحتی نام علی خامنه‌ای را در صدر فهرست تحریمی‌های جدید بیاورند و این سوال بی‌جواب را در ذهن خوانندگان ایجاد کنند که مگر رهبر ساده‌زیست نظام در خارج از کشور مال و اموال دارد که تحریم می‌شود؟ برای همین روزنامه اعتماد در تنظیم خبر تحریم احتیاط به خرج داده و نوشته آمریکا دفتر مقام معظم رهبری را تحریم کرده است.

با این‌که تصمیم تازه ترامپ و فهرست تازه تحریمی‌ها مورد توجه خبری قرار نگرفته، اما بازار تحلیل و تفسیر اقدام‌های هر‌روزه آمریکا علیه ایران داغ است؛ مثلا حسن لاسجردی، کارشناس سیاسی، در روزنامه جام جم نوشته است آمریکایی‌ها از سقوط پهپاد پیشرفته‌شان عصبانی‌اند و برای همین دست به تحریم‌های نمادین زده‌اند و آوردن نام وزیر خارجه در فهرست تحریم نشانه‌ای است از این‌که آمریکا نمی‌خواهد دستگاه دیپلماسی ایران کارهای عادی و روزمره‌اش را انجام دهد.

از یادداشت متفاوت یوسف مولایی در روزنامه آرمان هم بخوانیم که با بیان این‌که آمریکا کاری به مسائل حقوقی ندارد، نوشته آمریکا را چهل سال است دشمن می‌دانیم و هیچ مراوده و گفت‌وگویی نداریم، نتیجه این می‌شود که نمی‌توانیم هیچ‌گونه طرحی را در قبال این قدرت بزرگ جهانی عملیاتی کنیم. این استاد دانشگاه تصریح کرده است وقتی ایران نمی‌تواند نفت بفروشد، تحریم تازه چیزی را بدتر نمی‌کند و از طرفی، کاری از دست ایران بر‌نمی‌آید جز این‌که علیه آمریکا تبلیغ کند.

این روزها، ابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه، هر روز با خبری از اصلاحات در دستگاه قضایی، در صفحه اول روزنامه‌ها ظاهر می‌شود. هر‌چند اتفاق ملموسی در قوه قضاییه رخ نمی‌دهد، به‌هر‌حال عکس رییسی در صفحات اول جراید خودنمایی می‌کند.

دیروز هم رییس قوه قضاییه درباره قتل یک زندانی سیاسی در زندان اظهار نظر کرده و گفته است دستگاه قضایی خودش خونخواه این زندانی مقتول است و حالا روزنامه اعتماد عکس ابراهیم رییسی را در صفحه اول قاب گرفته است، با این تیتر از وعده‌هایش: «مدعی حقوق عامه هستیم».

از آن‌جا که در ایران گفتار و کردار ربط چندانی به هم ندارند، همین امروز روزنامه همدلی گزارشی داده است از کتک خوردن یک دختر از ماموران نیروی انتظامی به جرم آبپاشی. کلیپ حمله ماموران به دختری که با تفنگ آبپاش با دوستانش تفریح می‌کرد در فضای مجازی دست به دست شد و عاقبت، نیروی انتظامی بیانیه‌ای داد، از کار ماموران دفاع کرد و دختر و دوستانش را متهم کرد که مواد زده بودند و حال عادی نداشتند. همدلی این خشونت پلیس را در طرحی نشان داده و با تیتری سوالی و متعجب پرسیده است «ارشاد گشت؟!»

بی‌اعتمادی فوران می‌کند

 

 

مشکلات بزرگی در کشور وجود دارد و بی‌اعتمادی فوران می‌کند. این را هاشم‌زاده هریسی، عضو مجلس خبرگان رهبری، در مصاحبه‌اش با روزنامه آرمان گفته است.

این روحانی، که زمانی از طرفداران هاشمی رفسنجانی بود، وضعیت معیشتی جامعه ایران پس از تحریم‌های آمریکا را وخیم توصیف کرده و گفته است ثروتمندان در این اوضاع اقتصادی مشکلی ندارند و این طبقه متوسط و قشر ضعیف است که کمرش زیر بار مشکلات خم شده است و حالا، ما به کسانی که نمی‌توانند نان زن و بچه‌شان را تامین کنند می‌گوییم مقاومت کنند.

هاشم‌زاده هریسی مذاکره با آمریکا را مفید دانسته و در ادامه گفته است در طول تاریخ آدم‌های خوب با آدم‌های بد مذاکره کرده‌اند و مذاکره به‌معنای امتیاز دادن نیست، بلکه می‌توان گفت‌وگو کرد و حرف‌های طرف مقابل را نپذیرفت.

این استاد حوزه علمیه این را هم گفته که مشکل اصلی کشور تندروی است و تندروها وحدت و انسجام ملی را نشانه گرفته‌اند.

فرمول برجام و فرمول پهپاد، مساله این است

 

 

جعفر بلوری در یادداشتی خطاب به مسئولان جمهوری اسلامی ایران نوشته است که قرار بود برجام اوضاع اقتصادی کشور را بهتر کند اما این اتفاق نیفتاد، در حالی که توانمندی موشکی وضعیت ایران در منطقه را تثبیت کرد.

نویسنده کیهان به ساقط کردن پهپاد آمریکایی اشاره کرده و نوشته است توانمندی پدافندی سپاه منجر به این شد که قلدری مثل ترامپ به تناقض‌گویی بیفتد و آمریکا به‌جای واکنش نظامی، این بحث را پیش بکشد که پهپاد در حریم ایران بوده یا نبوده است و این نشانه اقتدار جمهوری اسلامی است.

به نظر این یادداشت‌نویس، مذاکره با آمریکا هیچ سودی ندارد، چرا که در مذاکره باید چیزی داد و چیزی گرفت و سابقه مذاکرات برجام نشان می‌دهد که ایران فناوری هسته‌ای‌اش را داد و چیزی عایدش نشد.

جریان اصلاح‌طلبی خسته است

 

 

این‌طور که تقی آزاد ارمکی، جامعه‌شناس، به آفتاب گفته جریان اصلاح‌طلبی خسته است و نیازمند نقد و بازبینی. این جامعه‌شناس معتقد است در دو دهه گذشته، اصول‌گراها اجازه ندادند اصلاح‌طلب‌ها در زمین سیاست بازی کنند و اصلاح‌طلب‌ها هم وقتی به عرصه سیاست آمدند، ابزار جدی در دست نداشتند.

به گفته آزاد ارمکی، اعتراف محمد خاتمی، رییس‌جمهوری پیشین، به این‌که اگر از مردم بخواهد در انتخابات شرکت کنند هم بی‌تاثیر است، نشانه عذر‌خواهی و اعتراف به اشتباه است.

با این حال، آزاد ارمکی معتقد است اصلاح‌طلب‌ها باید در قدرت حضور داشته باشند و هنوز رای سلبی نتیجه می‌دهد.

به گفته این جامعه‌شناس، اگر فردا روزی فردی جنگ‌طلب نامزد نمایندگی مجلس شود، باید با رای سلبی از حضورش در مجلس جلوگیری کرد.

اصلاح‌طلب‌ها بازی را پیشاپیش باخته‌اند

 

 

باز هم بحث اصلاح و اصلاح‌طلبی و این بار در روزنامه شرق و گفت‌وگوهای دامنه‌دار با عنوان «چه باید کرد»، که مدتی است این روزنامه پیگیری می‌کند.

عباس عبدی، تحلیلگر سیاسی، در مصاحبه‌ای با شرق به تاریخ اصلاحات در ایران اشاره کرده و گفته است در قرن گذشته، هر وقت در ایران اصلاحاتی شده، مشارکت مردمی نادیده گرفته شده است و نمونه‌اش رضا شاه و محمدرضا پهلوی بود که هر‌چند خدماتی داشتند، به دلیل این‌که مردم را در امور کشور دخالت نمی‌دادند در نهایت دستاوردشان از بین رفت.

عبدی به مسائل روز هم پرداخته است، درباره انتخابات آتی مجلس ابراز نا‌امیدی کرده و گفته است مردم در این انتخابات مشارکت جدی نخواهند داشت، چرا که انتخابات را به‌عنوان روش معتبر می‌دانند، نه نتیجه و هدف.

به گفته عبدی، اصلاح‌طلب‌ها نمی‌توانند فهرست قابل ذکری به مردم معرفی کنند و برای همین بازی را پیشاپیش باخته‌اند، هر‌چند به اعتقاد این فعال سیاسی، بازی هم در کار نیست و مجلس آن‌قدر ضعیف شده است که در شرایط فعلی، کارایی خاصی ندارد.

ارشاد گشت؟!

 

 

این روزها، در رسانه‌های مجازی فیلمی از خشونت پلیس با دختری نوجوان به بهانه بدحجابی دست به دست می‌شود. همدلی گزارش داده است در این ویدیو، یک مامور لباس‌شخصی دختر نوجوانی را با خشونت تمام و بدون رعایت شئونات شرعی، کشان‌کشان و در حالی که قسمتی از بدنش عریان شده است، به خودروی پلیس منتقل می‌کند.

 ستاره لطفی در این گزارش نوشته بر فرض که این دختر مجرم بوده است، آیا این حجم از خشونت‌ورزی لزومی داشت و آیا چنین کاری قانونی است؟

در این گزارش آمده است آیا تمام اقتدار پلیس در قبال دختران و پسران جوانی است که بد‌حجاب‌اند یا می‌رقصند، در حالی که غارتگرها در کمال آرامش و امنیت به تاراج بیت‌المال مشغول‌اند؟

ستاره لطفی در ادامه افزوده است رفتار تحقیر‌آمیز ماموران نیروی انتظامی نشان می‌دهد که آن‌ها کوچک‌ترین آشنایی با قانون ندارند و به‌راحتی حقوق مردم را پایمال می‌کنند و تردیدی نیست که این رفتار مردم را به اسلام جذب نمی‌کند، بلکه از دین و حجاب فراری می‌دهد.

اقتصاد پارتیزانی

 

 

تجارت ایران با دیگر کشورها پس از تحریم‌های آمریکا با افت چشمگیری مواجه شده است. روزنامه جهان صنعت گزارشی داده است با عنوان «اقتصاد پارتیزانی» و نوشته است بانک‌ها و شرکت‌های خارجی از ترس جریمه‌های سنگین آمریکا، تمایلی به تجارت با ایران ندارند و برای همین ساز‌و‌کار مالی اروپا یا اینستکس هم به جایی نخواهد رسید.

در این گزارش آمده است تجارت ایران و اروپا، که تا قبل از تحریم‌ها بیش از ۲ میلیارد یورو بود، به ۱/۲ میلیارد یورو کاهش یافته است. میزان واردات کالا از دیگر کشورها هم کاهش چشمگیری داشته است، مثلا صادرات کره جنوبی به ایران ۸۳ درصد افت کرده و حتی صادرات چین به ایران نیز ۲۶ درصد کاهش داشته است.

کالاها ساعتی گران می‌شوند

 

 

تجربه تحریم‌های گذشته و پژوهش‌هایی که درباره اثر‌گذاری تحریم‌ها صورت گرفته است نشان می‌دهد که تحریم در سال اول بیشتر آثار تخریبی بر اقتصاد دارد.

سعید پویش در ادامه یادداشتی با عنوان «تورم دو‌رقمی» نوشته آثار تحریم بر صنایع مختلف متفاوت است و مثلا صنعت خودرو از اولین صنایعِ آسیب‌دیده است و حالا به نظر می‌رسد نوبت صنایع غذایی و شیمیایی است.

نویسنده روزنامه ثروت تصریح کرده تحریم‌ها آثار بدی بر تمام صنایع داخلی گذاشته است و قیمت کالاها ساعتی گران می‌شود و این در حالی است که برخی سود‌جوها سعی می‌کنند قیمت‌ها را افزایش دهند.

تازه چه خبر؟
غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه، از صدور احکام قصاص و زندان برای دو متهم قتل علیرضا شیرمحمدعلی خبر داد. اسماعیلی روز سه‌شنبه در یک نشست خبری گفت...بیشتر بخوانید
۱۶ دقیقه ۴ ثانیه پیش
دولت عربستان سعودی با صدور بیانیه‌ای در واکنش به توقیف کشتی بریتانیا در تنگه هرمز توسط سپاه پاسداران، آن را نقض حقوق بین‌المللی دانست و خواستار «...بیشتر بخوانید
۱ ساعت ۲۱ دقیقه پیش
سخنگوی دولت ژاپن اعلام کرد که هیچ تغییری در موضع این کشور مبنی بر «عدم اعزام نیروهای دفاعی برای ائتلاف دریایی آمریکا در خاورمیانه» روی نداده است. به...بیشتر بخوانید
۴ ساعت ۵۶ دقیقه پیش
علی مظفری، فعال دانشجویی دانشگاه تهران، در دادگاه تجدیدنظر پرونده مربوط به اعتراضات دی‌ماه سال ۱۳۹۶، به ۳۰ ماه حبس تعزیری محکوم شد. پایگاه خبری هرانا...بیشتر بخوانید
۵ ساعت ۵۱ دقیقه پیش
حسین خانزادی، فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی، با اشاره به قابلیت پهپادهای ایران در رصد منطقه اعلام کرد که ارتش «آرشیو کاملی از تردد روزانه...بیشتر بخوانید
۶ ساعت ۲۵ دقیقه پیش