ادامه اعتراضات آبادانی‌ها به شوری آب و وعده‌های مسئولان برای حل این مشکل | ایران اینترنشنال

ادامه اعتراضات آبادانی‌ها به شوری آب و وعده‌های مسئولان برای حل این مشکل

 

در ادامه اعتراضات شهروندان آبادانی به شوری و آلودگی آب این شهرستان، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس از مشکلات توزیع آب در روستاهای اطراف آبادان خبر داد و گفت که آبرسانی در این مناطق جوابگوی نیاز مردم نیست.

جلیل مختار نماینده آبادان در مجلس شورای اسلامی، سوم تیرماه در گفت‌وگویی با خبرگزاری مهر با اشاره به مشکلات آب آشامیدنی در شهرستان آبادان گفت: درحال حاضر تصمیم گرفته شده که از طریق «آب پخش ها و مراکز عرضه آب تصفیه » و با نظارت دقیق مسئولان ذیربط و «دریافت حداقل هزینه»، آب در اختیار مردم قرار گیرد.

مختارهمچنین درباره نبود تانکر کافی برای آبرسانی به روستاهای آبادان گفت که در حال حاضر رساندن آب آشامیدنی سالم به  ۱۰۷ روستای آبادان تنها با ۳۰ دستگاه تانکر صورت می گیرد که باید هر چه سریعتر برای این مشکل نیز چاره اندیشی کرد.

عامر کعبی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نیز سوم تیر با حضور در میان مردم معترض آبادان خواستار توقف طرح توسعه نیشکر در خوزستان شد.

به گفته کعبی اجرای طرح اشتباه نیشکر که بیش از نیمی از آب ورودی به کارون را به خود اختصاص داده باید به طور فوری متوقف شود زیرا در اجرای آن پیش بینی اقتصادی و یا آب برداشتی برای آن نشده است.

آنگونه که این نماینده گفته در حال حاضر اجرای این طرح، برای مردم شهرهای آبادان و خرمشهر که در پایین دست قرار دارند و اشتغال آنها نیز بسته به همین آب است مشکلات زیادی را به بار آورده به طوری که نخلستان‌های حاشیه اروند و بهمنشیر از بین رفته است.

حضور این نماینده  به درگیری های لفظی میان او و برخی شهروندان آبادانی منتهی شد. شهروندان مقیم آبادان و حومه مدعی هستند که نمایندگان مردم آبادان و خرمشهر در مجلس شورای اسلامی هیچ اقدامی برای رفع مشکلات آب این مناطق صورت نمی دهند.

از روزهای پایانی خرداد سال جاری تا کنون مردم شهرستان آبادان به‌دلیل شوری بالای آب و ادامه پیداکردن این موضوع مقابل فرمانداری ویژه این شهر تجمع کردند و خواستار رسیدگی فوری به این مسئله شدند. برخی تجمع‌کنندگان با گرفتن بطری‌های آب‌معدنی در دست، حاد بودن مشکل آب شرب آبادان را به مسئولان یادآور شدند.

گفته شده است که شوری آب آبادان به‌حدی بالا گرفته که دستگاه‌های تصفیه آب خانگی نیز توان تصفیه آن را غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان، ۲۹ خرداد در واکنش به این اعتراضات، آب مصرفی دو ماه شهرهای آبادان و خرمشهر را  رایگان اعلام کرد.

 

 

بررسی عملکرد دولت‌ها در زمینه بحران آب با ناصر کرمی کارشناس محیط زیست
تازه چه خبر؟
رویترز به نقل از دیپلمات‌های آگاه گزارش داد که بریتانیا قصد دارد روز جمعه در نشست شورای امنیت که پشت‌ درهای بسته برگزار خواهد شد، موضوع حمله پهپادی...More
سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به سخنان وزیر دفاع اسرائیل، گفت: «هر گونه اقدام احمقانه علیه ایران با پاسخی قاطع...More
سخنگوی گمرک ایران شامگاه پنج‌شنبه چهاردهم مرداد ماه از بسته شدن پایانه‌های مرزی میلک و گمشاد در مرز افغانستان خبر داد. روح‌الله لطیفی، سخنگوی گمرک...More
باشگاه بارسلونا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد لیونل مسی با این باشگاه تمدید نخواهد کرد. در بیانیه باشگاه بارسلونا آمده است: «با وجود توافق باشگاه و...More
تعداد فوتی‌های روزانه کرونا به بیشترین میزان خود از زمان شیوع موج پنجم در ایران رسید. بنابر آمار روز پنجشنبه وزارت بهداشت، در شبانه‌روز گذشته ۴۳۴ فرد...More