سرخط خبرها

 • احمد خاتمی: نظر خبرگان درباره محدودیت شبکه‌های مجازی توصیه‌ای بود
 • بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل اعلام جرم دادستانی را «کودتا علیه خود» توصیف کرد
 • غریب‌آبادی سفیر دائم ایران در سازمان‌های بین‌المللی در وین: اروپا برای حفظ مهمترین دستاورد دیپلماسی، هزینه بپردازد
 • نیروهای امنیتی در بغداد معترضان را هدف شلیک گلوله و گاز اشک‌آور قرار داده و دست‌کم ۷ نفر از آن‌ها را کشتند
 • رییس جمهور امریکا: دنیا متوجه مرگ و تراژدی که رژیم ایران علیه مردم رقم می‌زند هست
 • دونالد ترامپ : ترامپ: رژیم ایران فکر می‌کند با قطع اینترنت دنیا متوجه خشونت آنها علیه مردم نیست
 • دولت آلمان نسبت به اعمال خشونت علیه معترضان ایران ابراز نگرانی کرد
 • دادستان کل اسراییل از صدور کیفرخواست برای بنیامین نتانیاهو خبر داد
 • وزارت‌ارتباطات ایران وصل‌شدن تدریجی اینترنت را تایید کرد
 • مدیرکل موقت آژانس بین المللی انرژی اتمی خواستار همکاری کامل ایران شد
 • نماینده آمریکا در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: ایران تعهدات پادمانی‌اش را زیر پا گذاشته است
 • رئیس حراست دانشگاه تهران: آمار درستی از تعداد دستگیری دانشجویان نداریم
 • رئیس دانشگاه تهران دستگیری تعدادی از دانشجویان این دانشگاه را تایید کرد
 • معاون سیاسی امنیتی استاندار کردستان از دستگیری ۵۰ نفر در این استان در ارتباط با اعتراضات خبر داد
 • جامعه تورگردانان ایران در نامه‌ای به شورای عالی امنیت ملی: ارتباطمان با توریست‌ها و آژانس‌های خارجی کاملا قطع شده است
 • کارگران نیشکر هفت‌تپه در پانزدهمین روز تجمع مقابل فرمانداری شوش، حقوق معوقه خود را مطالبه کردند
 • سرپرست آژانس بین‌المللی انرژی اتمی:‌ هفته آینده در ایران درباره کشف ذرات اورانیوم در سایتی در تهران، گفتگو خواهیم کرد
 • پخش رادیویی ایران اینترنشنال در ایران روی موج‌های کوتاه و متوسط آغاز شد
 • ۷:۳۰ تا ۱۵:۳۰ عصر روی موج کوتاه ۱۱۵۹۰ کیلوهرتز، کانال ۲۵ متر
 • ۱۵:۳۰ عصر تا ۷:۳۰ صبح روی موج ۶۲۱۰ کیلوهرتز در کانال ۴۹ متر
 • پیام‌های صوتی، تصویری و نوشتاری‌تان به تلویزیون ایران‌ اینترنشنال را از طریق واتس‌اپ، تلگرام و سیگنال به شماره ۰۰۴۴۷۸۳۰۰۰۷۰۰۰ بفرستید
 • IranIntl :آدرس کانال یوتیوب ایران اینترنشنال
 • وب‌سایت: IranIntl.com * توییتر : [email protected] * اینستاگرام: IranIntltv * اینستاگرام ورزشی : Iranintlsport * فیس‌بوک: IranIntl * ایمیل: [email protected]
روزنامه‌خوانی ۲۵ آذر‌ماه

احمدی‌نژاد برانداز استمحمود احمدی‌نژاد، که روزنامه‌های اصلاح‌طلب علاقه دارند به‌جای رییس‌جمهور سابق رییس دولت نهم و دهم صدایش بزنند، عاقبت موفق شد به صفحه اول روزنامه‌ها بیاید. احمدی‌نژاد اول بحث بیست برابر شدن یارانه‌ها را پیش انداخت و بعد روحانی را به مناظره دعوت کرد؛ همین شد که روزنامه‌های امروز بحث پوپولیسم و عوام‌فریبی را پیش کشیده‌اند و روزنامه دولتی ایران هم سراغ کارشناسان رفته تا ادعای احمدی‌نژاد را بررسی کند که اصلا افزایش یارانه‌ها ممکن است یا نه؟

از رییس‌جمهور سابق که بگذریم، رییس‌جمهور فعلی حسن روحانی هم کم خبرساز نیست و انتصاب دامادش به منصبی دولتی سوژه‌ای شده تا روزنامه‌ها به موضوع تکراری خویشاوند‌سالاری بپردازند.

شاید هم علی میرفتاح در روزنامه اعتماد درست نوشته که هر کاری می‌کنیم امیدوار باشیم و امید بدهیم، نمی شود. سردبیر اعتماد گفته است از هر طرف در محاصره ناامیدی هستیم و در این وضعیت یک‌باره خبر پست گرفتن داماد رییس‌جمهور می‌آید و از آن طرف باید به راننده تاکسی جواب بدهیم که چرا به روحانی رای دادیم.

میان اعلام جنگ احمدی‌نژاد به حسن روحانی، روزنامه آرمان هم فریاد بر‌آورده که لااقل خاک را نفروشید و روزنامه همدلی هم به سوژه صادرات خاک ایران به کشورهای حاشیه خلیج فارس پرداخته و این تیتر احساسی را زده «خاک وطن چند؟»

بحث مشق شب هم هنوز داغ داغ است و هر روز بازیگران تازه‌ای پیدا می‌کند. روزنامه سازندگی به بهانه بحران مشق شب یادی کرده از عباس کیارستمی و فیلم مستندش، مشق شب، که رنج بچه‌های سی سال پیش را در نوشتن تکلیف سخت مدرسه روایت می‌کرد. این خبر را هم از روزنامه همشهری بشنویم که چهارشنبه شب گذشته شهردار تهران یک زن بود و پایتخت را سکینه اشرفی معاون شهردار تهران اداره می‌کرد.

 

احمدی‌نژاد بر‌انداز است

 

علیرضا صدقی یادداشت تندی با عنوان «بازی تکراری عوام‌فریبی» نوشته و احمدی‌نژاد و دار‌و‌دسته‌اش را متهم کرده که حرکات مشکوک و بیگانه‌پسندی دارند. در یادداشت ابتکار می‌خوانیم آنچه رییس‌جمهور سابق ترویج می‌کند نوعی بی‌دولتی و آنارشیسم است و احمدی‌نژاد تیشه به ریشه جمهوری اسلامی می‌زند و کاملا با براندازها هماهنگ است و احتمالا به آینده دور و موهومی امید بسته است. گزارش اول روزنامه ابتکار هم درباره احمدی‌نژاد است و این‌که تلاش احمدی‌نژاد برای مطرح شدن ناکام ماند. در این گزارش به هشت سال دولت احمدی‌نژاد اشاره شده و این‌که بسیاری از مشکلات امروز مملکت نتیجه آن هشت سال است که به گفته ابتکار ثمره‌ای جز ویرانی نداشته و حالا احمدی‌نژاد می‌خواهد یک بار دیگر با شعار یارانه یک میلیون تومانی عوام‌فریبی کند.

 

کلید خانه میرحسین موسوی دست دیگران است

 

روزنامه اعتماد گفت‌و‌گویی کرده با برادر میر‌حسین موسوی و عکس اول روزنامه هم تصویری از میرمحمود موسوی است، که چهره‌اش کاملا یاد‌آور میرحسین موسوی است. میرمحمود موسوی، که روزگاری در وزارت خارجه بوده و کارشناس روابط بین‌الملل، درباره موضوع‌های مختلفی از فرهنگ گرفته تا سیاست حرف زده و اظهار‌نظر حسام‌الدین آشنا، مشاور رییس‌جمهور، که گفته بود از حصر جز پوسته‌ای نمانده، را انتقال اطلاعات غلط دانسته است. موسوی گفت حصر برادرش همچنان پا‌بر‌جاست و در خانه میرحسین موسوی در کوچه اختر همچنان قفل است و کلیدش هم دست دیگران است.

عباس عبدی هم در اعتماد امروز یادداشتی دارد با عنوان «فرا‌کارشناسی» و با اشاره به بحث مشق شب و ورود آیت‌الله سبحانی به این بحث، نوشته است همه می‌توانند در هر موضوعی نظر بدهند، اما اتفاقی که در ایران افتاده این است که اصلا معلوم نیست کدام حرف کارشناسی و تخصصی است و کدام حرف در حد یک اظهار‌نظر است. عبدی ادامه داده است که از هر صنف و شخصی انتظار خاصی باید داشت، مثلا از روحانیت نباید انتظار داشت که کاتای کاراته اجرا کنند، که البته برخی از روحانیون این کار را می‌کنند، اما می‌توان انتظار داشت که برای بچه‌ها کتاب بخوانند.

 

لااقل خاک را نفروشید

 

خبر قاچاق خاک ایران یک بار دیگر مطرح شده و روزنامه‌ها با لحنی حماسی در‌‌این‌باره نوشته‌اند. آرمان با تیتری ملتمسانه و خطاب به مسئولان گفته است لااقل خاک را نفروشید.  اسماعیل کهرم در‌این‌باره به آرمان گفته است که فروش خاک در روز روشن اتفاق می‌افتد و به نمی‌شود گفت قاچاق. این کارشناس محیط زیست می‌گوید عمق خاک کشاورزی بیشتر از ۳۰ سانتیمتر نیست و صادرات خاک به‌نوعی تباه کردن سرمایه کشاورزی کشور است. در ادامه این گزارش، علی مریدی، مسئول حفاظت از آب و خاک در سازمان محیط زیست، هم می‌گوید امارات و قطر مهم‌ترین خریدارهای خاک ایران هستند و هیچ‌کدام استفاده کشاورزی ندارند؛ امارات از این خاک در احداث جزایر نخل استفاده می‌کند.

 

فشار مافیای آموزشی بر آموزش‌و‌پرورش

 

حذف مشق شب و مخالفت‌های جنجالی و حتی به میدان آمدن یک مرجع تقلید به‌نفع مشق شب نشان داد که این رشته سر دراز دارد. حالا روزنامه آفتاب گزارشی داده از مافیای آموزشی که در قلمرو کتاب‌های آموزشی و کنکور فعالیت دارد و از مخالفان حذف مشق شب و حذف کنکور است. این‌طور که آفتاب نوشته است، ابوالفضل جوکار، که یکی از بزرگ‌ترین نشرهای آموزشی را دارد، با حذف مشق شب، به‌بهانه این‌که کودکان را تنبل می‌کند، مخالفت کرده است. این در حالی است که بسیاری از کارشناسان تربیتی معتقدند مشق شب باعث می‌شود خلاقیت کودکان از بین برود و در حال حاضر در هیچ‌کدام از کشورهای اروپایی بچه‌ها مشق شب نمی‌نویسند. طرح حذف مشق شب هنوز به‌صورت سراسری در مدارس ایران اجرا نشده و قرار است در کلاس‌هایی که کمتر از بیست دانش‌آموز دارد و در شهرستان‌ها اجرا شود، اما با وجود چنین مخالفان پر‌نفوذی معلوم نیست آخرش چه خواهد شد.

 

سپاه به‌دنبال پول نیست

 

روزنامه جوان گفت‌وگویی کرده است با فرمانده جدید قرارگاه خاتم الانبیا، که بزرگ‌ترین پروژه‌های اقتصادی و صنعتی سپاه پاسداران را اجرا می‌کند. سعید محمد، فرمانده جدید این قرارگاه، گویا مهندس عمران است و درباره فعالیت‌های این نهاد نظامی در عرصه اقتصاد گفته است که سپاه رقیب بخش خصوصی نیست. سعید محمد می‌گوید در خیلی از کشورها نیروهای نظامی وارد حوزه اقتصاد شده‌اند و پیشگامند. فرمانده جدید این قرارگاه در ادامه می‌افزاید که سپاه در سد‌سازی و صنعت نفت کارهایی انجام داده است که بخش خصوصی نمی‌توانست انجام دهد. البته آن‌طور که سعید محمد می‌گوید، سپاه به‌دنبال پول نیست، اما به‌دلیل این‌که دولت بدهی‌اش را پرداخت نکرده است، فعالیت‌های عمرانی قرارگاه خاتم در سال آینده محدود می‌شود.

 

تازه چه خبر؟
پلیس ترکیه درخواست جمعی از ایرانیان مقیم استانبول برای برپایی گردهمایی مسالمت‌آمیز در حمایت از اعتراضات مردمی ایران را «بنا بر مصلحت و ملاحظات» رد...بیشتر بخوانید
سالار آبنوش، فرمانده عملیات سازمان بسیج سپاه پاسداران،گفت که اعتراضات اخیر در ایران «جنگ جهانی تمام عیاری علیه نظام» جمهوری اسلامی بود. آبنوش، شامگاه...بیشتر بخوانید
حمید بعیدی نژاد، سفیر جمهوری اسلامی ایران در بریتانیا، در صفحه توییتر خود نوشت که این سفارت از شبکه‌های ایران اینترنشنال، بی بی سی فارسی و من و تو به...بیشتر بخوانید
عثمان مصطفی‌پور و محمد نظری، زندانیان سیاسی در زندان مرکزی ارومیه، پس از تحمل به‌ترتیب ۲۸ و ۲۵ سال حبس، از زندان آزاد شدند. آزادی این دو زندانی در...بیشتر بخوانید
عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، خطاب به اتحادیه اروپا گفت: «به جای اظهارات مداخله‌آمیز و دفاع از اشرار، پاسخگوی خلف وعده‌های...بیشتر بخوانید