اجرای طرح توقف بهره‌برداری از جنگل‌های شمال در سال آینده | ایران اینترنشنال

اجرای طرح توقف بهره‌برداری از جنگل‌های شمال در سال آینده

 

خداکرم جلالی، رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که از پایان امسال، هرگونه بهره‌برداری از جنگل‌های شمال کشور، به‌صورت کامل متوقف می‌شود و از سال آینده، به مدت پنج تا ۱۰ سال ادامه خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، جلالی، روز سه‌شنبه ۲۷ تیرماه،  با توجه به ابلاغ برنامه‌ی پنج‌ساله‌ی ششم توسعه ازسوی رئیس‌جمهوری به هیأت دولت، این تصمیم را  براساس تأکید وزیر کشاورزی در برنامه‌ی ششم در مورد اجرای طرح تنفس جنگل‌ دانست و افزود: «البته طرح‌های جنگل‌داری و بهره‌برداری از آن در سال‌های دولت یازدهم، تنها مختص درختان افتاده، شکسته‌شده و آفت‌زده بود که از سال آینده حتی این درختان هم قطع نشده و مورد بهره‌برداری قرار نمی‌گیرند».

پیش از این، در شانزدهم دی‌ماه ۱۳۹۲، هیئت وزیران در ابتدای فعالیت دولت یازدهم، در مصوبه‌ای بهره‌برداری صنعتی از جنگل‌های شمال کشور را ممنوع و برداشت چوب از این جنگل‌ها را صرفاً به پایه‌های شکسته، افتاده و بیمار محدود ساخته بود، اما موانعی برای اجرای آن وجود داشت.

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری در ادامه با اشاره به توجه ویژه‌ی برنامه‌ی ششم به پروژه‌‌های آبخیزداری، آبخوان‌داری و بیان‌زدایی، ابراز امیدواری کرد گامی موثر برای کنترل عوامل ناپایداری برداریم.

جلالی با تأکید بر این‌که اگر آبخیزداری به‌خوبی انجام نشود، باعث بیابان‌زدایی و گردوغبار و ناامنی اکولوژیک می‌شود، اعلام کرد که در سال جاری نیز هیچ‌گونه پروانه‌ی بهره‌برداری جدید از جنگل‌ها صادر نخواهد شد.

 

او با بیان این موضوع که در حال حاضر حدود ۸۵ میلیون هکتار منابع طبیعی کشور توسط مردم مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد، گفت: «هم اکنون یک میلیون و ۶۰۰ هزار خانوار از حوزه‌ی منابع طبیعی زندگی خود را می‌گذرانند که ۱۶۰ هزار نفر از آنها ازطریق بخش دامداری در منابع طبیعی و ۶۵۰ هزار خانوار، از سایر موارد طبیعی و منابع مرتبط با آن زندگی خود را می‌گذرانند».