کنفرانس مدیریت گذار از جمهوری اسلامی؛ به چالش کشیدن دوگانه‌های مانع اتحاد | ایران اینترنشنال

کنفرانس مدیریت گذار از جمهوری اسلامی؛ به چالش کشیدن دوگانه‌های مانع اتحاد

 

کنفرانس«مدیریت گذار از جمهوری اسلامی» از امروز شنبه ۲۵ فروردین ماه به مدت دو روز در لندن، پایتخت بریتانیا برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار «ایران اینترنشنال»، در این کنفرانس، جمعی از شخصیت‌های عرصه سیاست و فرهنگ ایران، با گرایش‌های مختلف سیاسی، حضور داشته و به رایزنی و چاره‌اندیشی پیرامون «وضعیت سیاسی متحول ایران» پرداختند.

«گروه اتحاد برای دموکراسی»، برگزار کننده کنفرانس روز شنبه در لندن بود.

در این مراسم، سخنرانی رضا پهلوی خوانده شد.

محسن سازگارا و شهریار آهی، فعال سیاسی؛ فریدون احمدی از برگزارکنندگان این کنفرانس؛ مهرانگیز کار، فعال حقوق بشر؛ علیرضا نوری زاده و احمد رافت روزنامه‌نگار؛‌ عبدالله مهتدی، دبیر کل حزب کومله از جمله سخنرانان این همایش بودند.

در این کنفرانس، فیلم سخنرانی حشمت الله طبرزدی، فعال سیاسی و هاشم خواستار، فعال حقوق معلمان از داخل ایران ، پخش شد که از ویژگی‌های این کنفرانس محسوب می‌شود.

یکی از موضوعاتی که در این گردهمایی عنوان شد، اعتراضات ضد حکومتی دی ماه ۹۶ دربیش از ۱۰۰ شهر ایران بود که گروه‌های سیاسی مختلف را به این فکر انداخته که اگر چنین شرایطی دوباره تکرار شود یا حتی ناآرامی‌های سیاسی به سرنگونی نظام سیاسی بیانجامد، با شرایط جدید چگونه باید مواجه شد.

سیاست خارجی و منطقه‌ای حکومت ایران و مساله دگرگونی سیاسی در ایران از منظر جهانی نیز یکی دیگر از موضوعات مطرح‌شده در این گردهمایی بود.

برخی از مخالفان برگزاری این‌گونه نشست‌‌ها، ضمن انتقاد از این گردهمایی‌ها معتقدند،« این کنفرانس‌ها تبدیل به نشست و برخاست مخالفان شده و اقدام عملی جدی تشکیلاتی در مقابله با حکومت ایران جایگاه چندانی در فعالیت‌های این گروه‌ها ندارد.»

از سوی دیگر برخی نیز بر این باورند که «برگزاری چنین کنفرانس‌هایی فضا را برای نزدیکی گروه‌های سیاسی و همکاری‌های مشترک آماده تر می کند.»

کنفرانس مدیریت گذار از جمهوری اسلامی روزیکشنبه ۲۶ فروردین نیز ادامه خواهد یافت.

بهنام صارمی،‌ یکی از شرکت کنندگان این کنفرانس در گفت‌وگو با «ایران اینترنشنال» می‌گوید،‌مهم‌ترین ویژگی این کنفرانس به چالش کشیدن دوگانه‌های کاذب است. اولین آن، دوگانه «داخل‌نشین» و «خارج‌نشین» است.

صارمی می‌افزاید: «در این کنفرانس ویدئوهایی از فعالان داخل ایران پخش شد که انحصارا برای این کنفرانس ضبط و فرستاده شده بود. به عنوان مثال آقایان نوریزاد، حشمت طبرزدی و هاشم خواستار پیام‌هایی برای این کنفرانس فرستادند. ما وقتی به سخنان این فعالان داخل کشور توجه می‌کنیم می‌بینیم که در آنها اصولا همان دغدغه‌هایی مطرح می‌شود که غالب فعالان خارج کشور به آنها می پردازند و این خود نشان می دهد که این تصور که خارج کشوری‌ها و داخل کشوری‌ها دغدغه‌های جدا دارند یا برداشت‌های متفاوتی از واقعیات ایران دارند، در حال شکسته شدن است.»

دومین ویژگی مهم این کنفرانس از نظر صارمی آن است که« هواداران نظام پادشاهی مشروطه و نظام جمهوری را به شکل موفقیت‌آمیزی درکنار هم نشاند. مشخصا رضا پهلوی فرزند شاه فقید ایران پیامی برای این کنفرانس فرستاد و همان صحبت‌هایی را مطرح کرد که در مجموع هم‌راستا با کلام سایر سخنرانان کنفرانس و همچنین مشارکت کنندگان از داخل ایران بود.»

صارمی می‌گوید: «این اتفاق نشان داد تصور اینکه هواداران نظام جمهوری و نظام مشروطه پادشاهی نمی‌توانند برای گذار به دموکراسی باهم دیالوگ کنند ویا اختلافات‌شان را به صندوق‌های رای واگذار کنند تصوری کاذب است.»

به گفته صارمی،‌« پیام مردم داخل کشور که خواستار تغییرات بنیادین در ایران هستند و در اعتراضات دی ماه ۹۶ هم بازتاب داشته در خارج از کشور هم موثر افتاده و باعث شده کسانی که تا دیروز حاضر نبودند زیر یک سقف با هم جمع شوند با مدارا و نگاه دوستانه‌تر می توانند گرد هم بیایند و برای چگونگی ایجاد یا مدیریت این تغییرات بنیادین و همچنین آینده ایران چاره‌جویی کنند.»

 

 
تازه چه خبر؟
همزمان با آزادی کایلی مور گیلبرت پژوهشگر استرالیایی-بریتانیایی که در سفر به ایران بازداشت و زندانی شده بود ماریس پاین، وزیر خارجه استرالیا در بیانیه‌...More
رویترز خبر داد که وزارت خارجه ایالات متحده با ارسال ایمیلی داخلی به کارمندان خود اطلاع داده که روند انتقال قدرت آغاز شده است و تیمی برای پشتیبانی از...More
الیوت آبرامز،‌ نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران، می‌گوید قرار است روز چهارشنبه تحریم‌های جدیدی علیه چهار نهاد در ارتباط با برنامه موشکی ایران...More
خبرگزاری رویترز از قول یک شرکت امنیتی دریایی متعلق به انگلیس خبر داد که یک تانکر نفتکش یونانی در سواحل عربستان سعودی در دریای سرخ که در شمال مرز یمن...More
علیرضا رییسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد که برگزاری جلسات در صحن علنی مجلس برخلاف پروتکل‌های بهداشتی و مصوبات این ستاد است. علیرضا...More