کدخدایی: بیشترین تخلفات انتخاباتی از سوی کاندیدای غیر‌دولتی بوده است | ایران اینترنشنال

کدخدایی: بیشترین تخلفات انتخاباتی از سوی کاندیدای غیر‌دولتی بوده است

 

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان از ارسال گزارشتخلفات مربوط به انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ به قوه قضاییه خبر داده است. به گفته سخنگوی شورای نگهبان بیشترین شکایت از سوی کاندیدای غیردولتی بوده است.

کدخدایی در نشست خبری سخنگوی شورای نگهبان با اعلام این خبر افزود: برخی از این گزارشات به تعدادی از مدیران دولتی مربوط می شود. وی درباره اقدامات شورای نگهبان درخصوص معرفی متخلفین انتخاباتی به دستگاه قضا گفت: «در خصوص تخلفات طبق روال گذشته گزارشاتی را به ترتیب برای قوه قضاییه ارسال کردیم که برخی از این گزارشات مربوط به تعدادی از مدیران دولتی هم هست، عموما گزارشات فرستاده شده است.» وی افزود: «در گزارشی که همراه اعلام نظر شورای نگهبان بود سرفصل‌ها را اعلام کردیم. مواردی مانند نرساندن و کمبود تعرفه، دیر شروع شدن ساعت رای‌گیری و تبلیغات برخی مسئولین از یک نامزد خاص همه را دسته‌بندی کردیم و به قوه قضاییه ارسال کردیم.»
سخنگوی شورای نگهبان درباره احراز جرایم انتخاباتی توسط قوه قضاییه نیز تصریح کرد: «تخلف باید در محکمه احراز شود. در صورتی‌که تخلفی به صورت عمده وجود داشته باشد، شورای نگهبان ورود می‌کند ولی جرم‌انگاری و موضوع مجازات مجرمین منوط به احراز جرم در قوه قضاییه است.»
کدخدایی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه موضوعی مبنی بر بررسی و نظارت انتخابات شورای شهر توسط نهادی به غیر از مجلس مطرح شده، شورای نگهبان در این باره چه همکاری داشته است؟ گفت: «جلسات پراکنده‌ای بین کارشناسان ما و هیات نظارت مجلس برگزار شد. این جلسات هم قبل از انتخابات، هم هنگام انتخابات و هم بعد از انتخابات انجام شد. مشکلات زیادی درباره انتخابات شوراها بود، اینکه چه اقداماتی صورت بگیرد منوط به اصلاح قانون انتخابات است. از آنجا که اصلی در این باره در قانون اساسی وجود ندارد امکان اصلاح این رویه در قوانین عادی وجود دارد.»
سخنگوی شورای نگبهان درباره آخرین اقدامات شورای نگهبان درباره موضوع رجل سیاسی هم گفت: «در حال بررسی این موضوع بودیم که به انتخابات رسیدیم ولی امیدواریم بعد از انتخابات بر اساس نظرات کارشناسی اعلام نظر کنیم. آنچه در جزء ۵ بند ۱۰ آمده مربوط به رجل سیاسی، مذهبی، مدیر و مدبر بودن است اما اصل ۱۱۵ قانون اساسی این صلاحیت را به شورای نگهبان داده که درباره جزئیات آن و مصوبه مجلس در این باره اعلام نظر کند. »

مناقشه بر سر واژه «رجال سیاسی و مذهبی» باعث شده سی و هشت سال بعد از پیروزی انقلاب در ایران، زنان هیچگاه به رقابت‌های انتخاباتی ریاست جمهوری راه نیابند. در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌ جمهوری نیز مانند دوره‌‌های پیشین، شورای نگهبان صلاحیت هیچ یک از زنان داوطلب را تایید نکرد. اعظم طالقانی، فعال ملی مذهبی و دختر آیت‌الله طالقانی که برای چندمین بار برای روشن شدن تکلیف رجل سیاسی  ثبت نام کرده بود، گفت: هدفش به چالش کشیدن رویه اشتباهی است که از فردای پیروزی انقلاب ثبت شد. شورای نگهبان با مبهم قرار دادن کلمه «رجال» در اصل ۱۱۵ قانون اساسی همچنان از این اصل برای به حاشیه راندن زنان استفاده می کند.
دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ایران روز ۲۹ اردیبهشت برگزار شد و حسن روحانی توانست با کسب  ۲۳ میلیون و ۵۰۰ هزار رای برای بار دوم در این رقابت‌ها پیروز شود. ابراهیم رئیسی با کسب ۱۵ میلیون و ۸۰۰ هزار، نفر دوم انتخابات شد.

با این حال، آقای رئیسی بلافاصله پس از انتخابات، مدعی «تخلفات مهندسی شده» شد و ساعاتی پس از تایید صحت انتخابات ریاست جمهوری، در یک پست اینستاگرامی نوشت که «نظر شورای نگهبان را فصل الخطاب می‌دانم و امیدوارم قوه قضائیه به تخلفات اعلامی از سوی آن شورا به طور جدی رسیدگی کند».

تازه چه خبر؟
اینستاگرام قرار است امکانی را در این شبکه اجتماعی فراهم کند که از قرار گرفتن کاربران در معرض دریافت پیام‌های خصوصی آزاردهنده جلوگیری می‌کند. این شبکه...More
مرکز آمار ایران با انتشار گزارشی، نرخ تورم نقطه به نقطه فروردین ماه امسال را ۴۹/۵ درصد اعلام کرد که بالاترین نرخ تورم نقطه به نقطه در ۲۲ ماه گذشته به...More
گروهی از مال‌باختگان بورس روز چهارشنبه در تهران، اصفهان و مشهد تجمع کرده و شعارهایی را علیه مقام‌های جمهوری اسلامی سر دادند. بر اساس ویدیوهای منتشر...More
حسین تنهایی، رییس اتاق بازرگانی ایران و کره جنوبی، اعلام کرد که ۳۰ میلیون دلار از پول‌های بلوکه‌شده ایران در این کشور بابت خرید واکسن کرونا پرداخت...More
در حالی که برخی مقام‌های حکومت ایران فروش آزاد واکسن‌های کرونا در بازار سیاه را رد می‌کنند، محسن علیزاده، ‌عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، گفته واکسن فایزر...More