پرونده‌ی واگذاری املاک توسط شهردار پیشین، روی میز شورای شهر | ایران اینترنشنال

پرونده‌ی واگذاری املاک توسط شهردار پیشین، روی میز شورای شهر

 

افشین حبیب‌زاده، رئیس «کمیته‌ی عمران و حمل‌ونقل شورای اسلامی شهر تهران»، از واگذاری املاک در شهرداری پیشین بدون تصویب شورا خبر داد و این اقدام را خلاف قانون اعلام کرد.

براساس بند۶ ماده‌ی ۵۵ «قانون شهرداری‌ها»، شهرداری با تصویب شورای شهر می‌تواند املاکی را که به این نهاد تعلق دارد، به‌صورت مجانی در اختیار برخی مؤسسات قرار دهد؛ اما مشخص شد که املاک واگذارشده ازسوی محمدباقر قالیباف، شهردار پیشین تهران، بدون اطلاع و هماهنگی شورای شهر صورت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، افشین حبیب‌زاده در هفتمین جلسه‌ی شورای شهر تهران، ری و تجریش، در تذکری، نسبت‌به واگذاری برخی از املاک شهرداری در دوره‌ی قبل، انتقاد کرد.
او در این رابطه، خاطرنشان کرد: «براساس اسنادی که به رئیس شورا ارائه خواهم داد، اسامی املاک واگذارشده ذکر شده است که به‌خاطر تعدد و شأن اشخاص، از اسم بردن خودداری می‌کنم. با این حال، باید در اسرع وقت به این موارد رسیدگی و از ادامه‌ی این روند، جلوگیری شود».

محسن هاشمی، رئیس شورای شهر نیز در واکنش به تذکر حبیب‌زاده، با مهم دانستن این مسأله، تصریح کرد که این موضوع، آن‌چنان مهم است که احساس می‌کند نیازی به ارائه‌ی طرح یا لایحه نیست. او درادامه گفت: «با این‌حال، اگر فکر می‌کنید باید طرح و لایحه‌ای ارائه شود، این طرح یا لایحه را در جلسه‌ی هیأت‌رئیسه ارائه کنید و گزارش را نیز در اختیار همه‌ی کمیسیون‌ها، به‌خصوص کمیسیون نظارت و حقوقی قرار دهید».

جدای از واگذاری برخی از املاک توسط شهردار پیشین که طی چند ماه اخیر، به مراتب توسط برخی از اعضای شورای شهر دوره‌ی چهارم و همچنین پنجم، مطرح شده، بحث فروش املاک شهرداری نیز از موضوعات خبرساز این روزها در مورد دوران شهرداری قالیباف بوده است.
چندی پیش، غلامرضا انصاری، عضو شورای شهر تهران در دوره‌ی چهارم، فروش املاک شهرداری در روزهای آخر فعالیت‌ قالیباف، شهردار پیشین تهران را رسانه‌ای کرد و این اقدامات را غیراخلاقی دانست.

 

این عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه، با اشاره به واگذاری ساختمان‌های اداری شهرداری تهران به اشخاص نامعلوم، تصریح کرد:«بخشی از ساختمان‌های اداری، به‌خصوص ساختمان شرکت سرمایه‌گذاری، واقع‌در خیابان آفریقا در حال واگذاری است. برخی از ساختمان‌های بزرگ‌مقیاس هم  در قبال بدهی‌های شهرداری با دستگاه‌های مختلف، تهاتر می‌شوند. همچنین یک‌سری تعهدات جدید نیز درحال شکل‌گیری است که نمونه‌اش همان واگذاری مراکز بهاران به قرارگاه جهادی امام‌رضاست».

به گفته‌ی انصاری، فروش شتابزده‌ی املاک شهرداری، مدیریت شهری آینده را با مشکل روبه‌رو خواهد کرد و این اقدام، در عرف و اخلاق جایی ندارد.

 

تازه چه خبر؟
خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت که چین تحت فشار روز افزون جهانی نسبت به رفتار خود با اقلیت مسلمان در غرب این کشور، یک کارزار بی‌سابقه و تهاجمی برای...More
عباس عراقچی،‌ معاون وزارت امور خارجه ایران،‌ گفت آذربایجان به تهران درباره حضور شبه‌نظامیان اسلام‌گرا در منطقه اطمینان داده است. عراقچی روز دوشنبه ۱۱...More
دولت روسیه توییتر را به «نقض قوانین» این کشور متهم کرد و از امکان محکومیت به جریمه سنگین در قبال آن خبر داد. سازمان تنظیم مقررات ارتباطات روسیه (روس‌...More
در حالی که پیامدهای اقتصادی شیوع کرونا در دبی منجر به خروج اجباری کارگران خارجی از این شهر شده، سازمان اعتبارسنجی استاندارد اند پورز اعلام کرد سال...More
حامد ترکاشوند، از مدیران ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر، از تشکیل یک هزار و ۴۰۰ گروه جهادی امر به معروف و نهی از منکر در کشور خبر داد. مدیرکل...More