وزیر پیشین اطلاعات: احمدی‌نژاد به اسناد سری دسترسی داشته است | ایران اینترنشنال

وزیر پیشین اطلاعات: احمدی‌نژاد به اسناد سری دسترسی داشته است

 

علی یونسی، وزیر پیشین اطلاعات ایران، گفته است که محمود احمدی‌نژاد رئیس دولت و کابینه بوده و به اسناد «به‌کلی سری» دسترسی داشته است.

یونسی، روز دوشنبه ۱۴ اسفند، در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا به امکان دسترسی روسای جمهور به اسناد و اطلاعات سری اشاره کرد و گفت: «وزیر اطلاعات بوده‌ام، می‌دانم که به لحظ فنی و ساختاری در وزارت اطلاعات، چنین امکانی وجود ندارد ولی در هر صورت، رئیس دولت، به میزانی که رئیس دولت و کابینه است، دسترسی به اسناد به‌کلی سری در محدوده خود دارد».

اخیرا برخی از رسانه‌ها و ناظران با اشاره به مواضع انتقادی احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور پیشین ایران، در قبال قوه قضائیه و مقام رهبری، این بحث را مطرح کرده‌اند که دلیل عدم برخورد قضایی با او احتمالا دسترسی احمدی‌نژاد به اطلاعات سری نظام است.

وزیر پیشین اطلاعات با اظهار بی‌اطلاعی از اینکه چه اسنادی در اختیار احمدی‌نژاد است افزود: «تمام اطلاعات سری در اختیار وزارت اطلاعات نیست بلکه سازمان‌های دیگری هم هستند، اما به طور کلی نهاد ریاست‌جمهوری و رئیس جمهور به‌عنوان عالی‌ترین مقام اجرایی و رئیس شورای عالی امنیت ملی به اسناد سری دسترسی دارد».

 

  • قصدم دفاع از وزارت اطلاعات بود، نه زهرا کاظمی

علی یونسی در ادامه به سخنان اخیرش درباره نقش سعید مرتضوی در مرگ زهرا کاظمی اشاره کرد و گفت: «قصد من از مطرح کردن مجدد پرونده خانم کاظمی در این برهه این بود که از وزارت اطلاعات و جایگاه و ماموریتش دفاع کنم».   

چند روز پیش یونسی طی گفت‌وگویی با یکی از روزنامه‌های ایران تاکید کرد که برخلاف تشخیص وزارت اطلاعات دولت اصلاحات، سعید مرتضوی اصرار بر جاسوس بودن زهرا کاظمی داشت که در نهایت به مرگ این شهروند ایرانی-کانادایی منجر شد.

به گفته یونسی اطلاع‌رسانی زیادی در خصوص پرونده زهرا کاظمی صورت گرفته و همین پرونده سبب قطع شدن روابط ایران و کانادا شد.

وزیر پیشین اطلاعات همچنین مدعی شد که اصرار سعید مرتضوی برای مقصر جلوه دادن وزارت اطلاعات سبب بحران در داخل این وزارتخانه شد.

علی یونسی پس از استعفای دری نجف آبادی در جریان قتل‌های زنجیره‌ای با کسب  ۲۱۹ رای موافق از مجلس به عنوان وزیر اطلاعات دولت اصلاحات انتخاب شد و تا پایان دولت خاتمی در کابینه حضور داشت.

یونسی در حال حاضر مشاور روحانی در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی است.

 

تازه چه خبر؟
با گذشت چند روز از استعفای دسته جمعی اعضای هیات دوچرخه‌سواری ارومیه، انتشار تصویر نامه رییس این هیات نشان می‌دهد این افراد در اعتراض به ممنوعیت...More
کسری نوری، مدیرکل روابط عمومی وزارت نفت، از برکناری مامور حراست پالایشگاه نفت آبادان که به زن جوانی در این شهر طی یک درگیری آزار جنسی رسانده بود، خبر...More
سندیکای کارگران‌ نیشکر هفت‌‌تپه خبر داد که پنج نفر از کارگران این شرکت روز پنجشنبه اول آبان به پاسگاه هفته‌تپه احضار و بازجویی شده‌اند. بر اساس این...More
مهدی رضایی، یک مقام سازمان آتش‌نشانی مشهد، از کشف اجساد یک خانواده سه نفره در خانه خود در منطقه‌ای واقع در شمال شرق این شهر خبر داد. رضایی روز جمعه...More
سفارت ایالات متحده آمریکا در آنکارا روز جمعه دوم آبان، در بیانیه‌ای از دریافت گزارش‌های معتبر درباره حملات احتمالی تروریستی و آدم‌ربایی‌های بالقوه...More