ورود شورای عالی انقلاب فرهنگی به موضوع «سهمیه ایثارگران» در کنکور | ایران اینترنشنال

ورود شورای عالی انقلاب فرهنگی به موضوع «سهمیه ایثارگران» در کنکور

 

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اعلام کرد که اگر مجلس نتواند تصمیم به موقعی برای موضوع سهمیه پنج درصدی ایثارگران و خانواده‌های آنها در کنکور بگیرد، شورای عالی انقلاب فرهنگی وارد این پرونده خواهد شد.

محمود صادقی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ۲۶ خرداد در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا با اشاره به افزایش پنج درصدی سهمیه کنکور خانواده ایثارگران گفت: براساس یک کار کارشناسی و طبق نظر سازمان سنجش تصمیم گرفته شد که حد نصاب علمی برای خانواده ایثارگران از  ۷۰درصد به ۸۵درصد افزایش پیدا کند.

صادقی همچنین  با اشاره به «حذف یک قید در قانون برنامه ششم توسعه که مربوط به سهمیه فرزندان و همسر جانبازان زیر ۲۵ درصد در کنکور می‌شد»، اعلام کرد که« آن‌دسته از داوطلبانی که ۸۰ تا ۸۵ درصد نمره تراز را به دست بیاورند شامل این قانون می شوند».

به گفته صادقی، اجرای این قانون  قطعا تا حد زیادی می‌تواند به بهبود اوضاع کمک کند، اما در مجموع به اعتراض‌هایی که هست کاملا پاسخ داده نمی‌شود، اما وضعیت به مراتب بهتر خواهد شد.

این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: «ناهمگنی» دانشجویان ورودی دانشگاهای باکیفیت یکی از مشکلات آموزشی است و افزایش حد نصاب علمی۷۰ به ۸۰ تا ۸۵ درصد می‌تواند، ورودی‌ها را به لحاظ کیفیت علمی اصلاح کند.

محمود صادقی پیشتر گفته بود که مساله سهمیه‌ها یکی از موضوعات پیچیده‌ای است که  چندین بار در کمیسیون آموزش مجلس مطرح شده‌است، در نتیجه برای حل این مشکل تصمیم گرفته شد که موضوع سهمیه‌ها در شورای عالی انقلاب فرهنگی حل و فصل شود.

صادقی برای حل این مشکل دو راهکار ارایه داد نخست اینکه سهمیه‌های اضافه شده برداشته شود که بنا به گفته او، این مساله امکان پذیر نیست، چرا که به صورت قانون درآمده و اگر بخواهد تغییر کند دو سوم رای می‌خواهد و نیازمند اصلاح قانونی است که این موضوع بعید به نظر می‌رسد. راه دوم افزایش سهمیه‌های آزاد است که آن هم نیاز به بررسی دقیق و تخصیص امکانات دارد.

مهرماه سال گذشته، جمعی از خانواده‌های ایثارگرا و جانبازان با تجمع در مقابل مجلس اعتراض کردند که سازمان سنجش در کنکور، امتیازی برای فرزندان رزمندگان قائل نشده است.

 

تازه چه خبر؟
پایگاه خبری هرانا، ارگان مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، از بازداشت تعدادی از شهروندان ساکن اردبیل خبر داد که برای حمایت از جمهوری آذربایجان در تجمع...More
حسن نصرالله ، دبیرکل حزب‌الله لبنان روز سه‌شنبه گفت که اظهارات بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل درباره سایت‌های موشکی این گروه کذب است. نصرالله...More
کاخ کرملین در بیانیه‌ای خبر داد ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه، در گفت‌وگو با نیکول پاشینیان ، نخست وزیر ارمنستان، از طرفین درگیری در ناگورنو قره‌...More
نانسی پلوسی رییس مجلس نمایندگان آمریکا گفت پس از پنجاه دقیقه گفت‌وگو با استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا و برنامه‌ریزی برای گفتگوی بیشتر در روز...More
بریتانیا و کانادا اعلام کردند تحریم‌هایی را علیه الکساندر لوکاشنکو، رییس‌جمهور بلاروس، و همچنین فرزند و شش مقام ارشد دولت او اعمال می‌کنند. دومینیک...More