نزدیک‌شدن پهپاد ایرانی به جنگنده‌ی آمریکایی در خلیج فارس | ایران اینترنشنال

نزدیک‌شدن پهپاد ایرانی به جنگنده‌ی آمریکایی در خلیج فارس

به‌گفته‌ی یک مقام آمریکایی، یک پهپاد غیرمسلح ایرانی، روز سه‌شنبه ۱۷ مردادماه، تا حدود صد فوتی(۳۱ متری) به یک جنگنده‌ی نیروی دریایی ارتش آمریکا که در خلیج فارس در آستانه‌ی فرود برروی یک ناو هواپیمابر بوده، نزدیک شده است.

به گزارش رویترز، این مقام آمریکایی که به‌شرط محفوظ ماندن نامش با آن خبرگزاری صحبت کرده، گفته است که پهپاد ایرانی، علی‌رغم تماس‌های مکرر رادیویی و درخواست دور شدن از هواپیمای آمریکایی، «به‌شیوه‌ای ناامن و غیرحرفه‌ای» ارتفاع خود را تغییر داده و به جنگنده‌ی نیروی دریایی آمریکا (از نوع F/A-18E) نزدیک شده است؛ این در حالی بود که جنگنده‌ی آمریکایی در مرحله‌ی انتظار و آماده‌سازی برای فرود بر ناو هواپیمابر یواس‌اس نیمیتز به‌سر می‌برد.

رویدادهای مشابه میان ایران و ایالات متحده، بی‌سابقه نیست؛ اما به نظر می‌رسد این نخستین‌بار باشد  که یک پهپاد ایرانی، تا این حد خطرناک، به یک جنگنده‌ی آمریکایی در خلیج فارس نزدیک شده است.

به گفته‌ی این مقام آگاه، در سال ۲۰۱۷، این سیزدهمین تقابل «غیرحرفه‌ای و ناامن» میان نیروهای دریایی ایران و ایالات متحده است.

ایالات متحده‌ی آمریکا در منطقه‌ی خلیج فارس چندین پایگاه نظامی دارد ،ازجمله در قطر و کویت. ناوگان پنجم ایالات متحده نیز در نزدیکی بحرین مستقر است.

محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، ۲۶ تیرماه، در سخنانی، به آمریکا هشدار داده بود که قرار دادن سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی و اعمال تحریم بر آن، ریسک بزرگی برای آمریکایی‌ها و پایگاه‌ها و نیروهای آن‌ها در منطقه است.

این سومین رویارویی نیروهای دریایی ایران و آمریکا در خلیج فارس، ظرف هفته‌های اخیر است.

پیش از این، سپاه پاسداران، در اطلاعیه‌ای از شلیک گلوله‌ی منور ازسوی رزم‌ناو آمریکایی به‌سمت قایق‌های تندروی سپاه در ششم مردادماه خبر داد.

سوم مردادماه نیز یک مقام وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که یک ناو نیروی دریایی آمریکا، به‌سمت یک قایق ایرانی متعلق به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در خلیج فارس شلیک اخطار کرده است.

 

تازه چه خبر؟
سوتلانا تیخانوفسکایا، رهبر معترضان بلاروس، روز دوشنبه از آغاز اعتصاب سراسری این کشور با هدف کنار زدن الکساندر لوکاشنکو از قدرت خبر داد. تیخانوفسکایا...More
احمد جباری، نماینده بندر لنگه در مجلس، با اشاره به «سهمیه‌بندی کپسول گاز» در روستاهای هرمزگان از وزارت نفت انتقاد کرد. جباری روز دوشنبه با اشاره به...More
ابراهیم سلمانی، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی یزد، اعلام کرد که استان یزد نسبت به جمعیت خود، بیشترین آمار مبتلایان به کرونا را در میان استان‌های ایران...More
۲۴ نفر از نویسندگان، مترجمان، استادان دانشگاه و روشنفکران ایرانی، از انجمن جهانی قلم و سازمان‌های مدافع حقوق بشر خواستند برای آزادی سه نویسنده و یک...More
در ادامه تقابل روسای جمهور ترکیه و فرانسه پس از ترور یک معلم فرانسوی از سوی یک مسلمان، رجب طیب اردوغان از شهروندان ترکیه خواست خرید کالاهای ساخت...More