سرخط خبرها

 • اردوغان: عملیات نظامی ارتش ترکیه در سوریه و عراق افزایش می یابد
 • شماری از مردم مریوان در اعتراض به شیوه‌ی جمع‌آوری زباله و پسماند شهری، زباله‌هایشان را در برابر شهرداری ریختند و آتش زدند
 • مشاور امنیت ملی کاخ سفید: برنامه‌های موشکی و هسته‌ای ایران، مهم‌ترین چالش‌ اسرائیل،‌ آمریکا و جهان است
 • سخنگوی هیئت رئیسه مجلس از حضور حسن روحانی در مجلس در روز هفتم شهریور ماه برای پاسخگویی به سوالات نمایندگان خبر داد
 • سفارت آمریکا در آنکارا هدف تیراندازی افراد مسلح قرار گرفت
 • نماینده ولی فقیه در فرماندهی حفاظت سپاه: تحریم‌‌های آمریکا علیه ایران، گواه نقض حقوق بشر است
 • یونان یک برنامه سه ساله برای نجات اقتصاد کشورش امضا کرد که بر اساس آن می‌تواند از بازارهای مالی خارج از حوزه یورو پول قرض بگیرد
 • حمله شبه‌نظامیان اسلام‌گرا به روستایی در شمال شرقی نیجریه دستکم ۱۹ کشته برجای گذاشت
 • جواد ظریف در مصاحبه با سی‌ان‌ان: آمریکا دچار بیماری «اعتیاد به تحریم» است
 • جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در سفر به اسرائیل با بنیامین نتانیاهو درباره برنامه‌های موشکی و هسته‌ای ایران گفتگو کرد
 • سخنگوی شورای نگهبان: لایحه الحاق ایران به کنوانسیون پالرمو در مجمع تشخیص مصلحت نظام بررسی می‌شود
 • تلویزیون ایران اینترنشنال، در بریتانیا و اروپا از طریق ماهواره اسکای در کانال ۷۸۰ در دسترس است
 • برای دریافت فیلترشکن و دسترسی به پیام‌رسان تلگرام و وبسایت ایران اینترنشنال، به آدرس list@filtershekanha.com یک ایمیل خالی بفرستید
 • www.iranintl.com Twitter: @IranIntl Instagram: @iranintltv www.Facebook.com/iranintl E-mail: bama@iranintl.com

فیروزآبادی: از سوسمار و مارمولک به‌عنوان ابزار جاسوسی اتمی استفاده می‌کنند

 

حسن فیروزآبادی، مشاور عالی نظامی رهبر جمهوری اسلامی، گفته است دشمنان از جانواران صحرایی مانند سوسمار، مارمولک و آفتاب‌پرست به عنوان ابزار جاسوسی اتمی استفاده می‌کنند.

فیروز‌آبادی، روز سه‌شنبه ۲۴ بهمن‌ در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا، با بیان اینکه دشمنان ایران به‌جای جنگ نظامی به جنگ «هیبریدی» روی آورده‌اند گفت که در این جنگ دشمن تحت عنوان ایرانگرد و فعال محیط زیست به کشور جاسوس می‌فرستد.

شماری از فعالان محیط زیست در ایران به اتهام «جاسوسی» در تاریخ ۴ بهمن بازداشت شدند. یک منبع آگاه، شنبه ۲۱ بهمن، به ایران اینترنشنال گفت: «فعالان محیط زیستی که به اتهام امنیتی بازداشت شده‌اند هومن جوکار، سپیده کاشانی، نیلوفر بیانی، امیرحسین خالقی، سام رجبی، طاهر قدیریان و کاووس سید‌امامی هستند». کاووس سیدامامی، استاد دانشگاه و فعال محیط زیست، اخیرا در زندان درگذشت.

فیروزآبادی در ادامه سخنانش افزود: «چند سال پیش، گروهی برای جمع‌آوری کمک به فلسطین به ایران آمدند، اما به مسیر انتخابی آن‌ها برای جمع‌آوری کمک،‌ شک کردیم زیرا آن‌ها نائین، یزد و کرمان را برای جمع‌آوری کمک انتخاب کرده بودند».

مشاور عالی نظامی فرمانده کل قوا تصریح کرد که آن‌ها جانواران صحرایی مانند سوسمار، مارمولک و آفتاب‌پرست خریده بودند، زیرا پوست این جانواران امواج اتمی را جذب می‌کند، بنابراین اموال آن‌ها ضبط شد.

به گفته فیروزآبادی، «متوجه شدیم که این جانوران، جاسوسان اتمی هستند و آن‌ها می‌خواستند با این بهانه در داخل جمهوری اسلامی از طریق پوست این جانوران صحرایی به این نتیجه برسند که ما در چه مکان‌هایی معدن اورانیوم داریم و کجا در حال کار اتمی کردن هستیم».

 

 • خیلی‌هایی که جاسوسند، خودشان نمی‌دانند

او با اشاره به فعالیت ناخودآگاهانه جاسوسان در ایران افزود: «‌فرض کنید؛ بیگانه‌ای به ایران آمده و در حال مطالعه بر روی کارخانجات است، اما آن‌ها یک جدول درست کرده‌‌اند و این جدول توسط اطلاعاتی که از طریق ۵۰۰ نفر جمع شده، پر می‌شود و بعد این جدول محصول جاسوسی آن‌ها را مشخص می‌کند، نه آن کاری که این جاسوس در حال انجام آن است. بنابراین بسیاری از ایرانی‌هایی که جاسوس هستند و بسیاری از جاسوسان خارجی که در ایران فعالیت جاسوسی می‌کنند، خودشان هم حتی نمی‌دانند که در حال جاسوسی هستند».

مشاور عالی نظامی آیت‌الله خامنه‌ای با بیان اینکه دشمن ممکن است ایرانگرد، دانشمند یا فعال محیط زیستی به ایران بفرستند که جاسوس باشند، گفت: «به‌طور مثال خانم و آقایی را از آلمان به عنوان جاسوس استخدام می‌کنند، بعد از دوبی و کویت آن‌ها را سوار کشتی ماهیگیری کرده و به خلیج فارس می‌فرستند تا سیستم‌های دفاعی ما را شناسایی کنند، اما وقتی آن‌ها را دستگیر می‌کنیم می‌گویند، جهانگرد هستند».