خبر فوری

 • فرهاد رهبر: ۲۰ هزار دانشجوی دکترای بیکار در ایران داریم
 • سفر قریب‌الوقوع وزیرخارجه فرانسه به ایران و روسیه
 • کشته شدن دست‌کم ۲۵۰ نفر در دو روز گذشته در غوطه شرقی
 • سقوط ۲۰درصدی ارزش ریال ایران
 • نامزد پیشین ریاست‌جمهوری مصر در فهرست «تروریست‌ها» قرار گرفت
 • محمود عباس خواستار عضویت کامل فلسطین در سازمان‌ ملل شد
 • ذوالنور: سپاه، پا در کفش وزارت اطلاعات نکرده است
 • ورود کاروان نیروهای شیعی طرفدار اسد به عفرین
 • تخریب سنگ قبر ابراهیم یزدی
 • رئیس هلال‌احمر: پیکر ۳۲ مسافر هواپیمای تهران - یاسوج پیدا شده، نه ۴۵ جسد

فیروزآبادی: از سوسمار و مارمولک به‌عنوان ابزار جاسوسی اتمی استفاده می‌کنند

 

حسن فیروزآبادی، مشاور عالی نظامی رهبر جمهوری اسلامی، گفته است دشمنان از جانواران صحرایی مانند سوسمار، مارمولک و آفتاب‌پرست به عنوان ابزار جاسوسی اتمی استفاده می‌کنند.

فیروز‌آبادی، روز سه‌شنبه ۲۴ بهمن‌ در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا، با بیان اینکه دشمنان ایران به‌جای جنگ نظامی به جنگ «هیبریدی» روی آورده‌اند گفت که در این جنگ دشمن تحت عنوان ایرانگرد و فعال محیط زیست به کشور جاسوس می‌فرستد.

شماری از فعالان محیط زیست در ایران به اتهام «جاسوسی» در تاریخ ۴ بهمن بازداشت شدند. یک منبع آگاه، شنبه ۲۱ بهمن، به ایران اینترنشنال گفت: «فعالان محیط زیستی که به اتهام امنیتی بازداشت شده‌اند هومن جوکار، سپیده کاشانی، نیلوفر بیانی، امیرحسین خالقی، سام رجبی، طاهر قدیریان و کاووس سید‌امامی هستند». کاووس سیدامامی، استاد دانشگاه و فعال محیط زیست، اخیرا در زندان درگذشت.

فیروزآبادی در ادامه سخنانش افزود: «چند سال پیش، گروهی برای جمع‌آوری کمک به فلسطین به ایران آمدند، اما به مسیر انتخابی آن‌ها برای جمع‌آوری کمک،‌ شک کردیم زیرا آن‌ها نائین، یزد و کرمان را برای جمع‌آوری کمک انتخاب کرده بودند».

مشاور عالی نظامی فرمانده کل قوا تصریح کرد که آن‌ها جانواران صحرایی مانند سوسمار، مارمولک و آفتاب‌پرست خریده بودند، زیرا پوست این جانواران امواج اتمی را جذب می‌کند، بنابراین اموال آن‌ها ضبط شد.

به گفته فیروزآبادی، «متوجه شدیم که این جانوران، جاسوسان اتمی هستند و آن‌ها می‌خواستند با این بهانه در داخل جمهوری اسلامی از طریق پوست این جانوران صحرایی به این نتیجه برسند که ما در چه مکان‌هایی معدن اورانیوم داریم و کجا در حال کار اتمی کردن هستیم».

 

 • خیلی‌هایی که جاسوسند، خودشان نمی‌دانند

او با اشاره به فعالیت ناخودآگاهانه جاسوسان در ایران افزود: «‌فرض کنید؛ بیگانه‌ای به ایران آمده و در حال مطالعه بر روی کارخانجات است، اما آن‌ها یک جدول درست کرده‌‌اند و این جدول توسط اطلاعاتی که از طریق ۵۰۰ نفر جمع شده، پر می‌شود و بعد این جدول محصول جاسوسی آن‌ها را مشخص می‌کند، نه آن کاری که این جاسوس در حال انجام آن است. بنابراین بسیاری از ایرانی‌هایی که جاسوس هستند و بسیاری از جاسوسان خارجی که در ایران فعالیت جاسوسی می‌کنند، خودشان هم حتی نمی‌دانند که در حال جاسوسی هستند».

مشاور عالی نظامی آیت‌الله خامنه‌ای با بیان اینکه دشمن ممکن است ایرانگرد، دانشمند یا فعال محیط زیستی به ایران بفرستند که جاسوس باشند، گفت: «به‌طور مثال خانم و آقایی را از آلمان به عنوان جاسوس استخدام می‌کنند، بعد از دوبی و کویت آن‌ها را سوار کشتی ماهیگیری کرده و به خلیج فارس می‌فرستند تا سیستم‌های دفاعی ما را شناسایی کنند، اما وقتی آن‌ها را دستگیر می‌کنیم می‌گویند، جهانگرد هستند».