سرخط خبرها

 • دولت مكلف به نصب کنتور هوشمند برای مشترکین برق شد
 • پیشنهاد اختصاص ماهانه ۲۴ لیتر بنزین به هر ایرانی درمجلس رد شد
 • معاون دادستان کل کشور خبر فیلترینگ اینستاگرام را تکذیب کرد
 • اشرف غنی: آب افغانستان نسبت به نفت همسایه‌ها قیمتی‌تر خواهد بود
 • کامیون حامل کمک‌های انساندوستانه، مرز برزیل و ونزوئلا را طی کرد
 • دادستان زاهدان از دستگیری ۱۳ نفر در ارتباط با حادثه جاده خاش - زاهدان خبر داد
 • مجلس با افزایش قیمت بنزین در سال آینده مخالفت کرد
 • دادستان تهران از تشکیل اولین پرونده گوشت خبر داد
 • دستکم ۵ صیاد در حمله‌ای در نزدیکی دریاچه ثرثار عراق کشته شدند
 • عکاسان ایرانی از حضور در مسابقه بین‌المللی موسسه «نشنال جئوگرافیک» منع شدند
 • اردوغان: اروپا امنیت خود را مدیون ترکیه است
 • مجلس به پیشنهاد علی مطهری مبنی بر پرداخت یارانه صرفا به افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی رای منفی داد
 • مجلس، یارانه سه دهک بالا را حذف کرد
 • خبرگزاری ایسنا: تورم گوشت از ۹۰ درصد گذشت
 • وزیر دفاع ترکیه: هنگام خروج نیروهای آمریکا از سوریه، نباید هیچ گونه خلایی در این کشور ایجاد شود
 • شورای شهر ونکوور کانادا، نوروز را در تقویم رسمی این شهر قرار داد
 • مایک پنس: در صورت تداوم بستن مرزها توسط مادورو، آمریکا تحریمهای جدیدی را بر ونزوئلا اعمال میکند
 • خرید خدمت سربازی در سال ۹۸ منتفی شد
 • فروش فوری ایران‌خودرو و سایپا بدون اطلاع رسانی قبلی متوقف شد
 • سخنگوی سازمان ثبت احوال:اعتبار کارت‌های ملی غیرهوشمند تا پایان اسفند ماه به پایان می رسد
 • زائران اربعین از پرداخت عوارض خروج از کشور معاف شدند
 • وزیر علوم:خروج و مهاجرت دانشجویان از کشور به دلیل افزایش نرخ ارز کاهش یافته است
 • مجلس، آستان قدس رضوی، بنگاه های اقتصادی نیروهای مسلح و ستاد اجرایی فرمان امام را مکلف به پرداخت مالیات کرد
 • پیام‌های صوتی، تصویری و نوشتاری‌تان به تلویزیون ایران اینترنشنال را از طریق واتس‌اپ، تلگرام و سیگنال به شماره ۰۰۴۴۷۸۳۰۰۰۷۰۰۰ بفرستید
 • برای دریافت فیلترشکن و دسترسی به پیام‌رسان تلگرام و وبسایت ایران اینترنشنال، به آدرس list@filtershekanha.com یک ایمیل خالی بفرستید
 • www.iranintl.com Twitter: @IranIntl Instagram: @iranintltv www.Facebook.com/iranintl E-mail: bama@iranintl.com
سخنرانی علی خامنه‌ای در مراسم درگذشت آیت‌الله خمینی

علی خامنه‌ای: دروغ می‌گویند که بدون برجام، جنگ می‌شود

 

آیت‌‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران معتقد  است کسانی که می‌گویند  درصورت خروج ایران از برجام، جنگ می‌شود، دروغ می‌گویند. او از سازمان انرژی اتمی ایران خواست که «از فردا» آمادگی‌های لازم بر ای رسیدن به ۱۹۰هزار سو غنی‌سازی اورانیوم و دیگر مقدمات بازگشت به برنامه هسته‌ای را «در چارچوب برجام» فراهم کند.

خامنه‌ای عصر دوشنبه ۱۴ خردادماه، در مراسم بیست‌‌ونهمین سالگرد درگذشت بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران که در آرامگاه او برگزار شد، آیت‌الله خمینی را «نماد انقلاب» خواند و با اشاره به هم‌زمانی سالگرد درگذشت بنیان‌گذار انقلاب اسلامی با سالگرد درگذشت امام اول شیعیان در سال جاری، این مسأله را یادآور شباهت‌هایی میان این دو شخصیت دانست.

او با تأکید به اهمیت توجه به این شباهت‌ها برای آشنایی بیشتر با آیت‌الله خمینی، در سه سرفصل به طرح آن‌ها پرداخت:

۱) «صلابت دربرابر هر حرکت نابه‌‌حق، ظلم، اغواگری‌ها و ...» و درعین‌حال، لطافت و رقت در برخورد با مظلومان و مستضعفان

۲) دارا بودن سه خصوصیت به ظاهر ناسازگار در کنار هم: «قدرت و اقتدار»، «مظلومیت» و درعین حال، «پیروزی نهایی در حوادث گوناگون»

رهبر جمهوری اسلامی ایران، آیت‌الله خمینی را یک انسان قوی و مقتدر خواند که «توانست یک حکومت وراثتی را پایین بکشد»، «آمریکا را شکست بدهد» و «طراحان جنگ ۸ساله را ناکام بگذارد». او درعین‌حال، «به‌دلیل تبلیغات اهانت‌بار درمورد آیت‌الله خمینی که تا مدت‌‌ها بعد از مرگش هم ادامه داشت، او را مظلوم دانست.

علی خامنه‌ای در ادامه، گفت که بسیاری از آرزوهای آیت‌الله خمینی، مانند خودباوری، پیشرفت فناوری، توسعه نفوذ جمهوری اسلامی در منطقه و … اتفاق افتاده است بسیاری‌از دیگر آرزوهای او نیز تحقق خواهد یافت.

رهبر جمهوری اسلامی ایران، پیشرفت جمهوری اسلامی را دائمی و «مایه‌ دستپاچگی دشمنان» خواند و افزود: «حرکات دشمن نشانه دستپاچگی و عصبی شدن او است از سر اقتدار نیست».

خامنه‌ای آمریکا و به گفته او، وابستگانش را مخالف حاکمیت و نظام و اصل جمهوری اسلامی دانست و افزود: «آن‌ها حجاج‌بن یوسف‌های امروز هستند».

۳) «نشانه‌شناسی دشمنان» این دو شخصیت

خامنه‌ای دشمنان امام اول شیعیان را سه گروه دانست: گروه اول، قاسطین، یعنی دشمنان بنیادین حکومت امام اول شیعیان؛ گروه دوم، ناکثین یا همان همراهان سست‌نهاد و به گفته او «سست کمربند»ی که بیعت را زیر پا گذاشتند؛ و گروه سوم، مارقین، یعنی کج‌فهم‌ها و نادان‌ها و جاهل‌هایی که به خیال اسلام و تبعیت از قرآن، در مقابل امام اول شیعیان ایستادند.

او تأکید کرد که درمیان دشمنان آیت‌الله خمینی نیز همین سه جبهه وجود داشت و بنیان‌گذار انقلاب اسلامی در برابرشان ایستاد و امروز هم همین سه گروه در برابر «میراث بزرگ آیت‌الله خامنه‌ای» یعنی «جمهوری اسلامی» مبارزه می‌کنند.

رهبر جمهوری اسلامی افزود که این دشمنان در یک جبهه مختلط «با همه توانشان سعی می‌کنند دربرابر جمهوری اسلامی مانع ایجاد کنند و حرکت را کند کنند، اما نمی‌توانند دربرابر پیشرفت مردم بایستند».

خامنه‌ای در ادامه سخنان خود، در توضیح «الگوی رفتاری» آیت‌الله خمینی، به سه ویژگی «برخورد شجاعانه و غیرمنفعلانه»، «پرهیز از هیجان‌زدگی»، «رعایت اولویت‌ها»، «اعتماد به توانمندی‌های مردم، مخصوصاً به جوانان» و «بی‌اعتمادی به دشمن» اشاره کرد و افزود که «ما بعد از امام، راه او را موبه‌مو دنبال کرده و انشا خواهیم کرد».

رهبر جمهوری اسلامی ایران گفت که «هدف دشمنان جمهوری اسلامی» از فشار اقتصادی و تحریم، «صرفاً زیر فشار قرار دادن دولت و حکومت نیست و آن‌ها می‌‌خواهند ملت را به ستوه بیاورند».  

خامنه‌ای در ادامه با اشاره به این‌که «فشار اقتصادی، ناکام می‌ماند»، تأکید کرد که «فشار روانی ازسوی دشمنان» بسیار مهم است. او افزود: «دشمنان نقاط قوت جمهوری اسلامی را که مایه اقتدار است، نشان کرده‌اند و در تبلیغات و برخوردها، به‌عنوان نقاط چالش‌آفرین معرفی می‌کنند تا ملت را دلسرد کنند».

او پیشرفت هسته‌ای را «افتخار فناوری و دانش کشور» دانست و با اشاره به تهیه اورانیوم ۲۰درصد غنی‌شده برای علاج بیماری‌ها از آمریکا و اروپا و موانعی که آن‌ها بر سر راه دست‌یابی به آن می‌گذاشتند، افزود: «جوانان ایران توانستند خودشان غنی‌سازی را انجام دهند و این، آن‌ها را حیرت‌زده کرد».

رهبر جمهوری اسلامی ایران، افزود: «نقطه قوت را به نقطه چالش‌آفرین تبدیل می‌کنند، تا آن نقطه قوت را سلب کنند؛ این کار، کاملاً روانی است تا یک ملتی را نسبت‌به دستاوردهای خود، دلسرد کنند».

خامنه‌ای با اشاره به عده‌ای در داخل کشور که برنامه موشکی را بی‌فایده می‌دانند، اقتدار موشکی را موجب امنیت کشور دانست و افزود: «دشمن می‌داند که اگر یکی بزند، ده‌تا می‌خورد؛ پس موشک مایه اهمیت و قدرت است».

خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنانش، «عدالت‌خواهی بین‌المللی» جمهوری اسلامی و ازجمله حمایت از فلسطینی‌ها را برای جمهوری اسلامی، «آبرو» دانست. او دفاع از نیروی مقاومت را نیز «دفاع از تمامیت ارضی کشورها» و نقطه قوتی برای جمهوری اسلامی دانست و افزود که «دشمن با این نقطه قوت هم به‌عنوان یک مسأله چالش‌آفرین برخورد می‌کند».

رهبر جمهوری اسلامی ایران، در ادامه‌ سخنان خود، کسانی را که در خیابان‌های تهران در روز قدس، شعار «نه غزه، نه لبنان» دادند را «عوامل دشمن» و «کمک‌کنندگان به جنگ روانی دشمن» و «موجوداتی بد و حقیر» عنوان کرد.

خامنه‌ای همچنین در رابطه با چالش‌های اخیر در رابطه با توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های بزرگ جهانی، گفت : «امروز هم کسانی درصددند که یک شکل معیوب از برجام را بر کشور تحمیل کنند». او با اشاره به صحبت‌های کسانی که می‌گویند درصورت خروج ایران از برجام، ممکن است درگیر جنگی تازه بشویم، گفت: «دولت‌های خارجی دنبال این موضوع هستند. یک عده‌ای در داخل تبلیغ می‌کنند که اگر این نشود، جنگ خواهد شد. نه آقا! این دروغ است! این تبیلغ به‌نفع دشمن است».

رهبر جمهوری اسلامی ایران، افزود: «هدف دشمن معلوم است. دشمن درصدد آن است که ما از نقاط قوت خودمان صرف‌نظر کنیم. از عناصر اقتدار ملی خودمان دست برداریم، تا دشمن راحت‌تر بتواند بر کشور، ملت، سرنوشت و آینده ما مسلط شود».

خامنه‌ای همچنین با اشاره به آن‌چه که «فشار عملی دشمن» نامید، «ایجاد آشوب در کشور» را از نمونه‌های آن دانست و افزود: «نقشه دشمن این است که از مطالبات مردمی سوءاستفاده کند. ممکن است در شهر و نقطه‌ای از کشور، عده‌ای مطالبه‌ای داشته باشند و جمع شده باشند. به‌عنوان مثال، کارگرانی که دنبال مطالبات کارگری خود هستند و یا مردم شهری به‌دنبال مطالبات شهری خودشان هستند. دشمن در چنین مواردی نقشه می‌کشد، عوامل نفوذی خود و در واقع اشرار را و افراد خبیثی به تعداد معدودی وارد در این اجتماعات می‌کند تا اجتماعات آرام مردم را به حرکت ضدامنیتی و آشوب‌گرانه تبدیل کنند».

رهبر جمهوری اسلامی ایران در ادامه توضیحاتش در رابطه با آن‌چه که «ایجاد آشوب در کشور» خواند، گفت: «این نقشه دشمن است؛ ما خبر داریم که نشسته‌اند برای این کار برنامه‌ریزی کرده‌اند. البته به اعتماد راسخ من، این‌ها کور خوانده‌اند و مردم عزیز ما، درمقابل آن‌چه آن‌ها برنامه‌ریزی کرده‌اند، با قدرت و شهامت و هوشیاری خواهند ایستاد».

او بار دیگر با اشاره به موضوع برجام، گفت که به نظر می‌رسد دولت‌های اروپایی توقع دارند که ملت ایران هم تحریم‌ها را تحمل کند و هم از فعالیت هسته‌ای خود دست بکشد و به محدودیت‌ها در برنامه هسته‌ای پای‌بند بماند و «من هم می‌گویم به این دولت‌ها، که این خواب آشفته، تعبیر نخواهد شد».

رهبر جمهوری اسلامی همچنین تأکید کرد که سازمان انرژی اتمی ایران، موظف است سریعاً «در چارچوب برجام»،آمادگی‌های لازم بر ای رسیدن به ۱۹۰هزار سو غنی‌سازی اورانیوم و همین‌طور برخی مقدمات دیگر را که رییس‌ جمهوری ایران پیش از این، دستور داده است را از «همین فردا» آغاز کند.

 

بررسی محورهای اصلی سخنان خامنه‌ای در گفت‌و‌گو با علی‌اصغر رمضان‌پور

 

 

تازه چه خبر؟
۱ ساعت ۸ دقیقه پیش
جان #بولتون : زمان تقریبا به سر آمده است. بعد از دو سال بی‌پیشرفت، کارگروه ویژه اقدام مالی ( #FATF ) موافقت کرد در صورتی که #ایران الزامات مبارزه با...بیشتر بخوانید
۲ ساعت ۱۳ دقیقه پیش
تیم فوتبال پرسپولیس برابر میزبانش نفت مسجدسلیمان به تساوی بدون گل رضایت داد. در ادامه هفته نوزدهم لیگ برتر فوتبال ایران، شنبه ،تیم فوتبال نفت میزبان...بیشتر بخوانید
۶ ساعت ۳۵ دقیقه پیش
شرکت هواپیمایی «‌نروژین ایر» در پاسخ به ایران اینترنشنال تایید کرد که یک فروند هواپیمای زمین‌گیر شده این شرکت جمعه سوم اسفند بعد از گذشت بیش از دو...بیشتر بخوانید
۶ ساعت ۴۳ دقیقه پیش
اسماعیل قآانی، جانشین فرمانده نیروی‌قدس سپاه‌پاسداران گفت که آمریکا به شدت علاقه دارد با ایران مذاکره کند. او گفت:«اگر یکی از شخصیت‌های کشور اعلام...بیشتر بخوانید
۶ ساعت ۵۷ دقیقه پیش
آستان قدس رضوی و بنگاه‌های اقتصادی نیروهای مسلح ایران موظف به پرداخت مالیات شدند. نمایندگان مجلس ایران صبح شنبه چهارم اسفند در جریان بررسی لایحه...بیشتر بخوانید