صدور کیفرخواست برای دو تبعه ایرانی از سوی آمریکا | ایران اینترنشنال

صدور کیفرخواست برای دو تبعه ایرانی از سوی آمریکا

 

وزارت دادگستری آمریکا از صدور کیفرخواست برای دو تبعه ایرانی، به اتهام سرقت اطلاعات و نقض قوانین تحریم‌های در ایالت «ورمونت»  آمریکا خبر داد.
محمد رضا رضاخواه ۳۹ ساله و سعید آجیلی۳۵ ساله، به جرم هک کردن شرکت‌های نرم‌افزاری، سرقت و تغییر برند کالاها و فروش آن‌ها به دولت ایران و نهادهای نظامی و آموزشی این کشور، طبق بیانیه وزارت دادگستری آمریکا، تحت تعقیب قرار گرفتند.
در این کیفرخواست آمده: این توطئه در سال ۲۰۰۷ طراحی شده  و در این طرح رضاخواه اقدام به هک و سرقت نرم‌افزار از شرکت‌های آمریکایی کرده و آجیلی، برای این محصولات بازاریابی کرده و آنها را به فروش رسانده است.  
دولت آمریکا همچنین گفته که آجیلی با آگاهی از این‌ که فروش این کالاها ناقض قوانین تحریمی آمریکا علیه ایران است، اقدام به این عمل کرد.
در این کیفرخواست همچنین بیان شده، در سال ۲۰۱۲ رضاخواه یک شرکت مشاوره مهندسی به نام «Arrow Tech Associates » را که تولید کننده محصولاتی برای طراحی گلوله و خمپاره‌های هدایت‌شونده به وسیله GPS و تحلیل‌های آیرودینامیک می باشد، هک کرده است.
دولت آمریکا تاکید دارد که این نرم‌افزار جز «اقلام دفاعی» متعلق به آمریکا محسوب می‌شود و به همین دلیل، صادرات آن بدون مجوز وزارت خارجه آمریکا نقض قانون محسوب می‌شود.
همچنین دیگر فرد متهم شده در این پرونده «نیما گلستانه»،  یکی از هفت تبعه تبرئه شده ایرانی است که در جریان مبادله زندانیان میان ایران و آمریکا مبادله شده بود.
او پس از دستگیری در ترکیه در سال ۲۰۱۳، سال گذشته به آمریکا مسترد شد.
گلستانه به جرائم مرتبط با این موضوع اقرار کرده است.
تازه چه خبر؟
نیکول پاشینیان،‌ نخست‌وزیر ارمنستان، از تلاش ارتش کشورش برای انجام کودتای نظامی خبر داد و گفت کابینه‌اش باید استعفا دهد. نخست‌وزیر ارمنستان روز...More
بنیامین نتانیاهو،‌ نخست‌وزیر اسرائیل و ولیعهد بحرین درباره برنامه هسته‌ای ایران و همچنین مشارکت کشورهای حاشیه خلیج فارس در تاسیس کارخانه واکسن‌سازی...More
دادستانی آلمانی یک شهروند این کشور را به جاسوسی از طریق تحویل نقشه‌ ساختمان پارلمان به روسیه متهم کرد. بر اساس اعلام دادستانی، این فرد که با یک شرکت...More
رافائل گروسی،‌ مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی،‌ هشدار داد در صورت دست نیافتن به توافق با ایران درباره برنامه هسته‌ای این کشور، جامعه بین‌الملل با...More