شلیک هشدار ناو جنگی آمریکا به یک قایق ایرانی در خلیج فارس | ایران اینترنشنال

شلیک هشدار ناو جنگی آمریکا به یک قایق ایرانی در خلیج فارس

 

یک مقام وزارت دفاع آمریکا روز سه‌شنبه، سوم مرداد، اعلام کرد که یک ناو نیروی دریایی آمریکا به سمت یک قایق ایرانی نظامی در بخش شمالی خلیج فارس شلیک اخطار کرده است.
به گزارش سی ان ان، این قایق ایرانی متعلق به سپاه پاسداران بوده است. این مقام وزارت دفاع آمریکا همچنین گفته است که قایق ایرانی به ۱۳۷ متری ناو آمریکایی نزدیک شده بوده و به هیچ اخطاری اعم از تماس‌های رادیویی و شلیک نورافکن و ۵ شلیک کوتاه آتش از سوی ناو نیروی دریایی آمریکا توجهی نکرده‌ است. این اخطار‌ها از نشانه‌های خطر است که به صورت بین‌المللی شناخته‌شده است. او همچنین تصریح کرده: این ناو آمریکایی شلیک اخطاری به سمت آب داشته چرا که نگران احتمال یک رویارویی بوده است. وی افزوده: قایق ایرانی بعد از این شلیک تحرک خود را متوقف کرده است اما برای چند ساعت در‌‌ همان حوالی لنگر انداخته است.
به ادعای این مقام آگاه وزارت دفاع آمریکا ناوهای نیروی دریایی آمریکا در زمان وقوع حادثه در حال گشت‌زنی‌ در آب‌های خلیج‌فارس بودند.

این نخستین بار نیست که ناو جنگی آمریکایی به قایق‌های تندرو سپاه پاسداران شلیک اخطار می کند. در سالهای اخیر خلیج فارس صحنه رویارویی ناوهای آمریکایی با قایق‌های سپاه پاسداران بوده است. ازجمله  ۴ شهریورماه ۹۵ یک ناوچه آمریکایی که در خلیج‌فارس به چند قایق تندرو ایرانی نزدیک شده بود، سه تیر هشدار شلیک کرد. در همان ماه، چهار قایق تندروی سپاه پاسداران در اقدامی که مقامات آمریکایی آن را «غیرایمن و غیرحرفه‌ای» خواندند، به کمتر از ۳۰۰ متری ناوشکن «یواس‌اس نیتز» نزدیک شدند و پس از شلیک تیرهای منور به قایق‌های تندرو ایرانی، مسیرخود را تغییر دادند.

پس از آن حسین دهقان، وزیر دفاع جمهوری اسلامی، گفت که این کشور ورود شناورهای خارجی به آب‌هایش را به منزله «تجاوز» می‌داند و قطعا به آنها اخطار می‌دهد. او هشدار داد: « اگر ورود شناورهای خارجی به آب‌های ایران، جنبه‌ای از تجاوز به آب‌های ما تلقی شود با آنها مقابله خواهیم کرد.»

  • اطلاعیه سپاه پاسداران

در پی انتشار خبر «شلیک هشدار ناو امریکایی به سمت قایق ایرانی در خلیج فارس» روابط عمومی منطقه سوم نیروی دریایی سپاه پاسداران در اطلاعیه‌ای از خنثی‌سازی آنچه که «حرکت تحریک‌آمیز یک رزم‌ناو آمریکایی دربرابر شناور گشتی این نیرو» خواند، خبرداد.

در این اطلاعیه آمده است: «صبح امروز یک رزم ناو امریکایی در شمال خلیج فارس به سمت یک شناور گشتی نیروی دریایی سپاه که در آبهای بین‌المللی در حال گشت‌زنی بود حرکت کرد و به قصد تحریک و ایجاد هراس مبادرت به شلیک دو گلوله هوایی کرد.

این اطلاعیه افزوده است: «شناور نیروی دریایی سپاه بدون اعتنا به رفتار غیر‌حرفه‌ای و تحریک‌آمیز آن‌ها به مأموریت خود ادامه داد و پس از مدت کوتاهی شناور آمریکایی منطقه را ترک کرد.»
فرماندهان نیروی دریایی آمریکا هشدار داده‌اند که در صورت اشتباه محاسباتی، برخوردهای غیرحرفه‌ای قایق‌های ایرانی در آینده می‌تواند به رویارویی نظامی بینجامد.
 

 

تازه چه خبر؟
کاظم غریب‌آبادی، نماینده جمهوری اسلامی در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، در واکنش به کشته شدن محسن فخری‌زاده گفت ایران «حق ذاتی دفاع از خود را...More
جو بایدن، رییس جمهوری منتخب آمریکا، اعضای کلیدی تیم اقتصادی خود در دولت آینده این کشور را معرفی کرد. بر اساس گزارش رسانه‌ها، جنت یلن به عنوان وزیر...More
فریدون همتی، استاندار هرمزگان، از رهن یک خانه برای زنی خبر داد که آلونکش به دست ماموران شهرداری بندرعباس تخریب شده بود. به گزارش ایسنا، همتی گفت...More
در ادامه واکنش‌ها به کشته شدن محسن فخری‌زاده در ایران، دولت لبنان روز دوشنبه از همه طرف‌ها خواست که خویشتن‌داری به خرج دهند. وزارت خارجه لبنان در...More
حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران، روز دوشنبه در حاشیه مراسم تشییع جنازه محسن فخری‌زاده با تاکید بر اینکه «مجازات عاملان و آمران به قوت خود باقی‌...More