سیاست‌های آبی ایران در مرزهای غربی و واکنش اقلیم کردستان عراق | ایران اینترنشنال

سیاست‌های آبی ایران در مرزهای غربی و واکنش اقلیم کردستان عراق

 

به گزارش منابع محلی، تصمیم ایران برای بستن آب رودخانە «زاب کوچک» در شهرستان سردشت واقع در شمال‌غربی ایران، باعث کم‌آبی شدید و نیز ازبین رفتن هزاران ماهی در شهرهای قلعە‌دیزه و و رانیه، واقع‌در منطقه «پشدر» اقلیم کردستان عراق شده است.

به گزارش «شفق‌نیوز»، روز دوشنبه ۱۴ خردادماه، آزاد محمد‌امین، رییس مجلس استانداری سلیمانیه، در یک نشست خبری با سعدالله مسعودیان، سرکنسول ایران در سلیمانیه، گفت که مقامات اقلیم مراتب نگرانی خود را از مشکل بستن آب رودخانه زاب‌ کوچک، به اطلاع کنسولگری رسانده‌اند.

به گزارش وب‌سایت کردی «روداو»، سعدالله مسعودیان نیز در این نشست خبری، ضمن رد ادعای بستن آب رودخانه زاب، از فرستادن هیأتی مشترک از ایران و استان سلیمانیه به منطقه، برای بررسی بیشتر این مشکل خبر داد. او همچنین از توافق‌نامه مشترک بین ایران و عراق برای نحوه مدیریت هفت رودخانه بین دو کشور خبر داد و گفت که «متأسفانه دو رودخانه مرزی بین ایران و اقلیم کردستان، یعنی سیروان و زاب کوچک، در این توافق وجود ندارند».

 

کنفرانس خبری  کنسول ایران سلیمانیه

سرکنسول ایران در سلیمانیه همچنین با اشاره به ‌این‌که «کاربری سد سردشت تنها برای تولید برق است و نه کشاورزی»، اضافه کرد که به مردم منطقه در اقلیم کردستان، اطمینان می‌دهد که جمهوری اسلامی آب رودخانه زاب را نخواهد بست.

این در حالی است که دولت اقلیم کردستان اعلام کردە قباد طالبانی، معاون نخست‌وزیر و جانشین وزیر کشاورزی و منابع آبی اقلیم، برای بررسی این موضوع، با سفارت جمهوری اسلامی ایران در اربیل تماس گرفتە است.

وزارت کشاورزی اقلیم کردستان هم اعلام کردە کە مطابق با توافق‌های قبلی با مقامات ایران، آب رود زاب کوچک بایستی جاری باشد و توقف جریان آب توسط ایران را خلاف این توافق دانسته است.

 

رودخانه زاب کوچک

 

هم‌زمان، حسن الجنبی، وزیر منابع آب عراق نیز با اشاره به سیاست آبی کشورهای مجاور عراق ازجمله ایران، از بحران کم‌آبی در عراق خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این مقام عراقی گفته است که «علاوە‌بر خشکسالی و گرمایش زمین، آبگیری سدها توسط ترکیە و سوریە و همچنین سدهای دیگر بر رودهای زاب کوچک و دیالە توسط ایران، از دلایل اصلی بحران کم‌آبی در عراق است».

آغاز آبگیری سد ایلی‌سو که بر سرشاخه‌های رود دجله بنا شده، مانع ورود بیش از پنجاه‌درصد  آب این رودخانە به خاک عراق می‌شود.

هم‌زمان با نشست اضطراری پارلمان عراق و درخواست از ترکیە برای به‌تعویق‌انداختن آبگیری سد ایلی‌سو، کاهش چشمگیر آب ورودی از رودخانه زاب کوچک سردشت بە کردستان عراق نیز نگرانی ساکنان شهر مرزی قلعەدزی واقع در اقلیم کردستان را به‌همراه داشتە است.

دولت بغداد هنوز واکنشی نسبت‌به مشکل آب بین اقلیم کردستان و جمهوری اسلامی ایران نشان نداده است.

 

تازه چه خبر؟
مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل وزارت بهداشت در واکنش به گزارش‌ها درباره کمبود انسولین و تجمع بیماران جلوی داروخانه‌ها گفت که به اندازه مصرف یک ماه...More
مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت از ثبت سالانه ۱۳۵ هزار ابتلا به سرطان در ایران خبر داد. افشین استوار در عین حال گفت که آخرین...More
خبرگزاری فارس از بازداشت تعدادی از شهروندان مسیحی ایران «در چندین استان» این کشور خبر داد. فارس روز شنبه اتهام این افراد را «اتصال به سرویس‌های»...More
بر اساس یک تحقیق جدید، واکسن کرونای تولید شده توسط شرکت‌های فایزر و بیون‌تک، بر گونه جهش‌یافته ویروس که در بریتانیا شناسایی‌ شده نیز موثر است. به...More
وب‌سایت نسیم‌آنلاین خبر داد که یک نماینده مجلس به یک سرباز به دلیل ممانعت او از ورود به خط ویژه سیلی زده است. برخی از گزارش‌ها در شبکه‌های اجتماعی...More