خبر فوری

 • تولد سالانه ۷۵۰۰ نوزاد معتاد در ایران
 • بازخوانی جعبه سیاه هواپیمای تهران - یاسوج با کمک تیم فرانسوی‌
 • بازداشت سه فعال دیگر محیط زیستی توسط نهادهای امنیتی
 • لاوروف از آمادگی روسیه برای رای به قطعنامه آتش‌بس در سوریه خبر داد
 • سازمان عفو بین‌الملل بار دیگر ایران را به نقض گسترده حقوق‌بشر متهم کرد
 • توقف موقت پرواز هواپیماهای« ATR۷۲ آسمان»
 • افتتاح بخش افغانستان در پروژه انتقال گاز منطقه‌ای «تاپی»
 • شورای امنیت درباره پیش‌نویس آتش‌بس در سوریه به زودی رأی‌گیری می‌کند
 • مایک پنس: آمریکا ادامه توافق هسته‌ای را تأیید نخواهد کرد
 • نیروهای دولتی سوریه طی توافقی با کُردها وارد شمال حلب شدند
 • سخنگوی کرملین: روسیه، ایران یا سوریه مسئول اوضاع غوطه شرقی نیستند

سعد حریری به لبنان بازمی‌گردد

 

سعد حریری، نخست وزیر مستعفی لبنان اعلام کرد که روز پنج‌شنبه از عربستان سعودی به لبنان بازمی‌گردد. سعد حریری که چند روز پیش در حالی که در عربستان بسر می برد از سمت خود استعفا کرد، تاکنون به لبنان بازنگشته است.
وی روز یکشنبه ۲۱ آبان و در واکنش به سخنان میشل عون، رئیس جمهور لبنان که گفته بود عربستان سعودی، حریری را برخلاف خواست خودش در این کشور نگاه داشته است، در نخستین مصاحبه تلویزیونی پس از اعلام استعفا گفت: «من آزادم، تصمیمم بدین خاطر بود که کشورم را از خطری نا به هنگام نجات دهم.»

سعد حریری که در توییتر خود بازگشتش را به لبنان اعلام کرده، گفته است که خانواده‌اش در عربستان سعودی خواهند ماند.

روز جمعه ۱۹ آبان‌، حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان، عربستان سعودی را متهم کرده بود که سعد حریری را وادار به استعفا کرده و او را در عربستان  در بازداشت نگه داشته است تا لبنان را «بی‌ثبات» کند.
سعد حریری که یک روز پیش از اعلام استعفا در ریاض با علی اکبر ولایتی در بیروت دیدار کرده بود،
روز ۱۳ آبان، در یک سخنرانی در عربستان سعودی، از دخالت‌های ایران و حزب‌الله لبنان در امور اعراب انتقاد و سپس از نخست‌وزیری لبنان استعفا داد. او پس از این استعفا گفت که در ملاقاتش با علی اکبر ولایتی، مشاور رهبر جمهوری اسلامی، درباره دخالت‌های ایران در امور اعراب هشدار داده و گفته این دخالت‌ها روابط با دیگر کشورهای عربی را نابود می‌کند.
با این حال علی‌اکبر ولایتی، روز سه‌شنبه ۲۳آبان، گفته‌های سعد حریری را«القائات» ریاض خواند و گفت که حریری درباره دخالت ایران در امور داخلی این کشور سخنی نگفته بود.
وی افزود: «ما آقای حریری را تهدید نکردیم و در مورد مسائل جاری منطقه بحث کردیم. ایشان می‌خواست به‌نوعی وساطت کند، بین ایران و عربستان سعودی و ما تأکید کردیم که ما مشکلی با عربستان سعودی نداریم، اما اینکه سعودی‌ها بیش از دوسال مردم یمن را بمباران می‌کنند و این کشور را محاصره کردند و ۷۰۰هزار نفر دچار وبا شدند این دیگر ربطی به سیاست ندارد و به خاطر مسائل انسانی هم که شده با یمنی‌ها مذاکره کنند.»

مشاور رهبر ایران همچنین گفت: «آقای حریری گفتند که ولایتی من را تهدید نکرد. بله؛ دلیلی نداشت که ایشان را تهدید کنم.  ما امیدواریم آقای حریری به سرکار خود برگردد.»

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران استعفای سعد حریری در یک کشور دیگر و بازنگشتن او به کشورش را «اقدامی عجیب و بی‌نظیر » خوانده بود. اوگفت که این موضوع را مساله‌ای داخلی در لبنان» می‌داند و درآن دخالت نمی‌کند.