سخنگوی وزارت خارجه ایران: سخنان مکرون درباره برنامه موشکی «غیر واقع‌بینانه» است | ایران اینترنشنال

سخنگوی وزارت خارجه ایران: سخنان مکرون درباره برنامه موشکی «غیر واقع‌بینانه» است

 

بهرام قاسمی،‌ سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، روز پنج‌شنبه ۲۶ بهمن‌ماه در واکنش به اظهارات اخیر امانوئل ماکرون،‌ رئیس جمهور فرانسه در مورد «برنامه موشک‌های بالستیک ایران» این اظهارات را «مبتنی بر نوعی پیشداوری و نگاه غیر واقع‌بینانه به تحولات منطقه»‌ دانست.

او همچنین گفت: «داشتن چنین رویکرد جانبدارانه‌ای کمکی به بهبود اوضاع نخواهد کرد».

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه روز چهارشنبه ۲۵ بهمن، گفته بود که «برنامه موشک‌های بالیستیک ایران باید تحت نظارت بین‌المللی قرار گیرد».

مکرون در عین حال تاکید کرده بود که «پاریس خواستار پایبندی به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، در پی توافق اتمی در تیر‌ماه ۱۳۹۴ است، چراکه هیچ گزینه بهتری برای آن پیشنهاد نشده‌است».

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، در واکنش به این سخنان، گفت آنچه خطر واقعی است، رقابت ایالات متحده و برخی کشور‌های اروپایی در فروش سلاح‌های پیچیده و پیشرفته به برخی کشورهای خاص منطقه است.

او ضمن اینکه این اقدامات را « تحریک‌کننده» خواند، گفت: «این انباشت تسلیحات،‌ تقویت و گسترش زرادخانه‌های پر شمار، ناامنی و بی‌ثباتی منطقه‌ای را افزایش می‌دهد».

این در حالیست که مکرون تاکید کرده بود که «باید بر موضوع استفاده از موشک‌های ساخت ایران در کشورهای یمن و سوریه متمرکز شد، چراکه این موشک‌ها یک خطر و چالش امنیتی برای متحدان فرانسه به‌شمار می‌روند».

قاسمی بار دیگر تاکید کرد: « توانمندی‌های موشکی ایران درچارچوب دکترین نظامی ایران و مبتنی بر سیاست‌های تدافعی و بازدارندگی است».

سخنگوی وزارت خارجه ایران تصریح کرد:‌ «جمهوری اسلامی هرگز اجازه نخواهد داد دیگران در جهت کاهش توان دفاعی و باز‌دارندگی ایران سخن و یا تلاشی با معیار های دوگانه داشته باشند».

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشری هه‌نگاو خبر داد که هادی خدری، کولبر ۲۲ ساله، روز پنج‌شنبه با شلیک نیروهای مرزبانی جمهوری اسلامی در مرز «هەنگەژال» در بانە کشته شده...More
مدیرکل موزه‌های وزارت میراث فرهنگی اعلام کرد که فرش‌های موزه ملی فرش در مدت دو ماه قطع بودن برق این موزه آسیب ندیده‌اند. محمدرضا کارگر گفت که در این...More
استاندار تهران از تمدید محدودیت‌ها و دورکاری کارکنان دستگاه‌های اجرایی و همچنین لغو طرح ترافیک تا پایان مرداد خبر داد. انوشیروان محسنی‌بندپی گفت که...More
مایک پمپئو،‌ وزیر خارجه آمریکا،‌ هشدار داد در صورت وتوی قطعنامه این کشور درباره تمدید تحریم تسلیحاتی ایران از سوی چین و روسیه در شورای امنیت سازمان...More
شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران به نقل از اسماعیل عبدی،‌ امیرسالار داوودی و جعفر عظیم‌زاده،‌ سه زندانی سیاسی مبتلا به کرونا در اوین،‌...More