رونمایی ایران از موشک بالستیک دوربرد «خرمشهر» | ایران اینترنشنال

رونمایی ایران از موشک بالستیک دوربرد «خرمشهر»

 

جمهوری اسلامی ایران از جدیدترین موشک بالستیک ۲هزار کیلومتری خود، به‌نام موشک «خرمشهر» رونمایی کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، صبح روز جمعه، ۳۱ شهریورماه، در مراسم ویژه‌ی رژه‌ی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، هم‌زمان با هفته‌ی گرامی‌داشت جنگ ۸ساله‌ی ایران و عراق، در نزدیکی آرامگاه آیت‌الله خمینی، از جدیدترین موشک بالستیک دوربرد ایرانی به‌نام «خرمشهر» رونمایی شد.

سردار امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در حاشیه‌ی این مراسم رژه‌، در جمع خبرنگاران با اشاره به رونمایی از موشک جدید برد بلند «خرمشهر» در این مراسم، گفت: «موشک خرمشهر با برد ۲هزار کیلومتر، قابلیت حمل چند کلاهک جنگی را دارد و سر جنگی را تا هزار و ۸۰۰کیلومتر حمل می‌کند».

حاجی‌زاده، با توضیح این‌که موشک «خرمشهر» می‌تواند چند کلاهک را برای حمله به اهداف مختلف حمل کند، طراحی و ساخت آن را از دستاوردهای وزارت دفاع جمهوری اسلامی ایران دانست.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه افزود: «همان‌طور که مشاهده شد، این موشک، ازنظر ابعاد کوچک‌تر و تاکتیکی‌تر شده و در آینده‌ی نزدیک، عملیاتی می‌شود».

موشک بالستیک «خرمشهر»، یک موشک زمین‌به‌زمین با سوخت مایع و سیستم جداشدن تک‌مرحله‌ای است. این موشک، بعد از موشک «قیام»، دومین موشک ایرانی است که هدایت آن «بدون باله» انجام می‌شود.

موشک «خرمشهر»، در کنار موشک‌های بالستیک «سجیل» و «قدر اف»، سومین موشک بالستیک دوربرد جمهوری اسلامی ایران است که می‌تواند اهداف مختلف را در فاصله‌ی ۲۰۰۰ کیلومتری مورد حمله قرار دهد.

خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران، در گزارش خود درمورد این موشک، ضمن اشاره به توان موشکی ایران برای حمله به کشور اسرائیل، آورده است: «در صورت وقوع هر نوع جنگی، جمهوری اسلامی ایران قادر است تمام اهداف مورد نظر، به‌خصوص اهداف مختلف در سرزمین‌های اشغالی، از تأسیسات گازی صهیونیست‌ها در غرب سرزمین‌های اشغالی، تا بقیه‌ی نقاط این رژیم را به دقت بالا با موشک‌های ۲۰۰۰ کیلومتری هدف قرار دهد».

این گزارش افزوده است که «البته غیر از موشک‌های ۲۰۰۰ کیلومتری، ایران قادر است با موشک‌های دیگر خود، یعنی موشک‌های میان‌بردی همچون قدر اچ و اس، شهاب۳ و عماد هم بیشتر این اهداف را مورد اصابت دقیق قرار دهد».

 

تازه چه خبر؟
یکی از فرماندهان سپاه پاسداران جمهوری اسلامی در مرز عراق و سوریه در اثر یک حمله پهپادی کشته شده است. به گزارش رویترز به نقل از منابع عراقی، روز...More
کاظم غریب‌آبادی، نماینده جمهوری اسلامی در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، در واکنش به کشته شدن محسن فخری‌زاده گفت ایران «حق ذاتی دفاع از خود را...More
جو بایدن، رییس جمهوری منتخب آمریکا، اعضای کلیدی تیم اقتصادی خود در دولت آینده این کشور را معرفی کرد. بر اساس گزارش رسانه‌ها، جنت یلن به عنوان وزیر...More
فریدون همتی، استاندار هرمزگان، از رهن یک خانه برای زنی خبر داد که آلونکش به دست ماموران شهرداری بندرعباس تخریب شده بود. به گزارش ایسنا، همتی گفت...More
در ادامه واکنش‌ها به کشته شدن محسن فخری‌زاده در ایران، دولت لبنان روز دوشنبه از همه طرف‌ها خواست که خویشتن‌داری به خرج دهند. وزارت خارجه لبنان در...More