روحانی و اولین مصاحبه مطبوعاتی | ایران اینترنشنال

روحانی و اولین مصاحبه مطبوعاتی

 

حسن روحانی دراولین مصاحبه مطبوعاتی خود بعد از پیروزی در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری  تلاش کرد که بخشی از مواضع رادیکال خود در مناظرات و کارزارهای انتخاباتی را تعدیل کند و رهبری و نهادهای قدرت مانند سپاه پاسداران را مورد دلجویی قراردهد . او تاکید کرد که ولایت فقیه و مقام رهبری فراجناحی است و در این انتخابات مردم به کسانی که قصدشان پایین آوردن مقام رهبری و مقام سپاه، بسیج و ارتش به گرایشات جناحی بود، نه گفتند. در حقیقت روحانی می‌خواست بگوید کار رقیبش ابراهیم رییسی بوده که با سنگر گرفتن در پشت این نهادها رای جمع کند ولی مردم این  روش را از او نخریدند.  روحانی به خوبی می‌داند که چالش‌های علنی می‌تواند به مانع‌تراشی در اداره حکومت منجرشود. روحانی در مورد تحریم‌ها هم سعی کرد برخلاف مناظرات که گفته بود من تحریم‌های غیرهسته‌ای را برمی دارم این بار مدعی شد که درصورت حمایت مردم قرار گرفتن پشت سر رهبری این کار انجام پذیر می باشد. در حقیقت تعدیل مهمی در سخنانش انجام داد.  

اما مهم‌ترین بخش سخنان او به مسائل مریوط به گردهمایی دیپلماتیک کشورهای اسلامی در عربستان و سخنان رادیکال ترامپ و پادشاه عربستان علیه ایران اختصاص یافت. روحانی  سعی کرد با توجه به موقعیت دشواری که درآن واقع شده روشی اتخاذ کند که بتواند از این روش برای آینده با ثبات ریاست جمهوریش به‌کار ببرد او می‌داند که چالش جدیدی که از سوی عربستان و امریکا مطرح شده  بسیار جدی می‌باشد ولی ملاحظات دیگری هم دارد که عبارتند از:

الف- از یک طرف گروه‌ها و نهادهای درون قدرت را منسجم کند به ویژه با اختلافاتی که بعد از انتخابات ایجاد شده است وبحران منطقه‌ای را عاملی برای کاهش نزاع‌های درون ساختارقدرت کند .

ب- از سوی دیگر در موقعیت کنونی او نمی‌تواند زبان تند و رادیکالی علیه امریکا وعربستان اتخاذ کند، زیرا این کار بهانه‌ای به دست مخالفان ایران خواهد داد که حملات خود را علیه ایران شدت بیشتری ببخشند بنابراین هدفش باید آرام کردن فضا باشد.

ج- روحانی برای توسعه و اشتغال نیاز به جذب سرمایه گذاری خارجی دارد. هرگونه تولید فضای خصمانه دربرابرعربستان وامریکا ریسک سرمایه گذاری در ایران را بالا می‌برد و کمپانی‌های اروپایی را که منتظر نتیجه انتخابات بودند را ممکن است به طور کلی دلسرد کند و آنها عطای بازار ایران را به لقایش ببخشند .

د- روحانی درارتباط با جامعه نیز با ارائه تصویری امیدبخش به صحنه آمده است. هرگونه افزایش فضای خصمانه در روابط بین‌المللی هواداران انتخاباتی او را دلسر خواهد کرد و تصویر امید بخش از آینده را مخدوش می‌کند .

بنابراین روحانی از سویی سعی کرد از بیان مواضعی که نیروهای درون قدرت واکنش نشان دهند اجتناب ورزد و از سوی دیگر سعی کرد با بیان انتقاداتی در مورد خرید سلاح از سوی عربستان و مقایسه نظام انتخاباتی ایران با عربستان در عین حال خواستار مصالحه و مذاکره برای رفع اختلافات شد. او در مورد امریکا نیز مواضع بسیار نرمی اتخاذ کرد وگفت ایران آماده مقابله با تروریسم است و گفته مابا مدل دوران با اوباما حاضریم وارد گفتگو بازی برد برد با امریکا شویم .

روحانی خاطر نشان کرد که هرسه روش دخالت در امور داخلی دیگران ، کمک مالی به تروریسم و حمله نظامی به بن‌بست رسیده است بدون آنکه به نقش ایران دراین موارد اشاره کند  و بنابراین با آنکه انتقادات ملایمی را مطرح کرد ولی سعی کرد درهای گفت و گو ومصالحه رانبندد  و اجازه دهد که توپ نخست را آنها بازی کنند .

 

 

منیژه بهمن‌یار
تحلیل‌گر مسايل سیاسی
تازه چه خبر؟
رویترز به نقل از دیپلمات‌های آگاه گزارش داد که بریتانیا قصد دارد روز جمعه در نشست شورای امنیت که پشت‌ درهای بسته برگزار خواهد شد، موضوع حمله پهپادی...More
سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به سخنان وزیر دفاع اسرائیل، گفت: «هر گونه اقدام احمقانه علیه ایران با پاسخی قاطع...More
سخنگوی گمرک ایران شامگاه پنج‌شنبه چهاردهم مرداد ماه از بسته شدن پایانه‌های مرزی میلک و گمشاد در مرز افغانستان خبر داد. روح‌الله لطیفی، سخنگوی گمرک...More
باشگاه بارسلونا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد لیونل مسی با این باشگاه تمدید نخواهد کرد. در بیانیه باشگاه بارسلونا آمده است: «با وجود توافق باشگاه و...More
تعداد فوتی‌های روزانه کرونا به بیشترین میزان خود از زمان شیوع موج پنجم در ایران رسید. بنابر آمار روز پنجشنبه وزارت بهداشت، در شبانه‌روز گذشته ۴۳۴ فرد...More