خبر فوری

 • فرهاد رهبر: ۲۰ هزار دانشجوی دکترای بیکار در ایران داریم
 • سفر قریب‌الوقوع وزیرخارجه فرانسه به ایران و روسیه
 • کشته شدن دست‌کم ۲۵۰ نفر در دو روز گذشته در غوطه شرقی
 • سقوط ۲۰درصدی ارزش ریال ایران
 • نامزد پیشین ریاست‌جمهوری مصر در فهرست «تروریست‌ها» قرار گرفت
 • محمود عباس خواستار عضویت کامل فلسطین در سازمان‌ ملل شد
 • ذوالنور: سپاه، پا در کفش وزارت اطلاعات نکرده است
 • ورود کاروان نیروهای شیعی طرفدار اسد به عفرین
 • تخریب سنگ قبر ابراهیم یزدی
 • رئیس هلال‌احمر: پیکر ۳۲ مسافر هواپیمای تهران - یاسوج پیدا شده، نه ۴۵ جسد

روایت‌های متناقض درباره فیلم خودکشی کاووس سیدامامی

 

احمد امیرآبادی فراهانی، عضو هیات رئیسه مجلس، در خصوص جزئیات فیلم خودکشی کاووس سیدامامی، استاد دانشگاه و فعال محیط زیست می‌گوید که او  پیراهن خود را از تن درآورد و آن را به شکل حلقه درآورد و سپس وارد سرویس بهداشتی سلول‌اش شد.

امیرآبادی فراهانی، روز سه‌شنبه ۲۴ بهمن‌، در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر با بیان اینکه فیلم خودکشی سیدامامی را مشاهده کرده‌ایم، گفت که «سلول سیدامامی شخصی و او تنها بوده است و این سلول سرویس بهداشتی مخصوص داشته است».

این در حالی‌ست که پیام درفشان، وکیل خانواده‌ی سیدامامی، روایتی متفاوت از فیلم خودکشی مطرح کرده است.

درفشان روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا، تصریح کرد که فیلم خودکشی سیدامامی مشخص نیست اما آشکار است که او با پیراهنی بر تن به دستشویی رفته است.

به دنبال درخواست نمایندگان مجلس از مشخص شدن چگونگی جان باختن کاووس سیدامامی در زندان، اخیرا اعضای هیات رئیسه مجلس با مسئولان سازمان اطلاعات سپاه جلسه‌ا‌ی داشتند.

به گفته امیرآبادی فراهانی، سیدامامی بعد از اینکه متوجه شده علیه او مدارک و اعترافاتی وجود دارد، تصمیم به خودکشی گرفته است.

 

 • جزئیات خودکشی با پیراهن در دستشویی زندان

عضو هیات رئیسه مجلس با ذکر جزئیاتی در این باره افزود: «سیدامامی فرچه‌ای که برای نظافت دستشویی است را چندین بار به طرف سقف یا به طرف لامپ پرتاب کرده یا اینکه متوجه دوربین بوده است...سپس او پیراهن خود را از تن درآورد که حالت طناب شود و به گردنش انداخت و بار دیگر به سرویس بهداشتی رفت، بعد پتویی که در کف زمین قرار داشت، جمع کرد و بار دیگر فرچه‌ی دسته‌داری که برای نظافت به کار می‌رود را برداشت و باز هم چندین بار به سمت سقف پرتاب کرد، سپس پتو و بالشت را به گونه‌ای بر روی زمین گذاشت که گویی کسی در آنجا خوابیده است».

طبق ادعای امیرآبادی فراهانی، سیدامامی «خودش را در سرویس دستشویی زندان با پیراهنش حلق‌آویز کرده است و کسی که داخل سلول را مانیتور می کرده گمان برده، در صحنه‌ ساخته شده، فردی خوابیده است».

عضو هیات رئیسه مجلس همچنین تصریح کرد که سیدامامی در کمتر از ۱۵ دقیقه اقدام به خودکشی کرده و با ضربه اول نخاعش قطع شده است.

او با بیان اینکه خانواده سیدامامی فیلم خودکشی را دیده و آثار خفگی و همچنین نبود آثار ضرب و جرح بر بدن او را تائید کرده‌اند، گفت قرار است پرونده درگذشت سیدامامی توسط «سازمان اطلاعات» بررسی و جزئیات آن به مجلس ارائه شود.

 

 • چرا سیدامامی «مجبور به خودکشی» شده است؟

پیام درفشان، وکیل خانواده‌ی سیدامامی، با اشاره به اینکه چرایی اجبار به خودکشی سیدامامی بسیار حایز اهمیت است گفت که دلیل اینکار باید مشخص شود.

او با تاکید بر امنیتی بودن پرونده سید امامی افزود: «در چنین پرونده‌هایی که اجازه ورود وکیل را نمی‌دهد اوضاع برای متهم بسیار سخت است زیرا وقتی نمی‌گذارند شخص وکیل داشته باشد و در تحقیقات ممکن است به فرد فشار وارد شده و دست به هرکاری بزند».

 

 • هیچ مساله دیگری به غیر از خودکشی وجود ندارد

خبرگزاری فارس  گفت‌وگویی با کامران سیدامامی، برادر کاووس سید امامی، در روز سه‌شنبه ۲۴ بهمن‌ منتشر کرده که در آن بر عدم تمایل خانواده سیدامامی به کالبدشکافی و وجود فیلم خودکشی اشاره شده است.

در گفت‌وگوی کامران سیدامامی آمده است که برادرش خودکشی کرده و هیچ مساله دیگری وجود ندارد.

به گفته او، کالبدشکافی جسد کاووس سیدامامی بنا بر درخواست خانواده‌اش انجام نشده و آنها با اصرار معاون دادستان جنازه را بررسی کرده‌اند.