رهبر جمهوری اسلامی : آتش‌به‌اختیار به معنای فحاشی و بی‌قانونی نیست | ایران اینترنشنال

رهبر جمهوری اسلامی : آتش‌به‌اختیار به معنای فحاشی و بی‌قانونی نیست

 

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در سخنان امروز، دوشنبه۵ تیر، خود در مصلی تهران و به مناسبت عید فطر از گفته‌‌های اخیر خود درباره فرمان «آتش‌به‌اختیار» عقب‌نشینی کرد و توضیحاتی را درباره آن ارائه داد.

رهبر جمهوری اسلامی ایران گفت که آتش به اختیار به معنی بی‌قانونی، فحاشی نیست بلکه به‌معنای کار فرهنگی خودجوش و تمیز است. او افزوده است: «آتش به اختیار به معنای بی‌قانونی و طلبکار کردن مدعیان پوچ‌اندیش و مدیون کردن جریان انقلابی کشور نیست»

آیت‌الله خامنه همچنین گفته: معنی این سخن این است که در تمام کشور، صاحبان اندیشه، فکر و همت، کار را خودشان پیش ببرند، منافذ فرهنگی را بشناسند. آیت‌الله خامنه‌ای افزود: «نیروهای انقلابی بیش از همه باید مراقب نظم کشور و آرامش کشور، عدم سوء استفاده‌ دشمنان از وضعیت کشور و حفظ قوانین باشند. این مراقبت‌ها در درجه‌ اول متوجه به نیروهای انقلاب است که دلسوزند، علاقه‌مندند و مایلند که کشور به سوی هدف‌های خود حرکت کند.»

فرمان «آتش‌به‌اختیار» آیت‌الله خامنه‌ای به کسانی که او آنها را افسران جنگ نرم نامید، واکنش‌های بسیاری بدنبال داشت و تعابیر و تفاسیر مختلفی از آن ارائه شد. به نظر می‌رسد توضیحات آیت‌الله خامنه‌ای دراین‌باره پاسخی به واکنش‌‌ها و نگرانی‌ها در این زمینه باشد. او روز چهارشنبه ۱۷ خرداد در دیدرار با جمعی از دانشجویان به آنها توصیه کرده بود اگر اختلالاتی در دستگاه‌های فکری فرهنگی یا سیاسی می بینند وارد میدان شده و راسا اقدام کنند. رهبر ایران گفته بود: «در دانشگاه خیلی می‌شود کار کرد، اتفاقا در دانشگاه باید کار کرد. چه کسی باید در دانشگاه کار بکند؟ شما تشکل‌ها هستید که در دانشگاه باید کار بکنید. البته خطاب بنده در غیر از این جلسه به همه است؛ من به همه‌ آن هسته‌های فکری و عملی جهادی، فکری، فرهنگی در سرتاسر کشور مرتبا می‌گویم: هرکدام کار کنید؛ مستقل و به‌ قول میدان جنگ، آتش‌ به ‌اختیار.»

این سخنان با واکنش‌های گسترده‌ای روبه‌رو شد و شماری از حقوقدانان نسبت به رواج بی‌قانونی و قانون شکنی هشدار دادند.
از جمله شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل، اول تیر ماه که نسبت به ایجاد هرج مرج و اغتشاش در جامعه هشدار داد و گفت: فرمان «آتش به اختیار» شلیک به قانون است.

محسن کدیور نیز گفته است این دستور «فرماندهی‌ست که هیچ امیدی به پیشبرد برنامه و نقشه‌هایش از طریق نظم سازمانی ندارد» و در نتیجه «برای بقا با اعلام موقعیت آتش به اختیار چشم امید به آتش کور و بی‌نظم افرادش بسته است».

علی مطهری، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، هم گفت که «آتش‌به‌اختیار» دوطرفه است است و اگر حکومت افرادی را بدون حکم قضایی و برخلاف قانون اساسی حصر خانگی کند، در اینجا دانشجویان و مردم آتش به اختیارند.

محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت روحانی، نیز ۲۳ خرداد گفته بود: «سوء استفاده سیاسی» از این سخنان آیت‌الله خامنه‌ای، برای حمله به دولت، «ظلم بزرگ» به او خواهد بود.

 

  • حمله‌ی موشکی سپاه، تهاجمی قدرتمندانه

آیت‌‌الله خامنه‌ای در سخنان امروز خود در  مصلی تهران و به مناسبت عید فطر به حمله موشکی اخیر سپاه پاسداران به دیرالزور سوریه نیز اشاره کرد. رهبر جمهوری اسلامی آن حملات، «تهاجم قدرتمندانه‌ی سپاه به دشمنان» و کاری «بزرگ» خواند.
درواکنش به حمله اعضای داعش به مجلس شورای اسلامی و آرامگاه آیت‌الله خمینی، سپاه پاسداران شامگاه یک‌شنبه ۲۸ خرداد در اقدامی بی‌سابقه ۶ موشک به مواضع گروه داعش در سوریه شلیک کرد.

روز ۱۷ خرداد، حمله به  مجلس شورای اسلامی  و آرامگاه آیت‌الله خمینی ۱۷ نفر کشته و بیش از ۵۰ نفر زخمی شدند. ساعتی پس از حملات تهران، داعش در سایت خبری خود «اعماق» مسئولیت این حملات را برعهده گرفت.

 

تازه چه خبر؟
دو دختر نوجوان در دزفول، استان خوزستان، به صورت همزمان اقدام به خودکشی کرده و جان خود را از دست دادند. علی قمیشی،‌ رییس دانشگاه علوم پزشکی دزفول، روز...More
معصومه ابتکار، معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده از مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس درباره پرداخت وام ۱۰۰ میلیون تومانی ازدواج به پسران ۲۵ ساله و...More
هادی حق‌شناس، استاندار گلستان با تاکید بر تکمیل مجتمع‌های میگوی گمیشان اعلام کرد سرمایه گذارانی از ویتنام علاقمند به فعالیت در حوزه میگو و پرورش آبزی...More
کیانا و علی، دو فرزند نرگس محمدی و تقی رحمانی، با انتشار ویدئویی به ممنوع‌الخروج بودن غیر قانونی مادرشان اعتراض کردند. آنان در این ویدئو اعلام کردند...More
سعید نمکی،‌ وزیر بهداشت ایران، می‌گوید هفتمین مورد از ابتلا به ویروس جهش‌یافته کرونا در این کشور شناسایی شد. نمکی روز چهارشنبه هشتم بهمن‌ماه اعلام...More