خبر فوری

 • کشته شدن ۳۷ غیرنظامی با استفاده از بمب‌های «ناپالم» در غوطه شرقی
 • جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید شد
 • دو کشته و دو زخمی در گروگانگیری در جنوب‌غرب فرانسه
 • تظاهرات گسترده در فرانسه در اعتراض به سیاست‌های دولت مکرون
 • آغاز خروج شبه‌نظامیان مخالف اسد از حرستا در غوطه شرقی
 • ممنوعیت خرید کالای خارجی با بودجه دولتی
 • پروازهای هند-اسرائیل برای اولین بار از حریم هوایی عربستان انجام می‌شود
 • داریوش شایگان، فیلسوف ایرانی، درگذشت

ربیعی با اختلاف دو رأی، وزیر ماند

 

جلسه علنی مجلس ایران، صبح روز سه‌شنبه بیست و دوم اسفندماه، با دستورکار استیضاح علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دولت دوازدهم، به ریاست علی لاریجانی برگزار شد.

ابتدا تعدادی از نمایندگان به‌عنوان متقاضیان استیضاح سخنرانی کردند؛ بعد از آن، وزیر صحبت کرد و بعد از دفاع وزیر، پور ابراهیمی و تاجگردون در موافقت با استیضاح صحبت کردند. 

پس از آنکه موافقان استیضاح، علی ربیعی و سپس مخالفان  به بیان دیدگاه‌های خود پرداختند، از نمایندگان مجلس برای استیضاح وزیر، رأی‌گیری شد.

آرای استیضاح وزیر کار، ۳ بار بازشماری شد که در نخستین شمارش، ربیعی در وزارت کار ماندنی شد؛ اما نتیجه بازشماری آرا در بار دوم، رأی به استیضاح ربیعی بود؛ در سومین بار، تعداد آرای نمایندگان برای استیضاح، مساوی شد.

سرانجام طبق آخرین بازشماری، علی ربیعی در وزارت کار ماندنی شد.

نمایندگان مجلس با  ۱۲۶رأی موافق، ۱۲۴رأی مخالف و ۲ رأی ممتنع از مجموع ۲۵۳ نماینده حاضر در جلسه علنی به علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، رأی اعتماد دادند و ربیعی با اختلاف ۲ رأی، وزیر کار باقی ماند.

 

 

 

 • عثمانی: مرد باشید و بگویید کدام نماینده از شما باج خواسته است

محمدقسیم عثمانی، نماینده بوکان در مجلس شورای اسلامی، به‌عنوان موافق استیضاح وزیر کار، در صحن علنی مجلس، با بیان این‌که استیضاح تهدید نیست، گفت: «اگر آقای ربیعی همان‌قدر که به مقابله با استیضاح می‌پرداخت، به وظایف خود در وزارت‌خانه عمل می‌کرد، امروز وضع کارگران و بازنشستگان به گونه دیگری بود».

او انتقاد کرد: «استیضاح‌کنندگان را متهم کردند که چون شما به آن‌ها باج نداده‌اید، استیضاح را کلید زده‌اند؛ مرد باشید و پشت همین تریبون بگویید که کدام نماینده از شما باج خواسته  است».

این نماینده مجلس، از وزارت تعاون باعنوان وزارت «حصر تعاون» یاد کرد و گفت در حال حاضر، ۲۸ درصد تعاونی‌های ایران تعطیل شده‌اند.

عثمانی گفت وزیر کار به اعلام کرده است به اعتراض کارگران رسیدگی می‌کند اما در عمل از چاله به چاه افتاده‌اند.

 

 • جوانان ساکن مرز را جذب نکنیم، داعش آن‌ها را جذب می‌کند

شهاب نادری، نماینده پاوه در مجلس، به‌عنوان موافق استیضاح وزیر کار، گفت که اگر برای اشتغال جوانان ساکن استان‌های مرزی اقدامی صورت نگیرد، آن‌ها جذب داعش و کومله خواهند شد.

حسین مقصودی، نماینده سبزوار در مجلس، دیگر نماینده موافق استیضاح نیز خطاب به نمایندگان مجلس اعلام کرد که مجلس دهم، عزت خود را از دست داده است و برای بازگشت امید به کارگران و بازنشستگان، باید این استیضاح رأی بیاورد.

محمود نگهبان سلامی، نماینده خواف و رشتخوار در مجلس، در موافقت با استیضاح ربیعی، به حادثه سقوط هواپیمای تهران-یاسوج اشاره کرد و گفت که شرکت هواپیمایی آسمان، زیر‌مجموعه مدیریتی وزارت کار بود که این حادثه نتیجه ناکارآمدی و غیرمتخصص بودن این مجموعه است.

 

 • با سود حاصل از مجموعه شستا می‌توان کشور را اداره کرد

ابوالفضل حسن‌بیگی، دیگر نماینده موافق استیضاح در مجلس، با بیان این‌که سهام رجا متعلق‌به وزارت کار است، مدعی شد که با سود حاصل از مجموعه شستا، می‌توان یک کشور را اداره کرد.

این نماینده عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، همچنین اعلام کرد که سرمایه وزارت کار، ۱۵۰میلیارد دلار است؛ بنابراین سود سالانه این سرمایه، ۳۰میلیارد دلار است و بنابراین در دوران ۴ساله وزارت ربیعی، باید ۱۲۰هزار میلیارد تومان سود دریافت می‌شد.

حسن‌بیگی همچنین از شرکت نفتکش ایران، به‌عنوان سومین شرکت بزرگ بین‌المللی نام برد که مالکیت و دارایی آن در اختیار وزارت کار است.

حسن‌بیگی افزود: «همچنین ۶۰درصد پالایشگاه‌های کشور به وزارت کار واگذار شده است».

 

 • زنان با جوراب‌فروشی از عفت خود محافظت می‌کنند

فریدون حسن‌وند، نماینده اندیمشک در مجلس، به‌عنوان موافق استیضاح، ربیعی را به بی‌اعتنایی به جامعه کارگری متهم کرد و گفت که زنان با جوراب‌فروشی از عفت خود محافظت می‌کنند.

حسن‌وند در بخش دیگری از صحبت‌های خود، به انتخابات سال ۸۸ اشاره کرد و افزود: «شما عضو اتاق فکر ستاد میرحسین موسوی بودید؛ شما در روز انتخابات با میرحسین موسوی به پشت تریبون رفتید و اعلام پیروزی کردید؛ ای کاش بر اعتقادات خود ثابت قدم بودید؛ شما به مجلس اصول‌گرا آمدید و گفتید من نفوذی نظام در بین آنها بودم؛ درود بر انسان‌هایی که بر اصول خود ثابت‌قدم هستند».

 

 • تاجگردون: هواپیمای تهران-یاسوج بیمه نداشت

غلامرضا تاجگردون، نماینده گچساران در مجلس شورای اسلامی، به‌عنوان موافق استیضاح وزیر کار گفت که هواپیمای تهران-یاسوج بیمه نداشته است.

این نماینده مجلس، همچنین مدعی شد که بعد از سقوط آن هواپیما، خودش انجام فرآیند بیمه‌شدن هواپیما را طی تماسی تلفنی، از بیمه ایران درخواست کرده است.

او همچنین گفت: «دیروز در آذربایجان شرقی، چند هواپیما به‌دلیل سرعت بالای باد، برگشتند؛ اما طبق گزارش ارائه‌شده، سرعت باد در محل پرواز هواپیمای تهرانـیاسوج، ۱۱۰ کیلومتر بوده و این درحالی است که هواپیما کوتاه‌برد بوده است. من چه جوابی به جسدهای بالای کوه بدهم. یک نفر هم در این نظام عذر نخوانست. کاپیتان مرحوم هم رفت؛ ای دنا، تو مقصر بودی که قامتت فراتر از تصور من و آقای ربیعی بود».

 

 • وزیر کار: برنامه‌ریزی ما حفظ نظام است

علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، صبح روز ۲۲ اسفندماه در جلسه علنی استیضاح خود در مجلس، با بیان اینکه وزارت کار به‌طور مستقیم با مسائل امنیت ملی در ارتباط است، گفت مردم ماهانه یک‌میلیون‌بار به وزارت کار مراجعه می‌کنند و همین موضوع سبب شده تا برنامه‌ریزی برای ثبات نظام، در وزارت کار در پیش گرفته شود.

ربیعی با بیان اینکه ازبین‌بردن فقر و ایجاد اشتغال، با پاشیدن پول درست نمی‌شود، مدعی شد ۲۰ سال زمان برای ازبین‌بردن فقر در ایران نیاز است.

 

 • کواکبیان: هیچ‌کدام از اختلاس‌ها در وزارت کار نیست

مصطفی کواکبیان، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی، در دفاع از عملکرد ربیعی گفت که هیچ‌کدام از اختلاس‌ها در وزارت کار رخ نداده است.

او همچنین با طرح پرسشی مبنی‌بر این‌که «آیا همه مشکلات فقر باید توسط ربیعی برطرف شود؟» افزود که جامعه کارگری از ربیعی حمایت کرده‌اند.

نماینده تهران همچنین گفت که در دولت قبل، ۱۷هزار میلیارد تومان به بابک زنجانی و دیگران داده شده بود.