رایزنی های دوجانبه ظریف با همسایگان در نشست شانگهای/ لاوروف : نظرمان در مورد قطر و سوریه با ایران همسو است | ایران اینترنشنال

رایزنی های دوجانبه ظریف با همسایگان در نشست شانگهای/ لاوروف : نظرمان در مورد قطر و سوریه با ایران همسو است

 

هفدهمین اجلاس سازمان همکاری های شانگهای که روز پنجشنبه ۱۸خرداد در آستانه قزاقستان آغاز به کار کرد، امروز نیز به کار خود ادامه داد.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در حاشیه این نشست با سران کشورهای عضو این سازمان دیدار کرد.

وزیر خارجه روسیه روز جمعه بعد از دیدار با محمد جواد ظریف همتای خود بر مواضع مشترک دو کشور در حل و فصل تنش‌های ایجاد شده میان کشورهای عربی و قطر تاکید کرد.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه روز جمعه، بعد از دیدار با محمد جواد ظریف، همتای ایرانی‌اش بر مواضع مشترک دو کشور در حل و فصل تنش‌های ایجاد شده میان کشورهای عربی و قطر تأکید کرد.

لاوروف و ظریف روز جمعه در حاشیه اجلاس سازمان همکاری شانگهای در آستانه، پایتخت قزاقستان دیدار و درباره مسائل قطر و بحران سوریه گفت‌وگو کردند.

به گزارش ایتارتاس، دیپلمات ارشد روسیه در جمع خبرنگاران گفت: «ما با ظریف درباره پیشرفت‌های حل مساله سوریه و اینکه مساله قطر چگونه می‌تواند بر تلاش‌های مشترک ما اثر بگذارد، رایزنی کردیم.»

لاوروف اضافه کرد: «رئیس‌جمهور ما، پوتین و نمایندگان ما گفتند که این بحران (مربوط به قطر) بایستی در میز مذاکره حل شود به نحوی که بتوان نگرانی‌ها را با مذاکره رفع کرد. ایران هم همین موضع را دارد.»

عربستان سعودی، مصر، بحرین و امارات متحده عربی با متهم کردن قطر به ایجاد بی‌ثباتی در منطقه روابط دیپلماتیک با این کشور را قطع کرده‌اند. این کشورها، مرزهای زمینی، دریایی و هوایی خود را هم به روی قطر بسته‌اند.

ایران اعلام کرده افزایش تنش در روابط میان دولت‌های همجوار، در شرایطی که منطقه و جهان همچنان از تبعات گسترده بحران تروریسم رنج می‌برد را به سود هیچ‌یک از دولت‌ها و ملت‌های منطقه نمی‌داند.

جمهوری اسلامی ایران همچنین از همه همسایگان درگیر در اختلافات جاری در جنوب خلیج فارس خواسته با دوری از احساسات ، ضمن حداکثر خویشتنداری، در جهت کاهش تنش و بازگشت به آرامش حرکت کنند.

وزیرخارجه جمهوری اسلامی همچنین در دیدار با نورسلطان نظربایف، رئیس جمهور قزاقستان، بر استحکام روابط دو کشور تاکید کرد و گفت: «از اهداف مهم جمهوری اسلامی توسعه و گسترش ارتباطات با همسایگان است و در این خصوص قزاقستان در جایگاه ویژه ای در بین همسایگان ایران برخوردار است.»
محمد جواد ظریف در حاشیه نشست شانگهای با اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، هم دیدار کرده و دو طرف درباره حملات تروریستی اخیر کابل و تهران مذاکره کردند. وزیرخارجه جمهوری اسلامی بر گفت وگوهای استراتژیک دو کشور تاکید کرده و گفته گروه‌های کاری برای انجام توافقنامه‌هایی در این زمینه، شروع به کار کرده اند.
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، نیز در این نشست از به‌وجود آمدن شرایط امیدوار کننده برای حل و فصل بحران در سوریه خبر داد و گفت: « مهمترین دستاورد این دیدارها، توافق در خصوص آتش‌بس میان نیروهای دولتی و مخالفان مسلح و تشکیل مناطق کاهش تنش در سوریه است.» وی افزود: «شرایط حاضر شانس واقعی برای تقویت آتش‌بس را بیشتر کرده و به مذاکرات ژنو جان تازه‌ای می دهد.»
سازمان همکاری‌های شانگهای با عضویت روسیه، چین، ازبکستان، تاجیکستان، قزاقستان و قرقیزستان در سال ۲۰۰۱ میلادی ایجاد شد. در حال حاضر جمهوری اسلامی ایران، بلاروس، افغانستان و مغولستان، اعضای ناظر این سازمان محسوب می شوند.

 

تازه چه خبر؟
حسین سلیمی، رییس دانشگاه علامه طباطبایی تهران، وجود پرونده سیاسی برای دانشجویان در کمیته انضباطی این دانشگاه را رد کرد و گفت که از میان پرونده‌های...More
پزشکان بدون مرز از ادامه کار در یک بیمارستان در پایتخت ونزوئلا که برای درمان بیماران کووید۱۹ بود، انصراف داده و قصد ترک این کشور را دارند. علت این...More
پارلمان اسکاتلند تصویب کرد که محصولات بهداشتی مربوط به دوره قاعدگی را برای زنان به صورت رایگان در دسترس عموم قرار گیرد. پیش از این محصولات دوره...More
دادگاه عالی نوادا روز سه‌شنبه تصویب کرد که برنده نهایی این ایالت در انتخابات ریاست‌جمهوری سوم نوامبر، جو بایدن بوده است. این رای که توسط هفت قاضی...More
ویدا مهران‌نیا، همسر احمدرضا جلالی، پژوهشگر زندانی و محکوم به اعدام در ایران به یک نشریه سوئدی گفت که همسرش برای اجرای حکم اعدام به انفرادی منتقل شده...More