دادستان تهران علیه مدیر تلگرام اعلام جرم کرد | ایران اینترنشنال

دادستان تهران علیه مدیر تلگرام اعلام جرم کرد

 

عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران، روز سه‌شنبه چهارم مهرماه اعلام کرد: علیه مدیریت تلگرام اعلام جرم شده و این پرونده به ناحیه‌ی امور بین‌الملل دادسرای تهران ارجاع شده است.  
به گزارش خبرگزاری مهر، دادستان تهران افزود: این‌که شبکه تلگرام خود را تابع قوانین غربی‌ می‌داند، مانع از رسیدگی به این اعلام جرم نخواهد بود. براساس این جرم به گفته‌ی مقام‌های قضایی ایران، شبکه تلگرام علاوه بر ارایه خدمات به گروه‌های تروریستی از جمله گروه داعش، به بستر مناسب برای فعالیت سایر گروه‌های مجرمانه سازمان یافته تبدیل شده و ارتکاب جرایم هرزه‌نگاری کودکان، قاچاق انسان و مواد مخدر را ترویج نموده و تسهیل کرده است.

پاول دوروف، رئیس تلگرام یک کارآفرین روس است و دادستان تهران مشخص نکرده که روند قضایی اعلام جرم علیه او چگونه صورت خواهد گرفت.

پاول دوروف در واکنش به اعلام جرم علیه او از سوی دادستان تهران درتوییتر خود نوشت نوشت که تلگرام روزانه هزار کانال، بات یا چت با محتوای پورن یا تروریستی را در ایران مسدود می‌کند.

 

 

تلگرام یکی از محبوب‌ترین شبکه‌های پیام‌رسانی در ایران است که میلیون‌ها کاربر دارد. در این شبکه حدود ۱۰۰هزار کانال توسط کاربران ایرانی ایجاد شده که روزانه بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار مطلب در آن‌ها منتشر می‌شود.

در سال‌های اخیر قوه قضاییه ایران فشار زیادی بر دولت حسن روحانی آورده تا شبکه پیام‌رسان تلگرام را مسدود کند؛ اما دولت حسن روحانی در برابر این فشارها مقاومت کرده است. پیش از انتخابات ریاست جمهوری و اسفندماه سال گذشته، ۱۲ تن از گردانندگان کانال‌های تلگرامی اصلاح‌طلب و هوادار دولت توسط اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و پس از حدود شش‌ماه، با وثیقه‌های چندصدمیلیون تومانی آزاد شدند. این بازداشت‌ها، بازتابی گسترده در افکار‌عمومی، رسانه‌ها و فضای مجازی به‌دنبال داشت. رسیدگی به اتهامات هشت‌تن از مدیران کانال‌های تلگرامی اصلاح‌طلب، مردادماه در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب، به ریاست قاضی صلواتی برگزار و نیما کشوری و علی احمدنیا، هریک به ۵ سال حبس، سعید نقدی و جواد جمشیدی، هریک به ۴سال حبس و سبحان جعفری‌تاش به ۳ سال حبس محکوم شدند.

حسن روحانی ۲۱ فروردین با انتقاد از بازداشت مدیران تعدادی از کانال‌های تلگرامی اصلاح‌طلب، تهدید کرده بود که گزارش وزارت اطلاعات در این باره را منتشر خواهد کرد. پس از آن محمود علوی اعلام کرد که دولت با بازداشت مدیران کانال‌های تلگرامی مخالف است.

 

  • دستگیری اعضای باند فساد در فضای مجازی

دادستان تهران درباره ارجاع پرونده با موضوع فعالیت باند فساد و فحشا با استفاده از فضای مجازی نیز گفت: «متهمان این پرونده که هم اکنون شش نفر از آن‌ها بازداشت شده‌اند، فیلم‌های مبتذل و مستهجن را تهیه و دوبله نموده و در فضای مجازی به فروش می‌رساندند. تارنمای مورد استفاده باند مذکور به‌عنوان بزرگ‌ترین مرجع دانلود فیلم‌ها و سریال‌های هالیوودی فعالیت غیر مجاز می‌کرد و ظرف سه سال گذشته ۱۸هزار فیلم و سریال خارجی را پس از دوبله پخش کرده‌اند، که بسیاری از آن‌ها به گفته‌ی دادستان تهران، مبتذل و مستهجن بوده است ‌و از این طریق وجوه نامشروع تسهیل کرده‌اند.
 

  • ارسال پرونده حقوق‌های نجومی به دادگاه

عباس جعفری‌دولت‌آبادی، دادستان تهران همچنین از صدور کیفرخواست در پرونده‌های حقوق نجومی خبر داد و اعلام کرد: «این پرونده‌ها ظرف هفته جاری جهت رسیدگی به دادگاه ارسال خواهد شد. در خصوص پرونده‌های مرتبط با پزشکان و اساتید هنوز اتخاذ تصمیم نشده، اما در مورد سایر متهمان دریافت حقوق‌های نجومی شامل مدیران شرکت‌های بزرگ دولتی، مدیران بیمه‌ها و بانک‌ها، کیفرخواست صادر گردیده است و در مورد پرونده‌های مفتوح گروه اخیر نیز اتخاذ تصمیم خواهد شد.» او افزود: «مبنای اقدام دادستانی دریافت ۲۰ میلیون تومان در ماه بوده و مازاد بر آن، حقوق غیرمتعارف و نجومی محسوب شده است.»

اسفند ۹۵، عادل آذر رئیس دیوان محاسبات کشور از تشکیل ۸۷ پرونده برای دستگاه‌های اجرایی در زمینه حقوق‌های نجومی خبر داد و گفت: «این پرونده شامل ۳۹۷نفری بود که مجموع مازاد دریافتی آنان حدود ۲۳ میلیارد و۳۰۰ میلیون تومان شده بود و گزارش آن نیز در صحن علنی مجلس قرائت شد». به گفته رئیس دیوان محاسبات، تمام مبلغ حدود ۲۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان به طور کامل به حساب‌های مربوط به دستگاه‌های اجرایی و یا خزانه برگشت داده شده است.
۱۲شهریور سال‌جاری، غلامحسین محسنی‌اژه ای، اعلام کرد که کیفرخواست پرونده‌های حقوق‌های نجومی صادر شده اما حکم نهایی آن‌ها صادر نشده است.

 

  • آخرین وضعیت پرونده‌های محکومان امنیتی

دادستان تهران درباره آخرین وضعیت مهدی خزعلی نیز گفت که او از سلامت جسمی برخوردار است و شنبه هفته جاری با همسرش ملاقات داشته است. جعفری دولت آبادی هم‌چنین از محکومیت به حبس تعزیری و مجازات‌های تکمیلی هفت نفر از محکومان مرتبط با جریان فتنه که اخیرا در دادگاه انقلاب اسلامی تهران محاکمه شده‌اند خبر داد.
 

تازه چه خبر؟
پزشکان بدون مرز از ادامه کار در یک بیمارستان در پایتخت ونزوئلا که برای درمان بیماران کووید۱۹ بود، انصراف داده و قصد ترک این کشور را دارند. علت این...More
پارلمان اسکاتلند تصویب کرد که محصولات بهداشتی مربوط به دوره قاعدگی را برای زنان به صورت رایگان در دسترس عموم قرار گیرد. پیش از این محصولات دوره...More
دادگاه عالی نوادا روز سه‌شنبه تصویب کرد که برنده نهایی این ایالت در انتخابات ریاست‌جمهوری سوم نوامبر، جو بایدن بوده است. این رای که توسط هفت قاضی...More
ویدا مهران‌نیا، همسر احمدرضا جلالی، پژوهشگر زندانی و محکوم به اعدام در ایران به یک نشریه سوئدی گفت که همسرش برای اجرای حکم اعدام به انفرادی منتقل شده...More
پیروزی جو بایدن، رییس‌جمهوری منتخب آمریکا در ایالت پنسیلوانیا تایید شد. تام ولف، فرماندار این ایالت در توییتی خبرداد که وزارت امور داخلی پنسیلوانیا «...More