جهانگیری ضمن تایید دستگیری برادرش: امیدوارم سوء‌استفاده سیاسی نباشد | ایران اینترنشنال

جهانگیری ضمن تایید دستگیری برادرش: امیدوارم سوء‌استفاده سیاسی نباشد

 

اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی، بازداشت برادرش «مهدی جهانگیری» را تایید کرد و در اولین واکنش، پس از انتشار خبر دستگیری او، در صفحه شخصی اینستاگرام خود نوشت: «اطلاع دقیقی از دلیل، چگونگی دستگیری، اتهام، ضابط و شاکی برادرم ندارم، البته وی هیچ‌گونه مسؤولیت و فعالیت دولتی ندارد.»

وب‌سایت تابناک، امروز جمعه ۱۴مهر، از بازداشت مهدی جهانگیری، رئیس گروه مالی گردشگری و برادر معاون اول رئیس‌جمهور ایران خبر داد.

اسحاق جهانگیری در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «این مسأله قابل پیش‌بینی بود و باید صبر کرد.» اسحاق جهانگیری ابراز امیدواری کرده که «سوءاستفاده سیاسی نباشد و عدالت، مبارزه با فساد و حاکمیت قانون برای همه یکسان اجرا شود.»

 

مهدی جهانگیری
 

مهدی جهانگیری، رئیس گروه مالی گردشگری و نایب رئیس اتاق بازرگانی تهران است، و در مهرماه ۹۵ از او به عنوان کارآفرین برتر در صنعت گردشگری تقدیر شده است. در جریان انتخابات ریاست جمهوری ۹۶، برخی اصول‌گرایان برادر اسحاق جهانگیری را به «لابی‌گری» و «اشرافی‌گری» متهم کردند.

وب‌سایت الف نیز در سال ۹۰ گزارشی درباره «برخی رانت‌های گروه مالی گردشگری» در دولت محمود احمدی‌نژاد منتشر کرده بود. وب‌سایت الف در گزارش خود آورده بود: «شركت سرمايه‌گذاری ميراث فرهنگی و گردشگری ايران، مشهور به «سمگا» كه در هفتم تيرماه ۱۳۸۸ با سرمايه ۲۰ ميليارد تومان به ثبت رسيده و تأسيس شده است، ظرف مدتی كوتاه توانسته ۶ شركت اقماری بزرگ تأسيس كند. يكی از این شركت‌های اقماری، بانك جديدالتأسيس «گردشگری» است كه از بدو تأسیس، سرمايه آن از ۲۰۰ ميليارد به ۶۰۰ ميليارد تومان افزايش پيدا كرده‌است.»
این گزارش افزوده بود: «اسفنديار رحيم مشايی و حميد بقايی جزء اولين سهامداران شركت سمگا بوده و مدير عامل اين شركت، مهدی جهانگيری، معاون سابق مشايی در سازمان ميراث فرهنگی و گردشگری است. گزارش وبسایت الف، همچنین افزوده بود که «جهانگيری، همان كسی است كه در سال ۸۷ پس از ماجرای مشهور حمل قرآن با موسيقی و دف، تحت فشار علما و اقشار متدين ناچار به استعفا شد.»

مهدی جهانگیری، ۱۴اردیبهشت ۹۶ در اطلاعیه‌ای از فعالیت‌های اقتصادی خود دفاع کرد. خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، به نقل از مهدی جهانگیری نوشت که این مجموعه اقتصادی، مؤسسه‌ای کاملا خصوصی است و متعلق به هیچ نهاد، شخص و مجموعه دولتی و شبه‌دولتی و جریان خاص نمی‌باشد.

مهدی جهانگیری گفته بود: «توصیه می‌کنم اگر به راستی می‌خواهید بدانید مجموعه گروه مالی گردشگری چه می‌کند، کافی است به کارنامه این گروه در حوزه ایجاد اشتغال، توسعه زیرساخت‌های اقتصادی و تحقق اقتصاد مقاومتی، نظری بیندازید. مجموعه گروه مالی گردشگری، تاکنون توانسته بیش از ۶ هزار شغل پایدار و مولد ایجاد و در راستای رفع مشکل بیکاری جوانان این مرز و بوم کارنامه قابل قبولی داشته باشد.»

 

تازه چه خبر؟
حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران، روز دوشنبه در حاشیه مراسم تشییع جنازه محسن فخری‌زاده با تاکید بر اینکه «مجازات عاملان و آمران به قوت خود باقی‌...More
مقام‌های اسرائیلی و لبنانی اعلام کردند مذاکرات درباره اختلافات مرز دریایی میان دو کشور که قرار بود روز چهارشنبه برگزار شود به تعویق افتاده و این دو...More
پلیس هرمزگان می‌گوید پس از آن که دو دختر ۸ و ۱۲ ساله در بندرعباس به دلیل «مشکلات خانوادگی» دست به خودکشی زدند،‌ یکی از آن‌ها جانش را از دست داد...More
در حالی که خبرگزاری ایسنا از ادامه انتشار بوهای نامطبوع در تهران گزارش می‌دهد، یک مقام سازمان حفاظت محیط زیست ایران می‌گوید طی سال‌های گذشته روی این...More
در حالی که پیشتر یک مقام وزارت بهداشت ایران از احتمال ابتلای حدود ۲۰ میلیون نفر به کرونا تا مردادماه خبر داده بود،‌ وزیر کشور می‌گوید تنها سه درصد...More