تجمع اعتراضی در مشهد به خشونت کشیده شد | ایران اینترنشنال

تجمع اعتراضی در مشهد به خشونت کشیده شد

 

ماموران نیروی امنیتی، برخی از تجمع‌کنندگان علیه گرانی امروز پنج‌شنبه ۷ دی در مشهد را بازداشت کردند.

بر اساس گزارش‌های رسیده از شبکه‌های اجتماعی، این ماموران علیه معترضان، گاز اشک‌آور و ماشین‌های آب‌پاش استفاده کرده‌اند.

همچنین به گزارش شاهدان عینی در شبکه‌های اجتماعی ماموران امنیتی مشهد به سمت تجمع‌کنندگان حمله کرده و به شدت آن‌ها را کتک زدند.

این در حالیست که محمدرحیم نوروزیان، فرماندار مشهد در واکنش به تجمع «نه به گرانی» روز پنج‌شنبه ۷ دی، گفت: «این تجمع غیرقانونی بوده، با این وجود نیروی انتظامی با تجمع‌کنندگان بسیار با مدارا برخورد کرد.»

به گزارش ایسنا، نوروزیان، تصریح کرد:« تعدادی از کسانی که قصد تعرض به اموال عمومی و تخریب آن‌ها را داشتند توسط مأموران نیروی انتظامی بازداشت شدند.»

وی افزود: «همچنین تذکراتی به این افراد داده شد و آن‌ها مدتی در میدان شهدا حضور داشتند و پس از آن متفرق شدند.»

صدها نفر از معترضان روز پنجشنبه ۷دی ماه، درمشهد ، نیشابور،کاشمر و یزد در اعتراض به گرانی، دست به تجمع زدند. تصاویر منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد معترضان شعارهای «مرگ بر دیکتاتور»،‌«مرگ بر روحانی»، «اسلام رو پله کردید، ‌مردم رو ذله کردید، «پلیس برو دزدو بگیر»،‌ «نه غزه، نه لبنان،‌ جانم فدای ایران» و «نترسید نترسید، ‌ما همه با هم هستیم» سر داده‌اند.

تجمع‌های اعتراضی، واکنش‌هایی را در بین برخی از مقامات مسوول ایران برانگیخت. از جمله آیت‌الله احمد علم الهدی، امام جمعه مشهد و نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی، که از وضعیت اقتصادی، رفاه و زندگی مردم ابراز شرمندگی کرد.

علم الهدی که در حوزه علمیه سبزوار سخن می‌گفت، نحوه مدیریت کشور را در چهل سال اخیر «آشفته» خواند.

محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی، در واکنش به این تجمع‌ها در صفحه توییتری خود گفت: «تجمع اعتراض‌آمیز مردم در مشهد و بعضی از شهرها در واقع اعتراض به نابسامانی‌ها و کاستی‌ها  در نظام کلان تدبیر و مدیریت کشور در ادوار مختلف است؛ به‌جای تلاش برای خاموش کردن و سیاسی و جناحی جلوه دادن آن، صدای مردم را بشنویم و برایش چاره اندیشی کنیم.»

محمد باقر قالیباف، شهردار پیشین تهران نیز گفت: «امروز اگر ما در اقتصاد به گل نشستیم و مردم در چرخه زندگی این عرصه در حال له شدن هستند، به واسطه عدم حضور مردم در اقتصاد است.»

به گزارش خبرگزاری تسنیم، وی افزود: «فساد سیستماتیک که هر روز مشاهده می‌کنیم ریشه اصلی آن در این است که مردم در اقتصاد حضور ندارند.»

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران در ادامه سخنانش گفت که «ورود رانت سبب حذف مردم و حذف همه ظرفیت‌های یک ملت و مردم شده است.

گزارش‌ها حاکی است، دامنه اعتراضات مردمی به شهرهای گناوه و بوشهر نیز کشیده شده و سبب تعطیلی بازار شهرهای استان بوشهر شد.

 

تازه چه خبر؟
درپی شدت گرفتن درگیری‌ها در شهر لاد اسرائیل که ترکیب جمعیتی آن عرب و یهودی است، در این شهر وضعیت فوق‌العاده اعلام شد. بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر...More
وزارت خارجه آمریکا هفت عضو حزب الله لبنان را تحریم کرد و از کشورهای جهان خواست برای محدود کردن فعالیت‌های این گروه و برچیدن شبکه های مالی و تشکیلاتی...More
آنتونی بلينکن، وزير امور خارجه امریکا، روز سه شنبه در گفت و گوی تلفنی با همتای اسراییلی خود گبی اشکنازی، از اوج گرفتن خشونت ها در این کشور که به کشته...More
گروه شبه‌نظامی عراقی وابسته به ایران، یک شهروند ایرانی-بریتانیایی را در عراق ربود و به سپاه پاسداران تحویل داد. بر اساس گزارش منابع خبری العربیه،...More
جیک سالیوان مشاور امنیت ملی ایالات متحده آمریکا در تماس با همتای اسرائیلی خود میر بن شبات بر حمایت کامل جو بایدن از حفظ امنیت اسرائیل و «حق دفاع...More