بنیاد علوی میلیون‌ها دلار به دانشگاهیان هوادار حکومت ایران پرداخت کرده است | ایران اینترنشنال

بنیاد علوی میلیون‌ها دلار به دانشگاهیان هوادار حکومت ایران پرداخت کرده است

 

نشریه آمریکایی کنسرواتیو ریویو (Conservative Review) امروز جمعه 30 تیرماه در گزارشی اختصاصی می‌نویسد یک «سازمان خیریه» که اخیراً به جرم فعالیت برای حکومت ایران در دادگاه ایالات متحده آمریکا محکوم شده است به اساتید و دانشگاهیان در 44 دانشگاه و مرکز آکادمیک در آمریکای شمالی بودجه پرداخت می‌کرده است.

در این گزارش آمده است: «در اواخر ماه ژوئن یک هیأت ژوری در دادگاه فدرال نیویورک اعلام کرد که 'بنیاد علوی' (Alavi Foundation) به‌طور مستقیم برای حکومت ایران فعالیت می‌کند و این رأی به گرفتن حق مالکیت از این بنیاد برای ساختمانی در منهتن (Manhathan) انجامید. در رأی دادگاه آمده است که 'بنیاد علوی' به سازمان‌های گوناگون در خاک آمریکا کمک مالی می‌کرده است تا در تصمیم‌گیری‌های آنها نسبت به حکومت ایران تأثیر بگذارد.

دادستان رسیدگی به این پرونده رأی صادره دادگاه را 'بزرگترین پرونده دادرسی حقوقی مربوط به امور تروریستی در تاریخ قضایی ایالات متحده آمریکا' خوانده است.»

این گزارش می‌افزاید: «بنیاد علوی در چند جبهه گوناگون خود را در جامعه آمریکا تثبیت کرده بود. از تأمین مالی گروه‌های مذهبی شیعه هوادار ایران و مساجد موردنظر آن گرفته تا کمک مالی به 'بنیاد بدنام کلینتون'، حکومت تهران سال‌ها به دنبال به‌دست آوردن پشتیبانی مخفی از خود در میان سازمان‌ها، گروه‌ها و افراد ساکن آمریکا بوده است.

تمرکز اصلی این بنیاد بر روی جا انداختن پروفسورهای هوادار ایران در دانشگاه‌ها و گنجاندن موارد درسی و آموزشی به نفع حکومت تهران در مراکز آکادمیک آمریکا بوده است.

در سال‌های اخیر این بنیاد فعالیت‌های کمک‌رسانی مالی خود به کالج‌ها و دانشگاه‌ها را 50 درصد هم بیشتر کرده است.

بنیاد علوی مدعی است که قصد آنها از کمک به این اساتید دانشگاهی تنها 'برای ارایه خدمات آموزش زبان فارسی و مطالعات مربوط به ایران و فرهنگ اسلامی به‌ویژه شیعه‌گری می‌باشد'.

با این حال تحلیل‌گران متوجه شده‌اند که چندین برنامه آموزشی موردنظر و مرتبط با این بنیاد توسط پروفسورهای هوادار حکومت ایران اداره می‌شود که برنامه‌های درسی آنها نیز از نظر اخلاقی و آموزشی مبهم و بی‌معنا هستند.»

گزارش سپس نام 44 کالج و دانشگاه را که از بنیاد علوی کمک مالی دریافت می‌کرده‌اند منتشر کرده که در میان آنها نام‌ دانشگاه‌های: Berkeley ، Ohio ، McGill ، Georgia ، Los Angeles ، Harvard ، Columbia  و Utah دیده می‌شوند.

به گفته این گزارش، بنیاد علوی مبلغ یک صد میلیون دلار هم به 'بنیاد کلینتون' (Clinton Foundation) کمک مالی کرده است.

این گزارش می‌گوید نام اکثر دانشگاهیانی که در یک نامه از سوی 'شورای ملی ایرانیان - آمریکا' (NIAC) در مورد دفاع از قرارداد هسته‌ای به دولت آمریکا نوشته‌اند در لیست دریافت کمک‌های مالی از بنیاد علوی دیده می‌شوند.

 

تازه چه خبر؟
معصومه ابتکار، معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده از مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس درباره پرداخت وام ۱۰۰ میلیون تومانی ازدواج به پسران ۲۵ ساله و...More
هادی حق‌شناس، استاندار گلستان با تاکید بر تکمیل مجتمع‌های میگوی گمیشان اعلام کرد سرمایه گذارانی از ویتنام علاقمند به فعالیت در حوزه میگو و پرورش آبزی...More
کیانا و علی، دو فرزند نرگس محمدی و تقی رحمانی، با انتشار ویدئویی به ممنوع‌الخروج بودن غیر قانونی مادرشان اعتراض کردند. آنان در این ویدئو اعلام کردند...More
سعید نمکی،‌ وزیر بهداشت ایران، می‌گوید هفتمین مورد از ابتلا به ویروس جهش‌یافته کرونا در این کشور شناسایی شد. نمکی روز چهارشنبه هشتم بهمن‌ماه اعلام...More
سوتلانا تیخانوفسکایا، رهبر معترضان بلاروس، خواستار اعمال تحریم‌های سخت‌تر کشورهای غربی علیه دولت الکساندر لوکاشنکو شد. خبرگزاری رویترز چهارشنبه هشتم...More