خبر فوری

  • فرهاد رهبر: ۲۰ هزار دانشجوی دکترای بیکار در ایران داریم
  • سفر قریب‌الوقوع وزیرخارجه فرانسه به ایران و روسیه
  • کشته شدن دست‌کم ۲۵۰ نفر در دو روز گذشته در غوطه شرقی
  • سقوط ۲۰درصدی ارزش ریال ایران
  • نامزد پیشین ریاست‌جمهوری مصر در فهرست «تروریست‌ها» قرار گرفت
  • محمود عباس خواستار عضویت کامل فلسطین در سازمان‌ ملل شد
  • ذوالنور: سپاه، پا در کفش وزارت اطلاعات نکرده است
  • ورود کاروان نیروهای شیعی طرفدار اسد به عفرین
  • تخریب سنگ قبر ابراهیم یزدی
  • رئیس هلال‌احمر: پیکر ۳۲ مسافر هواپیمای تهران - یاسوج پیدا شده، نه ۴۵ جسد

بررسی اتهام‌های مطرح‌شده علیه هاشمی شاهرودی ازسوی دادستان هانوفر

یک وب‌سایت داخلی وابسته‌به حکومت جمهوری اسلامی ایران، با انتشار عکس‌هایی، بستری‌شدن محمود هاشمی شاهرودی،‌ رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را در بیمارستانی در آلمان، تأیید کرد.

علاوه‌بر این، روزنامه‌های آلمانی بیلد و هانوفرشه آلگماینه (HAZ)، روز جمعه ۱۵ دی‌ماه، خبر  داده بودند: «آیت‌الله محمود هاشمی شاهرودی، ۶۹ ساله، که از نزدیکان رهبر جمهوری اسلامی ایران است و جانشین احتمالی او محسوب می‌شود، برای مداوا در بیمارستانی در آلمان بستری شده است».

وب‌سایت خبرگزاری اهل‌بیت (ابنا)، روز شنبه ۱۶ دی، ضمن انتشار عکس‌هایی از هاشمی شاهرودی، نوشته است که رمضانی، مدیر مركز اسلامی هامبورگ، با حضور در یکی‌از بیمارستان‌های آلمان از هاشمی شاهرودی عیادت کرده و در این دیدار، پروفسور سمیعی، رئیس بیمارستان خصوصی علوم عصبی هانوفر در آلمان نیز حضور داشته است.

این در حالی‌است که در روزهای گذشته، خبرهای پراکنده‌ای در فضای مجازی درباره‌ی تعطيلی درس «خارج فقه» هاشمی شاهرودی تا اطلاع ثانوی منتشر شده بود؛ برخی از اين خبرها حاکی‌از سفر درمانی او به هامبورگ بوده است.

از سوی دیگر، هم‌زمان به گزارش افکارنیوز، یکی از اعضای دفتر هاشمی شاهرودی که نامی از او برده نشده بود، این خبر را تکذیب کرده و گفته بود: «کلاس‌های درسشان نيز در چند روز اخير داير بوده است».

به گزارش روزنامه‌های آلمانی بیلد و هانوفرشه آلگماینه (HAZ)، دولت ایالت «نیدرزاکسن» و اشتفان وایل، نخست‌وزیر سوسیال دمکرات این ایالت، نامه‌ای اعتراض‌آمیز درمورد حضور هاشمی شاهرودی دریافت کرده‌اند.

براساس این گزارش‌ها، در این نامه آمده است: «دستان او به خون مردم ایران آغشته است. او باید به اتهام «جنایت علیه بشریت» محاکمه و محکوم شود».

براساس گزارش«هانوفرشه آلگماینه»،‌ دادستان هانوفر، پایتخت این ایالت، دریافت این نامه را تأیید کرده و درحال بررسی اتهام‌های مطرح شده است.

«فوکوس آن‌لاین» یکی از نشریه‌های آلمانی‌زبان نیز در این باره نوشته است: «در دوران ریاست هاشمی شاهرودی بر قوه‌ی قضائیه، ایران شاهد اجرای احکام اعدام، بازداشت‌های خودسرانه و شکنجه‌ی منتقدان و چند مورد اعدام جوانان زیر ۱۸ سال بوده است».

نشریه‌ی آلمانی بیلد در این زمینه تصریح کرده است که او به «تومور مغزی» مبتلاست.

گروهی از ایرانیان شهر هانوفر آلمان، روز شنبه ۱۶ دی‌ماه، در اعتراض به بستری‌بودن هاشمی شاهرودی در کلینیک مغزو اعصاب پروفسور سمیعی، مقابل این کلینیک تجمع کردند.

 

هاشمی شاهرودی متولد سال ۱۳۲۷ در نجف است. او پيش‌از آن‌که به‌عنوان رياست مجمع تشخيص مصلحت نظام، ازسوی آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، حکم خود را دريافت کند، یک‌بار دیگر هم در اردی‌بهشت‌ماه سال جاری، در بيمارستان بستری شده و تحت عمل جراحی قرار گرفته بود.

به گزارش روزنامه‌ی شرق، او پيش‌تر هم در سال ٩٠، به دليل بيماری، در بيمارستان بستری شده بود.

شاهرودی در مردادماه ٩٦، جایگزین هاشمی رفسنجانی در مجمع تشخيص مصلحت نظام شد.