اژه ای: انگیزه احمدی‌نژاد را نمی‌دانیم | ایران اینترنشنال

اژه ای: انگیزه احمدی‌نژاد را نمی‌دانیم

 

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه با اشاره به صحبت‌های اخیر محمود احمدی نژاد گفته است که از انگیزه او در بیان «حرف‌های خلاف شرع و قانون» اطلاعی ندارد.

 

  • برخورد با دراویش گنابادی

غلامحسین محسنی اژه‌ای، در نشست خبری روز یک‌شنبه ۶ اسفند، با اشاره به تجمع دراویش گنابادی در تهران و کشته شدن چند نفر از مأموران امنیتی، گفت: «در جریان اقدامات جنایتکارانه پاسداران همانظور که مردم درخواست داشتند، قوه با مجرمین هرچه سریعتر برخورد کند….افراد بازداشت هستند، بازپرس و قاضی و معاون دادستان به این امر اختصاص پیدا کردند. روز چهارشنبه هم برای یکی از این افراد کیفرخواست صادر شد و به زودی محاکمه آغاز می‌شود».

وی ادامه داد: «ما نهایت تلاش خود را می‌کنیم فرجه قانونی رعایت شود و از جانب انصاف خارج نشویم. نه فقط در مورد کسی که افراد را شهید کرده، بلکه در مورد همه افرادی که دستگیر شدند اقدام قانونی صورت می‌گیرد».

 

  • تخلفات قالیباف و انگیزه احمدی‌نژاد

محسنی اژه‌ای در بخش دیگری از سخنان خود، اخبار مرتبط با ارجاع «تخلفات» محمدباقر قالیباف، شهردار سابق به قوه قضائیه را تأیید کرد.

او در خصوص وضیعت پرونده احمدی نژاد گفت: «انگیزه فردی که قبلاً مسؤولیت بزرگی داشته و حرف‌های خلاف شرع و قانون زده را نمی‌دانیم».

 

  • پرونده بازداشت فعالان محیط‌زیست

اژه‌ای در خصوص بازداشت‌های اخیر فعالان محیط‌ زیست گفت: «سه نفر اخیراً در استان هرمزگان بازداشت شدند. اما فعلاً قانون اجازه نمی‌دهد جزئیات را بگوییم».
او افزود : «اما تردید نکنید که بحث نفوذ یک مسأله جدی است، که در رأس آن آمریکا و اسرائیل قرار دارند...عوامل نفوذی حتماً یک پوشش مناسبی برای خود دارند و این پوشش باید توجیه معقول و مردمی داشته باشد و از ناحیه حکومت هم پذیرفته باشد».
اژه‌ای تاکید کرد: «آیا همه کسانی که در این مؤسسات پوششی کار می‌کنند از ماهیت نفوذ خبر دارند؟ خیر، ممکن است خبر نداشته باشند و چه بسا همه کسانی که با آن‌ها کار می‌کنند، شاید از ماهیت افراد خبر نداشته باشند».
 

  • حساب‌های قوه قضائیه نظارت پذیرند

سخنگوی قوه قضائیه، در مورد درخواست نمایندگان مجلس مبنی بر نظارت‌پذیر شدن حساب‌های قوه قضائیه، گفت: «اصلاً حساب‌ها شخصی نبوده و از قبل نظارت پذیر بوده است. هیچ کدام از حساب‌ها شخصی نبوده و کاملاً همه چیز آن روشن است و نمایندگان هم کاملاً در جریان قرار گرفتند».
 

  • جرم بودن استخدام دو تابعیتی‌ها

اژه‌ای در بخش دیگری از سخنانش گفت: «این‌که برخی بگویند ما دوتابعیتی نداریم صحیح نیست، زیرا برخی افراد دو تابعیتی وجود دارند. دو تابعیتی‌ها اجازه ندارند در هیچ یک از دستگاه‌های دولتی فعالیت کنند. یک استفاده‌ای که برخی‌ها می‌کنند این است که یک فرد دو تابعیتی را به عنوان مشاور به کار می‌گیرند که این خلاف فلسفه قانون است».

او با اشاره به عبدالرسول دری اصفهانی، عضو تیم مذاکره کننده اتمی ایران که به جاسوسی متهم شده است، گفت: «دری اصفهانی قطعاً دو تابعیتی بوده و با دستگاه‌های امنیتی کار می‌کرد، اما دو تابعیتی بودن خود را کتمان می‌کرد...در همین سال‌های اخیر ایشان را به عنوان مشاور به کار گرفته بودند، اما به همه اسناد و مدارک و اطلاعات طبقه بندی شده دسترسی داشت».

 

تازه چه خبر؟
به گزارش رویترز، در پی بازگشت طالبان به قدرت و در میانه رقابت‌ها برای نمایندگی افغانستان در سازمان ملل، طالبان غلام اسحاق‌زی، فرستاده ویژه دولت...More
رهبران دو حزب اصلی آلمان قصد دارند برای تشکیل دولت با احزاب سبز و دموکرات‌های آزاد مذاکره کنند آرمین لاشت، رهبر حزب دموکرات مسیحی آلمان با وجود شکست...More
بنا بر اعلام شورای امنیت ملی کاخ سفید، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید قرار است همراه فرستاده ویژه آمریکا در امور یمن به عربستان سعودی و امارات...More
سپاه پاسداران اعلام کرد دو نفر از کارکنان مرکز تحقیقات خودکفایی سپاه در تهران که در پی آتش‌سوزی مجروح شده بودند،‌ جانشان را از دست داده‌اند. این...More
محمد ناطقی، اقتصاددان و کارشناس سرمایه، با اشاره به ناامنی‌های سیاسی و اقتصادی در ایران گفت «حتی یک خارجی، از سر کنجکاوی هم که شده» در این کشور...More