افشاگری دوباره بقایی علیه قاسم سلیمانی | ایران اینترنشنال

افشاگری دوباره بقایی علیه قاسم سلیمانی

 

حمید بقایی، معاون اجرایی رئیس دولت‌های نهم و دهم، درمورد پشت پرده گرفتن میلیون‌ها یورو و صدهاهزار دلار از قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس افشاگری کرد.

بقایی روز سه‌شنبه ۲۲ اسفندماه، برای گذراندن دوران محکومیتش راهی زندان شد. حکم او برای اتهاماتی چون تصرف غیرمجاز، اختلاس و تبانی در معاملات دولتی، صادرشده است.  

روز پنج‌شنبه ۲۴ اسفندماه، وب‌سایت دادسرای عمومی و انقلاب تهران، متن کامل حکم قطعی حمید بقایی (حکم دادگاه تجدیدنظر) را منتشر کرد. براساس آن حکم، یکی از اتهامات واردشده به حمید بقایی، دریافت مبلغ سه‌و‌نیم میلیون یورو، معادل ۵ میلیون دلار از «یک نهاد انقلابی» است که در این پرونده نامی از آن نهاد برده نشده است. در اتهام واردشده به بقایی، این مبلغ برای هزینه‌شدن در اجلاس کشورهای غیرمتعهد به او پرداخت شده که ۴میلیون و ۴۱۰ هزار دلار آن در این اجلاس توزیع شده و  ۵۹۰ هزار دلار آن به ذی‌حساب ریاست‌جمهوری تحویل شده است.

روز سه‌شنبه ۷‌ فروردین‌ماه، وب‌سایت دولت بهار، نزدیک به محمود احمدی‌نژاد، در واکنش به انتشار متن حکم قطعی دادگاه، متن کامل لایحه دفاعیه حمید بقایی برای دادگاه تجدید نظر  را منتشر کرد.

بقایی در این لایحه، اتهام دریافت چندمیلیون یورو و چند هزار دلار از سپاه قدس را غیرواقعی دانسته و مدعی شده است که ادعای دریافت میلیون‌ها یورو از سپاه قدس در سال ۹۲، هیچ‌گونه مستندات، از جمله رسید ندارد.

بنابر متن کیفرخواست بقایی، اطلاعات سپاه، مدعی شده بود که قاسم سلیمانی چندمیلیون یورو برای اهدا به سران کشورهای آفریقایی و چندهزار دلار از وجوه سپاه قدس، مختص اجلاس سران جنبش عدم تعهد را به حمید بقایی داده، اما پول برای این منظور استفاده نشده است. اکنون یکی از اتهامات بقایی، اختلاس عنوان شده است.

 

  • چرا سپاه تا الان سکوت کرده است؟

معاون اجرایی رئیس دولت‌های نهم و دهم، با طرح این مسأله که «مقصر کیست؟ تحویل‌دهنده پول یا تحویل‌گیرنده؟»، این پرسش‌ها را پیش کشیده است که «چرا سپاه تاکنون سکوت کرده است. آیا سپاه در این چند سال نباید بابت این حجم از پول انتقال‌داده‌شده درخواست گزارش عملکرد می‌کرد؟»

بقایی همچنین می‌افزاید: «از کجا معلوم این ارزها توسط من در مسیری که آقای سردار قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس بدان جهت به بنده تحویل داده‌اند، صرف نشده باشد؟!»

 

  • قاسم سلیمانی وقتی سمتی نداشتم، میلیون‌ها یورو به من داد

حمید بقایی همچنین متذکر شده است که در مردادماه سال ۹۲ که دولت روحانی مستقر شده بود، سمت و مقام دولتی نداشته و بنابراین این سؤال مطرح است که «بر چه اساسی قاسم سلیمانی این حجم از پول را در اختیارش قرار داده؟»

معاون اول رییس دولت‌های نهم و دهم، ضمن رد هرگونه رابطه کاری با سپاه قدس، در لایحه خود تصریح کرده است که یکی از بازداشت‌شدگان به‌دست اطلاعات سپاه، در زندان انفرادی، تحت فشار روانی، اعترافاتی کرده است که به نوشته‌ی او «حرف‌هایی خلاف واقع علیه او» بوده است. او می‌افزاید: «آیا این شیوه اعتراف‌گیری دوران ساواک علیه دیگران می‌تواند مستند حقوقی قرار گیرد و خلاف شرع و قانون نیست؟»

محمود احمدی ‌نژاد، رئیس‌ جمهوری پیشین ایران، ۲۶ اسفند ماه، در نامه‌ای خطاب به قاسم سلیمانی، با انتقاد از سکوت او درخصوص پرونده حمید بقایی، از آمادگی کاملش برای افشای مراودات کاری خود با قاسم سلیمانی خبر داد.

حمید بقایی نیز ۱۷ اسفندماه، با ارسال نامه‌ای به قاسم سلیمانی، ضمن رد تمامی اتهامات واردشده به او، نوشته بود که اتهامات درخصوص توزیع ارز میان سران کشورهای آفریقا را سازمان اطلاعات سپاه به او وارد کرده است.

تازه چه خبر؟
سازمان بهداشت جهانی هشدار داد با تعطیلی یک‌چهارم بیمارستان‌های افغانستان، این کشور در آستانه یک فاجعه انسانی قرار گرفته است. احمد المنظری، مدیر منطقه...More
آمریکا بر تداوم «دیپلماسی معنادار» برای بازگشت به برجام تاکید کرد؛ همزمان فرانسه از اینکه موارد تخلف ایران از برجام گسترده‌تر می‌شود انتقاد کرد و...More
فرشته کریمی، عضو تیم ملی فوتسال زنان، در واکنش به انتقادها از لباس این تیم گفت: «مشکل برخی شیک بودن این نوع پوشش است نه غیرعرف بودن آن.» کریمی روز...More
لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا، در بیانیه‌ای به مناسبت دوهزارمین روز بازداشت نازنین زاغری‌رتکلیف در ایران، جدایی او از خانواده‌اش را «بی‌رحمانه» خواند...More
معلمان روز پنجشنبه در چند شهر ایران، از جمله مشهد، اهواز، قم، قزوین و کرمانشاه، در اعتراض به پایین بودن حقوق خود و اجرا نشدن طرح رتبه‌بندی تجمع کردند...More