سرخط خبرها

 • نیکی هیلی: ایران یکی از موضوعات بحث در دیدارهای دونالد ترامپ در سازمان ملل خواهد بود
 • آمریکا تحریم‌هایی را علیه ارتش چین به خاطر خرید هواپیماهای جنگده و تجهیزات موشکی از روسیه اعمال کرد
 • ترامپ: اوپک انحصارگر همین الان باید قیمت نفت را کاهش دهد
 • سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده: ما حکومت ایران را مسئول حمله به مراکزمان در عراق می دانیم
 • سید حسن نصرالله: با وجود حملات اسرائیل، حزب‌الله به موشک‌های دقیق و هدایت‌شونده دست یافته است
 • محمدجواد ظریف پیشنهاد آمریکا برای مذاکره با ایران درباره عقد پیمان هسته‌ای و موشکی را رد کرد
 • محمود بهمنی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس: روی دیوار چین یادگاری ننویسیم، به اروپا دل نبندیم، و به پیشواز تحریم‌ها نرویم
 • محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس: یکی از عوامل مهم خالی شدن سفره مردم، انزوای بین‌المللی است
 • بر اثر تیراندازی در هارفورد در ایالت مریلند آمریکا، دست کم ۳ نفر کشته و ۲ نفر مجروح شدند
 • سهیلا جلودارزاده، نماینده مجلس درباره برخورد اتوبوس با تانکر سوخت: اگر به اندازه حجاب به تلفات جاده‌ای توجه می‌شد، الان دیگر سانحه رانندگی نداشتیم
 • تلویزیون ایران اینترنشنال در اروپا از طریق ماهواره اسکای در کانال ۷۸۰ در دسترس است
 • برای دریافت فیلترشکن و دسترسی به پیام‌رسان تلگرام و وبسایت ایران اینترنشنال، به آدرس list@filtershekanha.com یک ایمیل خالی بفرستید
 • www.iranintl.com Twitter: @IranIntl Instagram: @iranintltv www.Facebook.com/iranintl E-mail: bama@iranintl.com
محمود علوی , صادق لاریجانی

اظهار تعجب قوه قضاییه از گفته‌های وزیر اطلاعات درباره جاسوس نبودن دری‌ اصفهانی

 

خبرگزاری میزان متعلق به قوه‌قضائیه ایران، به سخنان محمود علوی، وزیر اطلاعات درباره اتهام جاسوسی عبدالرسول دری‌اصفهانی، از اعضای مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران، واکنش نشان داده و گفته‌های وی را نادرست و عجیب خوانده است.

عبدالرسول دری‌اصفهانی، از اعضای تیم مذاکره کننده هسته‌ای که در جریان مذاکرات به‌عنوان کارشناس امور مالی حضور داشت، به اتهام جاسوسی، از سوی قوه قضاییه به پنج سال زندان محکوم شده است.

محمود علوی، وزیر اطلاعات، روز چهارشنبه ۲۰مهر، به خبرگزاری ایسنا گفت: «از آنجا که مرجع تشخیص موضوعات مرتبط به جاسوسی معاونت ضدجاسوسی وزارت اطلاعات است، از نظر این معاونت، آقای دری اصفهانی نه تنها مرتکب جاسوسی نشده، بلکه در برابر هجمه‌هایی که برخی سرویس‌های بیگانه به وی داشته‌اند، هوشیارانه مقاومت کرده و با معاونت ضدجاسوسی وزارت اطلاعات همکاری داشته است».

حال قوه قضاییه، اظهارات وزیر اطلاعات را نادرست خوانده و پاسخ داده: «دادگاه، تنها مرجع صالح برای محکومیت اشخاص به جرم جاسوسی است نه وزارت اطلاعات. بنابراین دادگاه بر خلاف گزارش‌های وزارت اطلاعات می‌تواند افراد را از اتهام جاسوسی تبرئه کرده و یا محکوم کند.»

در پاسخی که این خبرگزاری منتشر کرده، آمده است که وزارت اطلاعات، ضابط -مامور- دادگستری است و ضابطان دادگستری مأمورانی هستند که تحت نظارت و تعلیمات دادستان در کشف جرم، تحقیقات مقدماتی و اجرای تصمیمات قضائی به موجب قانون اقدام می‌کنند. طبق قانون ریاست و نظارت بر ضابطان دادگستری با دادستان است. این متن می‌افزاید: «وزارت اطلاعات تنها ضابط قضایی در ایران نیست و نیروی مقاومت بسیج، سپاه پاسداران هم ضابطان قوه قضائیه هستند.»

 

در ادامه پاسخ قوه قضاییه به سخنان وزیر اطلاعات آمده است: «هیچ قانونی مقرر نداشته است که اثبات جرم جاسوسی و انتساب آن به اشخاص با وزارت اطلاعات است؛‌ ای بسا مواردی که دادگاه برخلاف محتوای گزارش وزارت اطلاعات، شخص یا اشخاصی را از اتهام جاسوسی تبرئه یا به این جرم محکوم کند.»
در ادامه پاسخ قوه قضاییه به مطرح شدن اتهام جاسوسی علیه زهرا لاریجانی، دختر رئیس قوه قضاییه، اشاره شده و آمده: «برخی این اظهار نظر عجیب و دور از انتظار را با اظهار نظر قبلی وزیر اطلاعات در باره مهملات منتشر شده مربوط به جاسوسی یکی از فرزندان مسوولان نظام مقایسه می‌کنند، و حال آن که این قیاس از جهات متعدد مع الفارق است.»

محمود علوی دراین باره گفته بود هیچ یک از اعضای خانواده رئیس قوه قضائیه به جاسوسی متهم نیستند.

به‌ تازگی وب‌سایت «آمدنیوز» گزارش داده بود که زهرا آملی لاریجانی،  دختر صادق لاریجانی، رئیس قوه‌قضاییه به جاسوسی برای غرب متهم شده و پرونده‌ای فوق محرمانه دارد. رئیس قوه قضاییه در واکنش گفت که این اتهامات ارزش پاسخگویی ندارد.