سرخط خبرها

 • پخش رادیویی ایران اینترنشنال در ایران روی موج‌های کوتاه و متوسط آغاز شد
 • ۷:۳۰ تا ۱۵:۳۰ عصر روی موج کوتاه ۱۱۵۹۰ کیلوهرتز، کانال ۲۵ متر
 • ۱۵:۳۰ عصر تا ۷:۳۰ صبح روی موج ۶۲۱۰ کیلوهرتز در کانال ۴۹ متر
 • شماره جدید پیامگیر دریافت مشاهدات شما: ۰۰۱۵۸۱۲۰۰۰۲۹۹
 • ادامه اعتراض‌های سراسری در ایران
 • سازمان عفو بین‌الملل: دست‌کم ۱۰۶ معترض در ۲۱ شهر ایران در اعتراض‌های اخیر کشته شده‌اند
 • گروهی از ایرانیان روز دوشنبه ۲۷ آبان برای حمایت از اعتراض‌ها در ایران در لندن، گوتنبرگ، آمستردام، پاریس و برلین تجمع کردند
 • ابوالفضل قدیانی، فعال سیاسی: علی خامنه‌ای جرأت پذیرش مسئولیت تصمیم‌های خود را ندارد
 • سخنگوی حقوق بشر سازمان ملل: تعداد بیشماری در اعتراض‌های اخیر ایران کشته شده‌اند
 • شاهزاده رضا پهلوی در مصاحبه اختصاصی با ایران اینترنشنال: هدف و وظیفه‌ام کمک به استقرار حکومتی مردمی در ایران است
 • شاهزاده رضا پهلوی: حضور بیشتر مردم حکومت ایران را ضعیف‌تر می‌کند
 • سازمان ملل: حکومت ایران حق آزادی بیان معترضان را به‌رسمیت بشناسد
 • وزیر خارجه اسرائیل: ایران مسئول پرتاب موشک‌های پرتاب شده از سوی سوریه به اسرائیل است
 • وزیر خارجه سوئد: حق آزادی بیان و تظاهرات مسالمت‌آمیز برای مردم ایران باید محترم شمرده شود
 • سخنگوی قوه قضائيه ایران: اینترنت باید زودتر قطع می‌شد
 • فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران: به قطع اینترنت در ایران پایان دهید
 • درگیریهای شدید در شهر قدس، شیراز، اصفهان و ماهشهر
 • ابراز نگرانی دبیرکل سازمان ملل از قتل معترضان ایرانی توسط نیروهای امنیتی
 • عبدالرضا داوری از نزدیکان محمود‌ احمدی‌نژاد به اتهام همکاری با آمدنیوز بازداشت شد
 • فراخوان احزاب و سازمانهای مخالف جمهوری اسلامی برای تجمع در شهرهای مختلف اروپا و آمریکای شمالی در حمایت از معترضان
 • بهمن قبادی کارگردان مشهور ایران: راه حل پایان سرکوب کردها در ایران رهایی از شر جمهوری اسلامی است
 • شاهزاده رضا پهلوی از وزارت خارجه آمریکا و کمیسیون اروپا خواست تا با برقراری اینترنت از مردم ایران حمایت کنند
 • پیام‌های صوتی، تصویری و نوشتاری‌تان به تلویزیون ایران‌ اینترنشنال را از طریق واتس‌اپ، تلگرام و سیگنال به شماره ۰۰۴۴۷۸۳۰۰۰۷۰۰۰ بفرستید
 • IranIntl :آدرس کانال یوتیوب ایران اینترنشنال
 • شماره جدید پیامگیر دریافت مشاهدات شما: ۰۰۱۵۸۱۲۰۰۰۲۹۹
 • وب‌سایت: IranIntl.com * توییتر : [email protected] * اینستاگرام: IranIntltv * اینستاگرام ورزشی : Iranintlsport * فیس‌بوک: IranIntl * ایمیل: [email protected]

54590_102.jpg

آیت الله علی خامنه‌ای
آیت الله علی خامنه‌ای

آغاز جنگ سرد جدید با آمریکا

 

آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی طی سخنانی در حضور خانواده‌های قربانیان سپاه در سوریه، حملات تندی را علیه امریکا مطرح کرد و جنگ سرد جدیدی را علیه این کشور کلید زد. وی که برای نخستین بار بعد از روی کار آمدن ترامپ مستقیما دولت جدید را مخاطب قرار داده بود و نشان داد که تحلیل‌ها و محاسباتشان از دولت ترامپ  بکلی تغییر کرده است.

رهبر ایران قبل از روی کار آمدن ترامپ به طور تلویحی از او حمایت کرده بود و گفته بود که محبوبیت ترامپ به‌خاطر بیان حقایق فساد درون سیستم آمریکاست. بعد از روی کارآمدن  ترامپ  نیز وی همین موضع را گرفت و اصولا مواضع نیروهای نظامی و امنیتی که هر روزعلیه آمریکا و اوباما شعار می‌دادند به طور کامل تغییر کرد. رهبر ایران از چند جنبه معتقد بود که آمدن ترامپ به نفع جمهوری اسلامی خواهد بود. نخست اینکه نحوه رفتار پیش‌بینی ناپذیرش سیستم سیاسی را دچار اختلال می‌کند و وی توانایی ایجاد اجماع در درون سیستم سیاسی آمریکا  علیه ایران را نخواهد داشت. دوم در گیری‌هایی که  از همان آغاز با نهادهای اطلاعاتی آمریکا داشت باعث خواهد شد سیستم اطلاعاتی او را مورد حمایت قرار ندهد.

علاوه براین دیدگاه‌اش در مورد ناتو و محیط زیست باعث خواهد شد با اروپا دارای شکاف شود و نتواند آنها را پشت سر خود بیاورد .

از طرف دیگر با لفاظی‌هایی که ترامپ علیه مسلمانان مطرح کرده بود در افکارعمومی مسلمانان شخصیت نامحبوبی خواهد بودو همچنین با تهدیدهایی که علیه جهان عرب وعربستان انجام داده بود که آنها باید هزینه‌های  دفاع خودشان را بپردازند و آمریکا نباید مجانی از آنها دفاع کند .  ترامپ حتی در مناظرات، هیلاری کلینتون را متهم کرد که از رژیمی که حقوق زنان را به‌رسمیت نمی‌شناسد پول دریافت کرده است .

مجموع این محاسبات رهبری و نهادهای نظامی سپاه را امیدوار کرده بود که به‌خاطر غیرایدئولوزیک بودن ترامپ و تاجر مسلکیش امکان معامله با وی وجود دارد . در عین حال نقدهای ترامپ به نظام آمریکا باعث خوشحالی اصولگرایان و رهبر بود که ترامپ حرف‌هایی در مورد ماهیت نظام  امریکا می‌زند که ما در گذشته می‌زدیم و حرف‌های او اثبات سخنان ما بود .

به‌خاطر این هم بعد از روی کار آمدن ترامپ بحث دشمن در سخنان رهبر کمرنگ شد و حتی در  پیام عید و سخنرانی عید در مشهد که همیشه حمله به امریکا جزو سرفصل‌هایش بود ، رهبر ایران  امسال هیچ سخنی برای اولین باردرتاربخ جمهوری اسلامی از آمریکا و رییس جمهور جدیدش نزد .

اما با سخنرنی اخیرکه تندترین عبارت‌ها را برای این دولت به‌کار برد و آنها را چاقوکش‌های تازه کار نامید که هیچ غلطی برای تعبیررویای تغییر نظام نمی‌توانند بکنند  که به‌زودی  توی دهنشان خواهد خورد تا حساب و کتاب دستشان بیاید. عبارت‌هایی که رهبر ایران به‌کار برد هم برای اولین بار این دولت را مخاطب قرار داد و هم  متن عبارت‌ها تند و بی سابقه است که درمورد دولت اوباما به‌کار نبرده‌ بود.

مضاف براینکه این سخنرانی چند ساعت قبل از پرتاب موشک ایران به سوریه انجام شده است و این نشان می‌دهد که رهبر جمهوری اسلامی با درک این مساله که محاسباتش چندان درست نبوده است و تحولاتی که رخ داده به طور کلی بازی جنگ سرد با دولت ترامپ را به عنوان سیاست پیش رو با آمریکا برگزیده است .

 

اما چه تحولاتی این محاسبات را تغییر داد؟

در تحول نخست رهبر ایران فکر نمی کرد با توجه به شعارهایی که ترامپ علیه اسلام و مسلمانان داده و در نطق‌های انتخاباتی نیز چند بار به عربستان حمله کرده این کشور مقصد نخستین سفر  خارجی وی باشد و دو کشور به این سرعت به هم نزدیک شوند. در این سفرعربستان با شکوه‌ترین پذیرایی را از او کرد و سران پنجاه کشور اسلامی و عرب را نیز جمع کرد تا ترامپ در برابر آنها به سحنرانی بپردازد و در فضای تند کنفرانس که علیه ایران  بود.

ترامپ نیز مواضع بسیار تندی علیه ایران و سیاست‌های منطقه‌ایش اتخاذ کرد وهشدارهای شدیدی به ایران داد و قرار داد نظامی سنگینی با عربستان امضا کرد که همه اینها از دید رهبری دهن کجی به ایران بود .

تحول دوم تصویب طرح تحریم‌های ایران در سنای آمریکا بود. تصویب تحریم‌های جدید می‌تواند مانع جدیدی در راه سرمابه گذاری خارجی در ایران و نیز فعالیت‌های بانکی  و مالی خارجی ایران شود که این به معنی محروم کردن ایران از مزایایی است که ایران به‌خاطر آنها با برجام موافقت کرد . دولت ترامپ برخلاف سلف خود نه تنها با این تحریم‌ها مخالفت نکرد بلکه آنها را اکیدا مورد تایید قرار داده است.

تحول سوم اعلام سیاست تغییر نظام توسط  تیلرسون وزیر خارجه آمریکا در سنای آمریکا  بود که در ده‌سال گذشته از سوی مقامات امریکایی مطرح نشده بود .

تحول چهارم نیز احتمالاتی بود که سیستم ایران فکر می‌کرد با توجه به کارت‌های قدرت ایران در منطقه و ادعای ترامپ برای مبارزه با داعش، و بی توجهی‌اش به مساله حقوق بشر و اهل معامله بودنش امکان توافق جدیدی با دولت ترامپ درمورد ترتیبات امنیت منطقه‌ای و مبارزه با داعش وجود دارد . اما ترامپ معامله با گروه عربستان و کشورهای نزدیک به آن را بر هر معامله‌ای در منطقه ترجیح داد و لذا در معادلات جدید ترکیه، ایران وحتی قطر به حاشیه رفتند. در مورد ایران ترامپ  قصد اعمال سیاست مقابله با نفوذ ایران را در یمن سوریه و عراق را گرفته است  و وزیر دفاعش نیز مصمم به اعمال این سیاست است .

همه این تحولات منجربه تغییر محاسبات رهبر ایران شد و همچنان که علی باقری فرمانده ستاد مشنرک نیروهای نظامی ایران روز گذشته برآن تاکید کرد جنگ سرد جدیدی  میان دو کشورآغاز شده است و در صورتی‌که حوادث غیرقابل پیش‌بینی رخ دهد و دو کشور آغاز به اقدام به اعمال سیاست خصمانه علیه یکدیگر کنند ، روابط دو کشور می‌تواند به‌سرعت وارد مرحله جدیدی از منازعات میان دو کشور شوند.

 

کارشناس مسائل سیاسی
تازه چه خبر؟
ارتش جمهوری اسلامی ایران با انتشار بیانیه‌ای در واکنش به حوادث اخیر ، با اشاره به آنچه فتنه جدید علیه انقلاب توصیف کرده، اعلام که کینه ورزان و دشمنان...بیشتر بخوانید
بر اساس گزارش‌های رسیده به ایران اینترنشنال، معترضان صبح سه‌شنبه در صادقیه تهران دست به تجمع زدند و ماموران امنیتی برای متفرق کردن آن‌ها وارد عمل...بیشتر بخوانید
گزارش‌های رسیده به ایران اینترنشنال بیانگر آن است که علاوه بر قطع تقریبا کامل اینترنت در ایران، برقراری ارتباط تلفنی از ایران به کشورهای دیگر و...بیشتر بخوانید
سپاه پاسداران، معترضان را تهدید کرد که در صورت ادامه تظاهرات، با آن‌ها «برخورد قاطعانه و انقلابی» خواهد کرد. این نهاد نظامی روز دوشنبه ۲۷ آبان، با...بیشتر بخوانید
با ادامه اعتراض‌ها در مناطق کُردنشین ایران همگام با دیگر نقاط ایران سازمان های حقوق بشر کردستان از سرکوب گسترده و خشنِ اعتراض ها از سوی نیروهای...بیشتر بخوانید