چگونه گرفتگی گردن را رفع کنیم؟ | ایران اینترنشنال

چگونه گرفتگی گردن را رفع کنیم؟

 

معمولا در دورانی که استرس داریم گرفتگی عضلات گردن بیشتر برایمان پیش می‌آید، اما این نباید بدشانسی محسوب شود. در این‌جا روش‌هایی را ذکر می‌کنیم که به شما کمک می‌کند گرفتگی عضلانی را رفع کنید.

پزشکان و مربی‌های یوگا ایجاد این اختلال را ناشی از اثر استرس بر ترشح هورمون‌های بدن می‌دانند که باعث تغییر در گردش خون می‌شود و در نتیجه، گرفتگی عضلات گردن و پشت را به همراه می‌آورد.

بهترین کار و نخستین کاری که می‌توانید انجام دهید آرام کردن خود (ریلکسیشن) است. برای این کار باید روی تنفستان کار کنید. نفس عمیق بکشید اما نفس را در سینه نگه ندارید، سعی کنید دیافراگم خود را، درست زیر سینه، آرام از هوا پر کنید. دم و بازدم را به‌آرامی انجام دهید. تنفس عمیق به از بین بردن تنش در بدن کمک می‌کند.

بدن را در حالت‌هایی که احساس آرامش می‌کند قرار دهید، نه در شرایطی که به تنش آن افزوده می‌شود، برای مثال حالت نشستن، خوابیدن و یا بالش خود را تغییر دهید.

حرکاتتان را تغییر دهید. بعضی اوقات حرکات تکراری درد و گرفتگی عضلات را تشدید می‌کنند، برای مثال، اگر می‌خواهید چیزی از زمین بردارید، به‌جای این‌که کامل خم شوید، فقط زانوها را خم کنید، در این حالت به پشت و کمرتان فشار کمتری می‌آید.

روش دیگر انجام دادن حرکات کششی است. می‌توانید از حرکات کششی ورزش یوگا کمک بگیرید. در این‌جا با دو حرکت مفید آشنا می‌شوید. روی زمین دراز بکشید و پاها را به‌صورت ۹۰ درجه روی صندلی بگذارید. کف پاها را بدون خمیدگی به سمت پشتی صندلی نگه دارید، عضلات پشت صاف روی زمین باشد، دست‌ها را زیر سر بگذارید، عضلاتتان را شل کنید و نفس عمیق بکشید. (عکس)

تمرین دیگر این است که رو‌به‌روی میزی بنشینید، صندلی را عقب دهید و پیشانی و پشت بازوها را روی میز قرار دهید، پشتتان را صاف نگه دارید و نفس عمیق بکشید. این حرکت کمک می‌کند عضلات پشت کشیده و از هم باز شوند.

ورزش و فعالیت فیزیکی می‌تواند به شما کمک کند. در شرایطی که درد دارید، باید حرکاتی را انجام دهید که دردتان را تشدید نکند، ورزش‌هایی مانند یوگا و شنا در بهبود گرفتگی عضلات موثرند. اگر ورزش را به‌طور مرتب در برنامه روزانه‌تان قرار دهید، عضلاتتان سفت می‌شود و کمتر دچار گرفتگی عضلانی می‌شوید.

دوش آب گرم یا نشستن در وان آب گرم نیز کمک می‌کند عضلاتتان را از گرفتگی درآورید. سعی نکنید با تکان سریع و محکم سر یا پشت عضلاتتان را باز کنید، چون این کار گرفتگی گردن و پشت را بیشتر می‌کند و گاهی به رگ‌به‌رگ شدن گردن نیز منجر می‌شود. سعی کنید محل گرفتگی را با بستن شال یا استفاده از کرم‌هایی مانند ویکس یا دیکلوفناک گرم نگه دارید.

باز شدن عضلات گردن و پشت به زمان احتیاج دارد، پس باید سه چهار روز نرمش کنید و زمان بدهید تا عضله احساس راحتی کند و تنش را از خود دور کند. اما اگر بعد از چند روز درد ادامه داشت، باید به پزشک متخصص مراجعه کنید. شاید به مسکن‌های قوی یا آمپول‌های شُل‌کننده عضلات نیاز داشته باشید.  

روزنامه‌نگار
تازه چه خبر؟
در روزهای پایانی دولت دونالد ترامپ، روند استعفای مقامات دولتی آمریکا ادامه دارد و در آخرین موارد، عضو کارگروه مقابله با داعش در پنتاگون و یکی از...More
وزارت خارجه آمریکا، طی بیانیه‌ای با استقبال از اقدام کشور لتونی در تروریست شناختن کلیت حزب‌الله گفت این اقدام و تصمیم‌های مشابه از سوی سایر کشورها به...More
وزارت خزانه‌داری آمریکا شرکت ملی صادرات و واردات الکترونیک چین را به دلیل حمایت از تلاش‌های رژیم نیکولاس مادورو در محدود کردن خدمات اینترنتی و انجام...More
در حالی که سخنگوی وزارت بهداشت از اجرای طرح شناسایی افراد مبتلا به کرونا در ادارات و حمل و نقل عمومی با کارت ملی و در کمتر از یک ثانیه خبر داده بود،...More
آریزونا و ویسکانسین به طور رسمی جو بایدن را به عنوان پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری در این ایالت‌ها اعلام کردند. روز دوشنبه تونی اورس، فرماندار...More