چگونه در زمستان از گیاهان خانگی مراقبت کنیم؟ | ایران اینترنشنال

چگونه در زمستان از گیاهان خانگی مراقبت کنیم؟

برای کسانی که عاشق گل و گیاه‌اند، هوای بارانی و زمین‌ پوشیده از گِل این روزهای پاییزی هم مانع نمی‌شود تا سبزی و طراوت را به داخل خانه‌شان بیاورند. 

گیاهان خانگی به ما این فرصت را می‌دهند که حتی در دل زمستان سرد و تیره هم دور‌و‌بر خود را با رشد و شکوفایی پر کنیم. ولی فراموش نکنیم که تغییرات فصلی روی چگونگی مراقبت از گیاهان خانگی نیز تاثیر می‌گذارد. در حقیقت، آگاهی از این تغییرات کمک می‌کند که از بسیاری از گونه‌های گیاهان خانگی راحت‌تر مراقبت کنید و به دردسر نیا‌فتید.

در زمستان، دمای هوا در بسیاری از خانه‌ها خیلی پایین نمی‌آید، ولی به‌دلیل کوتاهی روزها،‌ میزان نور بسیار کمتر می‌شود. از آن‌جا که گیاهان به‌نوعی صفحه‌های خورشیدی زنده‌اند، این کاهش منبع انرژی به معنای تقلای بیشتر است. 

گیاهان آفتاب‌دوست مثل کاکتوس‌‌ها و گیاهان گوشتی یا شیره‌دار خود را به سمت نور می‌کشند تا هرچه می‌توانند از پرتوهای نور زمستانی جذب کنند. سایر گیاهان، از جمله مرکبات و پیله‌آ (گیاه آلومینیومی)، به‌علت نبود نور کافی، برگ‌هایشان را یکی‌یکی از دست می‌دهند تا از پسِ سوخت‌وساز بالایشان در اتاق گرم بربیایند. 

برای حل این مشکل دو ترفند وجود دارد. گیاه خود را نزدیک پنجره بگذارید. لبه‌های پنجره که در تابستان به‌دلیل ‌تابش مستقیم آفتاب سوزان گیاهان را می‌خشکاند، در زمستان به‌دلیل دریافت نور خوب و غیرمستقیم، مکانی مناسب برای گیاهان خانگی است. 

فقط به‌ یاد داشته باشید که گیاهان را هرگز نزدیک بخاری و رادیاتور قرار ندهید، چرا که حرارتی بالای آن‌ها عملا گیاهان را می‌پزد. 

راه دیگر این است که گیاه را به اتاقی خنک‌تر منتقل کنید. بله، عاقلانه به نظر نمی‌رسد، ولی این را بدانید که بسیاری از گیاهان اگر در محیط خنک‌تری باشند، اهمیت چندانی به میزان نور نمی‌دهند. افت دما باعث می‌شود سوخت‌وسازشان کمتر شود و در نتیجه، به انرژی چندانی نیاز ندارند. 

بسیاری از گیاهان خانگی اگر نور کافی دریافت نکنند، در دمای حدود ۱۵ درجه سانتیگراد به‌خوبی دوام می‌آورند. ایوان‌های‌ خنک یا گلخانه‌ها مکان‌هایی ایده‌آل‌اند. رشد گیاهان در زمستان کمتر است، بنابراین به آب و کود کمتری هم نیاز دارند. 

از آن‌جا که آبیاری بیش از حد قاتل شماره یک گیاهان است، شاید لازم باشد در زمستان مقدار آبیاری را به نصف یا حتی کمتر از نصف برسانید تا ریشه‌های گیاهان غرق آب نشود و نگندد. 

در تابستان و اوج گرمای هوا، بهتر است هر دو سه روز یک‌ بار گیاهان خانگی را آب داد، ولی در زمستان شاید هر دو هفته یک بار کافی باشد. 

برخی از پرورش‌دهندگان گل و گیاه، گونه‌های مقاوم به کم‌آبی را تا ماه‌ها آبیاری نمی‌کنند. همین دوره استراحت زمستانی محرکی زیست‌شناختی است که سبب می‌شود گیاه گل‌هایی بزرگ‌تر و رنگ‌هایی شاداب‌تر داشته باشد. 

نکته پایانی این‌که آفت‌ها در زمستان بیداد می‌کنند. این آفت‌ها به‌ویژه از گیاهانی می‌آیند که در زمستان از حیاط به داخل خانه منتقل شده‌اند. اسپری‌های تقویتی گیاه، که ترکیبی است از مواد معدنی و سورفکتانت‌های رقیق (مواد کاهش‌دهنده کشش سطحی آب)، نه تنها مقاومت گیاه را افزایش می‌دهد بلکه بدون نیاز به آفت‌کش‌های رایج، آفت‌ها را تار‌و‌مار می‌کند.

تازه چه خبر؟
محسن حسنی، مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان اعلام کرد که بر اساس اطلاعات سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (FAO) و جهت وزش باد، در...More
نادر سلطانی، معاون مرکز اورژانس پیش بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی اهواز، گفت که ۷۰ نفر از نیرو‌های اورژانس پیش بیمارستانی اهواز به ویروس کرونا مبتلا...More
منابع خبری العربیه، دلیل ابتلای بشار اسد به کووید-۱۹ را دیدار محرمانه او با سورنا ستاری معاون رییس‌جموری ایران ذکر کرده و اعلام کردند که احتمالا...More
مرکز مدیریت و پیشگیری بیماری در آمریکا روز دوشنبه راهنمایی را برای کسانی که برای مقابله با کرونا واکسینه شده‌اند منتشر کرد تا به سوال‌های آن‌ها...More
خبرگزاری رویترز از اقدام ایران از آغاز غنی‌سازی اورانیوم با سومین آبشار سانتریفیوژهای پیشرفته آی‌آر-۲ام، در نیروگاه زیرزمینی هسته‌ای نطنز خبر داد...More