چند راهکار عجیب برای تقویت شنوایی | ایران اینترنشنال

چند راهکار عجیب برای تقویت شنوایی

آیا گرفتار مشکلات شنوایی شده‌اید؟ این چند توصیه به‌ظاهر بی‌ربط می‌تواند پاسخ مشکلتان باشد.

 

ورزش کنید

این نکته‌ای است که گمان می‌کنیم حتی پزشکتان هم نداند‌. هرچه تحرک شما بیشتر باشد، شنوایی‌تان نیز بهتر است.

دلیل آن برمی‌گردد به این‌که فعالیت‌های هوازی، مانند دوچرخه‌سواری و پیاده‌روی، اکسیژن بیشتری به ریه‌ها می‌رساند و جریان خون را در سراسر بدن بیشتر می‌کند، از جمله در گوش‌ها. و همین، بر‌اساس یافته‌های پژوهش‌های گوناگون، شنوایی‌تان را تقویت می‌کند.

 

آووکادو بخورید

این میوه گرمسیری سرشار است از منیزیم، ماده‌ای معدنی که شما را از ضعف شنوایی در اثر صداهای بلند حفظ می‌کند. فقط موقع خرید این میوه، خاطر‌جمع شوید که پوست آن یک‌دست تیره شده باشد و وقتی فشارش می‌دهید کمی نرم باشد، البته نه زیاد. می‌توانید آووکادوی رسیده را تا دو سه روز توی یخچال نگه دارید.

یکی دو لیوان شراب مفید است

آخرین باری که پزشک به شما گفت نوشیدنی‌های الکی بنوشید کی بود؟ احتمالا هیچ‌وقت، با این‌که همه می‌دانند کمی شراب برای قلب خوب است. اما آیا می‌دانستید که به حفظ سلامتی گوش‌ها هم کمک می‌کند؟

روزی فقط یک لیوان کوچک شراب یا آبجو می‌تواند شما را از ضعف شنوایی ناشی از افزایش سن محافظت کند. اما بیشتر از این مقدار ننوشید؛ بیشتر از چهار لیوان نوشیدنی الکلی می‌تواند اثر منفی روی شنوایی‌ داشته باشد، و احتمالا روی سلامت عمومی.  

 

از دندان‌های خود مراقبت کنید

با افزایش سن، هرچه تعداد دندان‌هایی که حفظ کرده‌اید بیشتر باشد، شنوایی‌تان هم بهتر خواهد بود. این یافته پژوهشگرها از مقایسه سلامت دندان‌ها و ضعف شنوایی در بیش از هزار نفر به دست آمده است.

به نظر می‌رسد هر دندانی که از دست می‌رود خطر از دست دادن شنوایی را دو برابر می‌کند. دانشمندان از علت این مساله مطمئن نیستند، اما حدس می‌زنند به تغییر وضعیت فک مربوط باشد و شاید نبودِ فعالیت ماهیچه‌ای بر شیپور یا لوله استاش گوش اثر می‌گذارد.

 

مشکل خر‌و‌پف شریک زندگی‌تان را حل کنید

شاید از آثار زیان‌بار صداهایی مانند موسیقی بلند راک، مته‌های حفاری و سنباده‌های برقی آگاه باشید، اما شاید هیچ‌وقت نشنیده باشید که خر‌و‌پف می‌تواند روی شنوایی‌ شما آثار سوء داشته باشد.

به گفته پژوهشگرها، سر‌و‌صدای ناشی از خر‌و‌پف می‌تواند از لحاظ شدت صدا بلندتر از میزان میانگین ترافیک شهری باشد. قرارگیری مکرر در معرض صدای بلند به‌مرور زمان به گوش‌های شما آسیب می‌رساند.  

پس از این‌که به شریک زندگی‌‌تان ثابت کردید که واقعا خر‌و‌پف می‌کند (شاید بد نباشد صدایش را ضبط کنید) به او پیشنهاد کنید به پزشک مراجعه کند. با این کار هم به خودتان کمک می‌کنید هم به او، زیرا خر‌و‌پف می‌تواند نشانه آپنه یا وقفه تنفسی در خواب باشد، اختلالی تنفسی که می‌تواند به بیماری قلبی منجر شود.

 

از خواص درخت کهن‌دار غافل نشوید

این‌طور نیست که همه پزشک‌ها مصرف مکمل‌های گیاهی را به‌عنوان بخشی از زندگی سالم توصیه کنند، اما پژوهش‌ها نشان می‌دهد که برخی داروهای گیاهی بسیار موثرند.

به‌عنوان نمونه، برگ درخت کهن‌دار یا گینکو  (ginkgo biloba)درمان سنتی مشکلات شنوایی است و مطالعه‌های متعدد نشان داده است که این گیاه واقعا می‌تواند شنوایی را به‌شکل چشمگیری بهبود بخشد و حتی ترمیم و درمان کند. 

در یکی از این پژوهش‌ها، اثر عصاره برگ کهن‌دار را مقایسه کرده‌اند با داروی پنتوکسی‌فیلین که برای افزایش جریان خون در موارد از دست دادن ناگهانی (نه تدریجی) شنوایی استفاده می‌شود. پژوهشگرها دریافتند که برگ کهن‌دار موثرتر از دارو عمل کرده است.

از این مکمل گیاهی روزی دو بار بین ۱۲ تا ۱۲۰ میلی‌گرم، بسته به شدت مشکل شنوایی‌تان، مصرف کنید.    

 

گوش خود را بدون مراجعه به پزشک شست‌وشو دهید

اگر گوش‌هایتان جرم گرفته است و مطمئنید مشکل دیگری مانند عفونت ندارید، لازم نیست به پزشک مراجعه کنید. خودتان می‌توانید گوشتان را شست‌و‌شو دهید. به داروخانه بروید و یک شیشه کوچک هیدروژن پروکساید ۳ درصد و یک قطره‌چکان بگیرید. یک قاشق چای‌خوری پروکساید را با ۲/۵ قاشق غذاخوری آب گرم مخلوط کنید و توی قطره‌چکان بکشید. سرتان را به یک سو کج کنید و محلول را قطره‌قطره توی گوشی که گرفته بریزید‌. هرگز قطره‌چکان را در گوش خود فرو نکنید. از قل‌قلی که توی گوشتان حس می‌کنید و می‌شنوید نگران نشوید. حباب‌ها کمک می‌کند جرم گوش، که آب گرم نرم کرده است، شل شود. بعد از چند ثانیه قل‌قل‌ها تمام می‌شود، سرتان را به سمت دیگر بچرخانید تا مایع و جرم دردساز بیرون بریزد.

تازه چه خبر؟
پروین عالی‌پور، خواننده و آهنگساز لر،‌ روز چهارشنبه اول بهمن‌ماه در لندن درگذشت. عالی‌پور که با نام «کاکس» شناخته می‌شود، در سن ۱۳ سالگی فعالیت هنری‌...More
دادستان کل ایران اعلام کرد که دلیل احضار محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، به دادسرا و بازجویی از او مسدود نکردن «بخش‌های مضر فضای...More
دادگاه انقلاب تهران سوفیا مبینی و نگین تدریسی،‌ شهروندان بهائی را مجموعا به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم کرد. پایگاه خبری هرانا روز پنجشنبه دوم بهمن‌ماه...More
کانون صنفی معلمان ایران در بیانیه‌ای اعلام کرد که شانه خالی کردن دولت و حاکمیت از خرید واکسن «معتبر» کرونا «تبعات جبران‌ناپذیری» به همراه خواهد داشت...More
تعدادی از نمایندگان مجلس به سخنان حسن روحانی درباره تغییرات مجلس در بودجه اعتراض کردند و یک عضو هیات رییسه گفت که «هتاکی» علیه نمایندگان «قابل پیگرد...More