چند اصل ضروری بهداشت زنان بعد از رابطه جنسی | ایران اینترنشنال

چند اصل ضروری بهداشت زنان بعد از رابطه جنسی

مهم‌ترین اصل برای هر زنی که رابطه جنسی دارد تخلیه مثانه تا ۱۵ دقیقه بعد از آمیزش جنسی است. برای پیشگیری از ابتلا به هر گونه عفونت جنسی، حتما از کاندوم استفاده کنید. تا حد امکان سعی کنید بلافاصله بعد از سکس دوش واژینال نگیرید و از کاربرد شوینده‌هایی مانند صابون‌های قلیایی که PH بالایی دارند جدا بپرهیزید.

به نوشته نشریه گاردین، فرقی نمی‌کند فعالیت جنسی با همجنس، اسباب‌بازی جنسی یا جنس مخالف باشد، در صورتی که مثانه‌تان را خالی نکنید، احتمال ابتلا به عفونت مجاری ادراری (UTI) افزایش می‌یابد و می‌تواند دردسر زیادی برایتان درست کند و به مشکلات بزرگ‌تری منجر شود.

علت ابتلای زنان به عفونت‌های ادراری بعد از رابطه جنسی این است که پیشاب‌راه یا مجرای ادرار بسیار کوتاه و نزدیک به مثانه است. از همین رو، در جریان آمیزش جنسی ورود مستقیم باکتری‌ها به مثانه آسان‌تر می‌شود.

هنوز مشخص نیست چرا بعضی افراد بیش از دیگران مستعد ابتلا به عفونت‌های مجاری ادرارند. با این حال، زنان یائسه باید فوق‌العاده مراقب باشند، چرا که کاهش استروژن به نازک‌تر شدن بافت‌های اندام جنسی زنان منجر می‌شود و همین مقابله با عفونت را سخت‌تر می‌کند.

شریک جنسی‌تان حتی اگر فردی تمیز و پاکیزه باشد ــ از کاندوم استفاده کند یا ختنه شده باشد‌ــ فرقی نمی‌کند؛ شما همچنان در معرض خطر ابتلا به عفونت ادراری قرار دارید. دخول آلت تناسلی در رابطه جنسی توازن طبیعی بدن را بر هم می‌زند؛ بنابراین، دستشویی رفتن بعد از رابطه جنسی را به‌عنوان ضروری‌ترین اصل در رعایت بهداشت جنسی مد نظر قرار دهید.

همان‌طور که در بالا اشاره شد، یکی از مواردی که زنان جدا باید از آن پرهیز کنند، شست‌وشو با شوینده‌های نامناسب است. شست‌و‌شوی واژینال، به‌ویژه با مواد شیمیایی مانند انواع صابون‌ها و ژل‌های شست‌وشو، توازن طبیعی باکتری‌های واژن را به هم می‌‌زند، در حالی که وظیفه این باکتری‌ها حفظ سلامت بدن است. شست‌وشوی واژن با شوینده‌های حاوی مواد قلیایی به کاهش میزان لاکتوباسیل‌ها منجر می‌شود، باکتری‌هایی که در حفظ محیط اسیدی واژن نقشی موثر دارند و از رشد‌و‌نمو میکروب‌های غیرطبیعی جلوگیری می‌کنند. با شست‌و‌شوی واژینال، در واقع دارید دستی‌دستی سلامت خودتان را به خطر می‌اندازید و احتمال ابتلا به عفونت را افزایش می‌دهید.

هم مردان و هم زنان اغلب مایل‌اند ترشح‌های بعد از سکس را کمتر احساس کنند. اگر مساله فقط همین است توصیه می‌شود بخش خارجی اندام‌ تناسلی را با آب بشویید. نیازی به سابیدن نیست و باز هم تاکید می‌شود از کاربرد صابون‌های قلیایی بپرهیزید.

این باور غلطی است که می‌گویند با دوش واژینال و حمام رفتن بعد از رابطه جنسی، می‌توان از ابتلا به بیماری‌های مقاربتی جلوگیری کرد. بنابراین، ضروری است همیشه از قبل آماده و مجهز باشید: از کاندوم استفاده کنید.

تازه چه خبر؟
حسین رحیمی، فرمانده نیروی انتظامی تهران، از محدودیت تردد وسایل نقلیه در ساعاتی از روزهای سه‌شنبه و پنج‌شنبه هفته جاری در محدوده‌های برگزاری دو مراسم...More
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران محکومیت این بانک، بانک المستقبل و مسئولان آن را در بحرین برای پولشویی«به وضوح بی‌ارزش‌» خواند و خواستار توقف اقدامات...More
دادگاهی در اربیل حکم اعدام سە نفر از کسانی کە در قتل یک عضو حزب دمکرات کردستان دست داشتند را صادر کرد. سهراب اسداللە یکی از وکلای این پروندە بە ایران...More
امیرسالار داوودی، وکیل و فعال حقوق بشر که حکم ۳۰ سال زندان او به تازگی تایید شده، در نوشته‌ای که در اختیار ایران اینترنشنال قرار گرفته نوشت دلیل اصلی...More
ده‌ها نفر از زندانیان سیاسی سابق با نوشتن نامه‌ای درباره شرایط نگهداری بازداشتی‌های اعتراضات خوزستان و امکان بروز فاجعه برای آن‌ها در زندان هشدار...More