اکوتراپی یا طبیعت‌درمانی؛ جدید‌ترین روش درمان افسردگی و اضطراب | ایران اینترنشنال

اکوتراپی یا طبیعت‌درمانی؛ جدید‌ترین روش درمان افسردگی و اضطراب

ترکیب فعالیت فیزیکی، ارتباط اجتماعی و قرار گرفتن در قلب طبیعت، باغبانی را تبدیل به فعالیتی می‌کند که برای سلامت روان مفید است.

بسیاری از باغبان‌ها می‌دانند که گِلی‌ شدن دست‌ها، مراقبت از گیاهان از دانه تا شکفتن و تماشای تغییر فصل‌‌ها چقدر مسرت‌بخش است. باغبانی اینک بیش از پیش به‌عنوان راهی برای بهبود و مدیریت بهداشت روان مورد توجه سازمان ملی بهداشت و درمان بریتانیا قرار گرفته‌ است. 

در یکی از مراکز پزشکی محلی در منطقه هیومِ شهر منچستر، برای مراجعه‌کنندگانی که اضطراب و افسردگی دارند باغبانی تجویز می‌‌شود. به بیماران گیاهانی می‌دهند تا از آن‌ها مراقبت کنند و پس از مدتی این گیاهان را در باغچه همان مرکز پزشکی می‌کارند، جایی که افراد می‌توانند در فعالیتی مشترک گرد هم آیند و روابط اجتماعی‌شان را تقویت کنند.

برنامه‌های مشابه دیگری نیز وجود دارد، از جمله باغ سیدِنَم در جنوب لندن که به تجویز پزشکان، جلسات درمانی برگزار می‌کند. اِیمی جی، از موسسه خیریه سلامت روان، می‌گوید: «پژوهش‌ها نشان می‌دهد که فعالیت‌‌های خارج از خانه یا طبیعت‌درمانی، از جمله باغبانی و پیاده‌روی، مزایای بسیار زیادی برای سلامت انسان دارد و حتی شاید به اندازه داروهای ضدافسردگی در درمان اضطراب و افسردگی‌ خفیف تا متوسط موثر باشد. چون ترکیبی است از افزایش فعالیت بدنی، که همه می‌دانیم فواید فراوانی برای سلامت جسم و روان دارد، ارتباط اجتماعی منظم که از احساس تنهایی می‌کاهد و اعتماد‌به‌نفس را تقویت می‌کند و بودن در طبیعت که روحیه عمومی و احساس سلامت و شادابی را در افراد تقویت می‌کند.»

او در ادامه می‌‌گوید رنگ‌ها، صداها و بوی باغچه برای سلامتی و شادابی مفید است و در عین‌ حال، مراقبت از باغ و باغچه به فرد این حس رضایت را می‌دهد که کاری را به سرانجام رسانده است و از سویی، ارتباط فرد با محیط طبیعی پیرامونش را محکم‌تر می‌کند، که هر دو در بهبود اعتماد‌به‌نفس و کاهش خشم مفیدند.

مونتی دان، باغبان و مجری تلویزیون، نیز برای کاهش افسردگی به باغبانی روی آورده‌ است. او اوایل سال جاری در ستونی در مجله «دنیای باغبان‌ها» (‌Gardeners’ World)، خوش‌بینی که باغبانی برای ما به ارمغان می‌آورد این‌گونه توصیف کرد: «وقتی چیزی می‌کارید، در واقع دارید در بحبوحه جهانی پر از استرس و آشفتگی، که گه‌گاه واقعا هولناک می‌شود، برای آینده‌ای زیبا سرمایه‌گذاری می‌کنید.»

حتی اگر این موارد شما را قانع نکرده باشد که باغبانی معجزه می‌کند، خودتان را آماده کنید؛ به احتمال زیاد درمان‌های غیر‌دارویی با تجویز فعالیت‌های اجتماعی در راه‌اند، از هنر و کارهای دستی گرفته تا پیاده‌روی و کلاس‌های آواز.

تازه چه خبر؟
سازمان غذا و داروی آمریکا، روز شنبه ۲۷ فوریه، مجوز استفاده اضطراری از واکسن کووید تولید شرکت جانسون‌اند‌جانسون را صادر کرد. این سومین واکسن کووید-۱۹...More
روزنامه کیهان که تحت نظر نماینده علی خامنه‌ای منتشر می‌شود، اعلام کرد که حمله اخیر به یک کشتی اسرائیلی در دریای عمان از سوی نیروهای تحت حمایت جمهوری...More
بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائیل می‌گوید ارزیابی‌‌های اولیه نشان می‌دهد که ایران مسئول انفجار در یک کشتی متعلق به اسرائیل در دریای عمان است. به گزارش...More
نیروی انتظامی اعلام کرد در اثر تیراندازی فردی ناشناس به ماموران این نیرو مستقر در پل گاومیشان شهرستان دره شهر در استان ایلام، دو نفر از ماموران این...More