سرخط خبرها

 • خانه سینمای ایران طراحی «لباس واحد» برای بازیگران طی حضور در مراسم اکران و جشنواره های سینمایی را تکذیب کرد
 • در پی تظاهرات در لبنان در اعتراض به وضع مالیات جدید بیش از صد تن زخمی شدند
 • ترکیه موافقت کرد بمدت ۱۲۰ ساعت (۵ روز) عملیات نظامی در شمال سوریه را متوقف کند
 • ترکیه و آمریکا برای برقراری آتش بس موقت در سوریه به توافق رسیدند
 • وزرای خارجه ایران و روسیه در تماس تلفنی، برای تسهیل مذاکره میان کردها و مقام‌های سوری اعلام آمادگی کردند
 • حوادث ترافیکی بازگشت زائران از عراق در خوزستان ۶ کشته و ۹ مصدوم بر جای گذاشت
 • گروه دیده بان سوریه از آوارگی بیش از ۳۰۰ هزار غیرنظامی از آغاز عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه خبر داد
 • مقام‌های اتحادیه اروپا و بریتانیا از توافق جدیدی در مورد برگزیت خبر دادند
 • منابع آگاه در دولت عراق: روح‌الله زم در بغداد بازداشت، و تحویل ایران شده است
 • رییس ستاد اربعین وزارت کشور: تاکنون ۷۷ زائر اربعین در حوادث مختلف جان خود را از دست داده‌اند
 • واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور ایران: امارات متحده عربی برای حل «مباحث سیاسی» با ایران پیش‌قدم شده است
 • رییس‌جمهوری سوریه: به تهاجم ترکیه در هر قسمتی از سوریه، به هر شکل مشروع و ممکن پاسخ خواهیم داد
 • ریزش معدن سامان کاوش در طبس جان ۲ کارگر را گرفت
 • سازمان ملل: در سال جاری بیش از ۲۵۰۰ غیرنظامی افغان در جنگ کشته‌ شده‌‌اند
 • جت آموزشی ساخت ایران به‌نام «یاسین» رونمایی شد
 • IranIntl :آدرس کانال یوتیوب ایران اینترنشنال
 • پیام‌های صوتی، تصویری و نوشتاری‌تان به تلویزیون ایران‌ اینترنشنال را از طریق واتس‌اپ، تلگرام و سیگنال به شماره ۰۰۴۴۷۸۳۰۰۰۷۰۰۰ بفرستید
 • وب‌سایت: IranIntl.com * توییتر : [email protected] * اینستاگرام: IranIntltv * اینستاگرام ورزشی : Iranintlsport * فیس‌بوک: IranIntl * ایمیل: [email protected]

پرسشی ساده از ظریف درباره وضعیت حقوق بشر در ایران

در همایشی که با نام «حقوق بشر و کرامت انسانی» با حضور ابراهیم رییسی، ریاست قوه قضاییه در تهران برگزار شد، سخنرانی محمدجواد ظریف بیش از هر سخنران دیگری واکنش به همراه داشت. او در این مراسم به تحسین از ابراهیم رییسی پرداخت که خود متهم به اعدام‌های بی‌شمار در سال ۶۷ است و در وصف او گفت: «آیت‌الله رییسی به عنوان رییس قوه قضاییه بیشترین تاکید را بر موضوع حقوق بشر داشته‌اند و یکی از برنامه‌های ایشان نیز پیگیری موضوعات و مقوله‌های حقوق بشری است».

صرف‌نظر از پیشینه سیاهی که برای ابراهیم رییسی به گواه اظهارات آیت‌الله منتظری ثبت شده، معلوم نیست در مدت زمان اندکی که از انتصاب او به ریاست قوه قضاییه می‌گذرد، ظریف کدام کارنامه او را مبنای قضاوت خود قرار داده که معتقد است رییسی بیشترین تاکید را بر موضوع حقوق بشر دارد.

اما صرف‌نظر از این سخن او که واکنش‌های بسیاری را در سطح رسانه‌ها دامن زده، ‌ظریف سخنان غرایی در خصوص ضرورت رعایت حقوق بشر ایراد کرد که به نوبه خود پرسش‌های مهم‌تری را برانگیخت.

او گفت که «در جمهوری اسلامی ایران مبنای مشروعیت، قدرت، امنیت، پیشرفت و استقلال چیزی جز مردم نیست» و افزود که «اهمیت حقوق بشر تا آنجاست که آن را وظیفه‌ای الهی می‌دانیم و معتقدیم که در آخرت باید پاسخگوی آن باشیم». او تا آنجا پیش رفت که گفت: «حقوق بشر برای ما ابزار نیست بلکه بر اساس آیه «لقد کرمنا بنی آدم»، حقوق بشر برای ما اصالت ذاتی دارد.»

شکی نیست که تک‌تک این سخنان، عباراتی ارزشمند و ذی‌قیمت‌اند و تردیدی در آن نمی‌توان روا کرد. اینکه او برای حقوق بشر «اصالت ذاتی» قائل است، سخنی بس دل‌نشین است که بر اساس آن نباید بین یک ایرانی مسلمان و ایرانی بهایی فرقی قائل شد. اما آیا چنین است؟

آنچه بیش از هر چیز در سخنان ظریف پرسش‌برانگیز بود، اینکه او در همین سخنرانی اذعان داشت «حتما ما ایرادهایی در زمینه حقوق بشر داریم». حال بر مبنای همین اعتراف او پرسش این است که ایرادهای حقوق بشری در جمهوری اسلامی در چه حد است؟ آنچه او از ایرادهای حقوق بشری در جمهوری اسلامی اعتراف می‌کند، از عدد یک تا ۱۰۰ می‌تواند متناوب باشد. آیا او ایرادهای حقوقی بشری جمهوری اسلامی را جزیی می‌داند یا کلی؟ آیا او نقض حقوق بشر را در جمهوری اسلامی موردی می‌داند یا سیستماتیک؟ پاسخ او به قضاوت مجامع حقوق بشری که تاکنون ده‌ها بلکه صدها گزارش و قطعنامه با مضمون نقض حقوق بشر در ایران صادر کرده‌اند، چیست؟

ظریف یک بار خود را «استاد حقوق بشر» دانست که بیش از «۳۰ سال» این رشته را تدریس کرده است. او صرف‌نظر از این پیشینه آکادمیک که برای خود قائل است، در جایگاه وزیر خارجه شاهد واکنش‌های مجامع حقوق بشری به وضعیت حقوق بشر در ایران نیز بوده است. اما وزارت خارجه تحت امر او بدون استثنا تک‌تک قطعنامه‌هایی را که همچون خود ظریف اشاره به وجود «ایرادهای حقوق بشری» در ایران دارند،‌ مردود دانسته است بدون آنکه اندکی اعتراف به آن داشته باشد که لااقل برخی ایرادهای آن مجامع بر وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی درست است؛ همچنان که خود ظریف اجمالا به آن اذعان کرده است.

در این یادداشت فرصت آن نیست که به پرونده نقض فاحش و سیستماتیک حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران پرداخته شود. اما ‌یک پرسش مهم وجود دارد که اگر ظریف بتواند به آن پاسخی قانع‌کننده بدهد، پرسش بزرگی را پاسخ داده است و آن اینکه:

جمهوری اسلامی در اثبات برنامه غنی‌سازی صلح‌آمیز خود بارها به این حقیقت عریان استناد کرده که هزاران هزار ساعت اجازه بازرسی به آژانس بین‌المللی اتمی به عنوان یک «مرجع بین‌المللی» داده است. اگر چنین است، چگونه است که از سال ۲۰۱۱ تاکنون جمهوری اسلامی به هیچ یک از گزارشگران حقوق بشر (احمد شهید، عاصمه جهانگیر و جاوید رحمان) که از سوی شورای حقوق بشر سازمان ملل به عنوان «مرجع » رسیدگی به وضعیت حقوق بشر در ایران منصوب شده‌اند، اجازه حتی «یک دقیقه» بازرسی از ایران نداده‌ است؟

به عبارت دیگر، پرسش این است که چه فرقی است بین بازرسان آژانس به عنوان یک مرجع رسمی و گزارشگر منصوب از سوی شورای حقوق بشر به عنوان یک مرجع رسمی دیگر؟ چگونه است که هزاران هزار ساعت اجازه بازرسی به آژانس داده می‌شود ولی به شورای حقوق بشر داده نمی‌شود؟

گویند «آن را که حساب پاک است از محاسبه چه باک است». به مصداق این سخن نغز، جمهوری اسلامی تاکنون اجازه هزاران ساعت بازرسی را به آژانس داده است. بر همین مبنا، اگر اجازه یک دقیقه بازرسی به گزارشگر حقوق بشر داده نشده، باید از ظریف پرسید اندازه ایرادهای حقوق بشری -که او خود اعتراف دارد- به راستی تا چه حد است؟  این بیم و واهمه از پذیرش گزارشگر حقوق بشر به‌ راستی برای سرپوش نهادن بر کدام فجایع انسانی است؟ با این وضعیت وخیم آیا او می‌تواند مدعی باشد که جمهوری اسلامی برای حقوق بشر «اصالت ذاتی» قائل است؟

 

تحلیلگر سیاسی و دیپلمات پیشین ایران
تازه چه خبر؟
سازمان عفو بین‌الملل از وجود «شواهد مسلم» درباره ارتکاب «جنایات جنگی» و «نقض آشکار» حقوق غیرنظامیان از سوی ترکیه و نیروهای سوری مسلح مورد حمایت این...بیشتر بخوانید
روزنامه ژاپنی آساهی نوشت که این کشور به جای پیوستن به ائتلاف به رهبری آمریکا در خلیج فارس، نیروهای دفاعی خود را به طور جداگانه به تنگه هرمز اعزام...بیشتر بخوانید
تازه‌ترین آمار از عملکرد خودروسازان ایران نشان می‌دهد که تولید انواع خودروی سواری، وانت، و همچنین اتوبوس، مینی‌بوس و ون در پنج ماه نخست سال‌جاری نسبت...بیشتر بخوانید
ریزش معدن «سامان کاوش» طبس عصر پنج‌شنبه جان دو کارگر را گرفت. این دو معدنچی در حال کار در یکی از کارگاه‌های معدن سامان کاوش طبس بودند که با ریزش آن...بیشتر بخوانید
کاظم موسوی، رییس دادگستری استان فارس، گفت پس از صدور و تایید حکم اعدام مرد ۲۵ ساله‌ای که مرداد سال‌جاری به یک دختر بچه چهار ساله‌ در محوطه بیمارستان...بیشتر بخوانید