سرخط خبرها

 • ایران خواستار اعمال فشار از سوی سازمان بین‌المللی انرژی اتمی بر اسراییل برای پیوستن این کشور به ان‌پی‌تی شد
 • آمریکا برای حسن روحانی و محمد جواد ظریف برای شرکت در اجلاس عمومی سازمان ملل ویزا صادر کرد
 • سخنگوی شورای نگهبان: اتهامات بدون سند عربستان سعودی علیه ایران باید در مجامع بین‌المللی پیگیری شود
 • سپیده قلیان فعال مدنی زندانی: سرکوب و خفقان سیستماتیک زنان دلیل خودسوزی دختر آبی بود
 • وزیر نفت ایران: فروش و دریافت پول نفت در زمان جنگ آسان‌تر بود
 • سخنگوی وزارت خارجه ایران:‌ مسائل موشکی خط قرمز ماست
 • مایک پمپئو وزیر خارجه امریکا: به دنبال راه‌حل مسالمت‌آمیز در منطقه‌ایم
 • شورای امنیت ملی آمریکا با موضوع «حمله آرامکو» تشکیل جلسه می‌دهد
 • حسین دهقان مشاور نظامی رهبر جمهوری اسلامی: سیستم‌های راداری آمریکا در حمله انصارالله به آرامکو شکست خوردند
 • وزیر خارجه روسیه: تحقیقات درباره حادثه «آرامکو» باید بی‌طرفانه باشد
 • محمد جواد ظریف: اقدام نظامی علیه ایران از سوی امریکا یا عربستان سعودی به جنگی تمام‌عیار منجر می‌شود
 • وزارت دفاع آمریکا: در مورد حمله نظامی به ایران ترامپ تصمیم می‌گیرد
 • روسیه: امیدواریم ایران کنوانسیون دریای خزر را تصویب کند
 • زین‌العابدین بن علی، رییس‌جمهور پیشین تونس درگذشت
 • عربستان سعودی و کویت به عضویت در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در آمدند
 • فدراسیون جهانی فوتبال: زمان آن رسیده است که دولت ایران زنان را به ورزشگا‌ه‌ها راه دهد
 • چین خواستار تحقیقات بی‌طرفانه در مورد حمله به تأسیسات نفتی عربستان سعودی شد
 • IranIntl :آدرس کانال یوتیوب ایران اینترنشنال
 • پیام‌های صوتی، تصویری و نوشتاری‌تان به تلویزیون ایران‌ اینترنشنال را از طریق واتس‌اپ، تلگرام و سیگنال به شماره ۰۰۴۴۷۸۳۰۰۰۷۰۰۰ بفرستید
 • وب‌سایت: IranIntl.com * توییتر : [email protected] * اینستاگرام: IranIntltv * اینستاگرام ورزشی : iranintlsport * فیس‌بوک: IranIntl * ایمیل: [email protected]

مداح اسرائیلی دیگر چه صیغه‌ای است؟

اگر با شنیدن عبارت «مداح اسرائیلی» متحیر شده‌اید، حق دارید. اسرائیل کجا و مداحی کجا؟ آیا یهودی‌ها علاوه بر غذای کوشر (حلال)، روزه و ذکر، مداح هم دارند؟ شاید عرب‌های اسرائیلی به این کار اشتغال دارند؟ مگر در اسرائیل مدرسه‌ مداحی هست که گروهی به بروند آن‌جا تعلیمات خاص ببینند و به جوامع شیعه بازگردند (مثل طلاب قم)؟ مگر اسرائیل تعدادی از شهروندان خود را برای مداحی تربیت کرده است و به دیگر کشورها می‌فرستد (مثل پرستارهای فیلیپینی)؟ آیا مداحی هم مثل جاسوسی است که نوع اسرائیلی‌اش میان مقام‌های جمهوری اسلامی ایران مشهور باشد؟ 

در هر حال، به گفته‌ یوسف ارجونی، رییس سازمان بسیج مداحان جمهوری اسلامی ایران، «در اسرائیل، مداحانی برای تخریب عاشورا تربیت می‌شوند که عده‌ای از آن‌ها در کشور دستگیر شده‌اند». (باشگاه خبرنگاران جوان، ۸ شهریور ۱۳۹۸). سر‌و‌کله‌ آن‌ها چطور و از کجا پیدا شده است؟ آن‌ها برای تخریب عاشورا چه می‌کنند؟ مطمئن باشید که شواهد و واقعیت‌ها وجود مداحان اسرائیلی را تایید نمی‌کنند چون بسیج و سپاه و آموزگاران ایدئولوژیک آن‌ها در عالم واقع زندگی نمی‌کنند.

 

روش خلق این شتر گاو پلنگ

این تعبیر متناقض‌نما این‌گونه خلق شده است: 

مقدم: «دشمن همواره در حال تخریب اسلام و خواستار تخریب محرم و عاشوراست» (همان‌جا).

تالی: اسرائیل دشمن است (سخن تمامی اسلام‌گراها از روز تاسیس اسرائیل).

بنابر‌این: «در اسرائیل، مداحانی برای تخریب عاشورا تربیت می‌شوند» (همان‌جا). 

به همین سادگی. این استنتاج برای کسانی که منطق و مغالطه نمی‌دانند منطقی به نظر می‌آید. هر سه گزاره مهمل و بی‌اساس‌اند و نتیجه‌گیری هم بی‌پایه و بی‌اساس. مقدمه نظریه‌ توطئه‌ ناب است. مثل همه‌ نظریه‌های توطئه صِرف احساس و تخیل و نیاز به دشمن یا توطئه‌گر کافی است و به شاهد و دلیل نیازی نیست. در عالم واقع، هیچ دولت خارجی در حال تخریب اسلام نیست بلکه در دنیای امروز، اسلام بالاخص شریعت آن «خود‌تخریب‌کننده» است و اصولا نیازی به تخریب آن نیست و کافی است افراد آنچه در جوامع مسلمان اتفاق می‌افتد گزارش کنند. دوم آن‌که بیشترین ضرر و خسارت از اعمال مسلمانان به خود مسلمانان باز‌می‌گردد و اگر بتوانند زبان باز کنند، خودِ آن‌ها بیش از همه شکایت می‌کنند. و سوم آن‌که اسلام‌گراها با اعمالشان (فساد، خشونت و تنفر)، بیش از همه به بدنامی اسلام و مسلمانان دامن می‌زنند. البته اکثر مسلمانان اعمال خود را گردن دیگران می‌اندازند. بسیاری از مسلمانان هنوز فکر می‌کنند حملات ۱۱ سپتامبر کار خود آمریکایی‌ها یا اسرائیل بوده است.

برای آن‌که این ادعا را با شواهدی سرپا نگه دارند، سخنانی از خود «دشمنان» نقل می‌کنند، مثل این نقل قول از فرانسیس فوکویاما (البته معلوم نیست چرا دشمن اسلام است) که گفته است «شیعه بر دو بال سبز انتظار و سرخ عاشورا استوار است و باید این دو بال را نابود کنیم» (باشگاه خبرنگاران جوان، ۸ شهریور ۱۳۹۸). فوکویاما هرگز چنین حرفی نزده است. همچنین همه‌ اعمالی که در عزاداری‌ها حقوق مردم عادی را نقض می‌کند و موجب بیزاری عمومی از این مراسم می‌شود، به توطئه بیگانگان نسبت داده می‌شود. نگاه کنید به این مطلب 

تالی استنتاج کذب فوق نیز کاملا غلط است. اسرائیل هیچ دشمنی با ایران و ایرانی ندارد، بلکه ایرانی‌های اسلام‌گرا هستند که می‌خواهند اسرائیل از میان ببرند. اسرائیل به‌صورت بالقوه بهترین و اتکا‌پذیرترین هم‌پیمان منطقه‌ای ایرانِ بدون حکومت دینی است. 

نتیجه‌گیری هیچ ربطی به مقدم و تالی ندارد، چون به فرض (نادرست) که دشمنان اسلام از محرم و عاشورا خوششان نیاید، از آن نمی‌توان نتیجه گرفت در این زمینه اقدامی می‌کنند، مگر آن‌که شواهدی در تایید آن پیدا شود. اعمال بخشی از شیعیان، که توهین به دینداری و انسانیت در این گونه مراسم‌هاست، هیچ نسبتی با خوشایند یا عدم خوشایند مخالفان اسلام ندارد. ثانیا همه‌ شواهد نشان می‌دهد که اولویت اسرائیل امنیت خودش است و در پی مبارزه‌‌های ایدئولوژیک و مذهبی نبوده است، چون دولت آن کشور دولت دینی نیست. یهودی بودن دولت اسرائیل بیشتر وجه عرفی دارد تا وجه ایدئولوژیک.

 

چرا این مهملات را خلق می‌کنند؟

اسلام‌گراها می‌خواهند با یک تیر چند هدف بزنند، خواه به مهمل بودن ادعاهایشان باور داشته باشند خواه فقط آن را موثر بدانند: ۱) مراسم و باورهای خود را تبلیغ کنند که محرم و عاشورا حافظ اسلام و هویت شیعی است، ۲) دشمنان فرضی برای خود بسازند و تخم تنفر بکارند و پرورش دهند و ۳) مخالفان و منتقدان را مزدور دشمن معرفی کنند.

مداح اسرائیلی از جنس همان «اسلام آمریکایی» است که خمینی خلق کرد تا مخالفان روحانی و دیندار خود را مزدور ایالات متحده آمریکا معرفی و برای آن‌ها پرونده‌سازی کند. این تعبیری که بسیج طرح کرده نشان‌دهنده‌ آغاز دوران تصفیه جامعه‌ مداحان است که با جمعیتی ۱۵۰ هزار نفری، قارچ‌مانند رشد کرده است.

 

پدیده‌ مداحی

مداحان به‌عنوان یک قشر اجتماعی و مداحی به‌عنوان پیشه‌ای پر‌درآمد محصول دوران خامنه‌ای است. حکومت به مداحان آن‌قدر تریبون داده است که در دوران بیعت (انتخابات)، نامزدها منابعی را به تبلیغات انتخاباتی از طریق منبر مداحان اختصاص می‌دهند. پیش از رهبری خامنه‌ای، مداحانی بودند که فصلی و موردی مداحی می‌کردند، ولی در دستگاه‌های نظامی و امنیتی نفوذ نداشتند و حکومت برنامه‌ای برای حمایت از آن‌ها نداشت. علی خامنه‌ای و نزدیکانش به سه دلیل این قشر اجتماعی را با سرازیر کردن منابع حکومتی (تحت نظر بیت رهبری)، دولتی (بودجه‌ تبلیغاتی دولت) و عمومی (شهرداری‌ها) ایجاد کردند:

۱) در نبودِ روحانیتی که به فرهمندی و مرجعیت خامنه‌‌ای باور داشته باشد و در روزهای سخت پشت حکومت بایستند (علی‌رغم سخاوت بی‌حد‌و‌حصر دستگاه رهبری نسبت به روحانیت)، خامنه‌ای نیازمند قشری بود که هم مردم را سرگرم کند و به وجد بیاورد، هم مداحی او را بکند و در خیابان نیز بخشی از حزب پادگانی باشد.

۲) بر‌خلاف دانشگاهی‌ها و روحانیت، که قشری اجتماعی و مستقل از بیت رهبری‌اند، مداحی ساخته‌ دست خود خامنه‌ای بود و لذا نمی‌توانست او را به چالش بکشد.

۳) مداحان به‌سادگی تحت مدیریت نیروهای شبه‌نظامی و امنیتی قرار می‌گرفتند، در حالی‌که اقشار دیگر در عین این‌که در ازای دریافت پاداش‌ها مطیع‌اند، کاملا گوش‌به‌فرمان نیستند.

 

مشکل مداحی برای حکومت از آن‌جا آغاز شد که مداحان برای جلب توجه بیشتر مردم، از ایدئولوژی حکومتی و سلیقه‌های خامنه‌ای فراتر رفتند، به‌سرعت فاسد و به خط قرمزهای «نظام» نیز نزدیک شدند. قدرت مداحان به حدی رسید که بی‌محابا در خیابان روی شهروندان عادی اسلحه می‌کشند. این قشر ظرفیت آن را پیدا کرده است که برای نهادهای نظام دردسر‌آفرین شود و سهم بیشتری از قدرت را طلب کند. اختراع «مداحان اسرائیلی» متوجه کنترل این تخطی‌هاست.

 

تحلیلگر سیاسی و جامعه‌شناس
تازه چه خبر؟
وزارت دادگستری آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که الکسی صعب ۴۲ ساله، اهل نیوجرسی، به همکاری با حزب‌الله لبنان متهم شده است. بر اساس این بیانیه الکسی...بیشتر بخوانید
مسئول روابط عمومی مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی چهارمحال وبختیاری خبر داد که تصادف یک خودروی سواری و یک دستگاه آمبولانس بیمارستان امام رضای شهر...بیشتر بخوانید
آمریکا دستور اخراج دو دیپلمات کوبایی در سازمان ملل را به دلیل «عملیات نفوذ علیه ایالات متحده» و «سواستفاده از مزایای اقامت» صادر کرد. وزارت خارجه...بیشتر بخوانید
جاناتان هافمن، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا و پاتریک رایدر، سخنگوی ستاد مشترک ارتش آمریکا در نشستی خبری تاکید کردند در پی حملات اخیر به تاسیسات نفتی...بیشتر بخوانید
هیات نمایندگی عربستان سعودی در سازمان ملل در نامه‌ای به شورای امنیت، حمله به تاسیسات نفتی آرامکو را «تروریستی» خواند. این هیات در نامه‌اش نوشت که بر...بیشتر بخوانید