یک نماینده مجلس بریتانیا اسناد محرمانه فیسبوک را افشا می‌کند | ایران اینترنشنال

یک نماینده مجلس بریتانیا اسناد محرمانه فیسبوک را افشا می‌کند

 

یکی از نمایندگان مجلس بریتانیا که به اسناد محرمانه‌ای درباره فیسبوک دست پیدا کرده، می‌گوید می‌تواند آن‌ها را تا هفته آینده برای عموم منتشر کند.

به گزارش خبرگزاری سی‌ان‌ان، دامیان کالینز، رئیس کمیته پارلمانی بریتانیا به خبرنگاران گفت است که بلافاصله پس از بررسی و حذف اطلاعات خصوصی در اسناد، آن‌ها را منتشر خواهد کرد.

فیسبوک ماه‌هاست تلاش می‌کند تا جلوی درز و انتشار این اسناد را بگیرد. این اسناد مربوط به بخشی از دادگاه یک پرونده بین فیسبوک و یک شرکت برنامه‌نویسی کوچک در کالیفرنیاست.

دامیان کالینز تنها چند روز پیش از برگزاری یک دادرسی غیرمعمول برای فیسبوک در لندن که با حضور هشت کشور شامل آرژانتین، برزیل، بلژیک، کانادا، فرانسه، ایرلند، لتونی، سنگاپور و بریتانیا برگزار شد، این اسناد را به‌دست آورده است.

علی‌رغم اینکه بارها پیش از برگزاری این دادرسی، از مارک زاکربرگ، موسس و مدیرعامل فیسبوک درخواست شده بود تا در آن حضور یابد، این شرکت تصمیم گرفت یکی از نمایندگانش را راهی این جلسه کند؛ مساله‌ای که سبب شد صندلی «زاکربرگ» در این رویداد خالی بماند.

بنابراین قانون‌گذاران در این جلسه، ریچارد آلن، عضو سابق مجلس عوام بریتانیا و معاون سیاست عمومی اروپا، خاورمیانه و آفریقای فیسبوک را مورد سوال قرار دادند.

یکی از سوالات مطرح‌شده در این جلسه، مربوط به ایمیل سال ۲۰۱۴ یکی از مهندسان فیسبوک است که درباره جمع‌آوری روزانه داده‌های فیسبوک از طریق شبکه اجتماعی «پینترست» توسط آی‌پی‌های وابسته به روسیه هشدار داده است.

پس از رسوایی دست‌یافتن یک شرکت مشاوره سیاسی با مرکزیت لندن، به اطلاعات میلیون‌ها کاربر فیسبوک و استفاده از آن‌ها در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا، ارزش سهام فیسبوک تا ۷۵ میلیارد دلار سقوط کرد.

همچنین مارک زاکربرگ بابت اشتباهاتی که منجربه بهره‌برداری از اطلاعات شخصی میلیون‌ها کاربر این رسانه اجتماعی برای پیروزی دونالد ترامپ در این انتخابات شده بود، عذرخواهی کرد.

فیسبوک یک سال گذشته را با مشکلات بزرگی نظیر اخبار جعلی، دخالت در انتخابات و نگرانی‌های مرتبط با حریم خصوصی کاربرانش روبه‌رو بوده و زاکربرگ، طی این مدت به‌شدت تحت فشار قرار گرفته است؛ تا جایی که حتی برخی سهامداران خواهان کناره‌گیری او از سمت رئیس هیات‌مدیره شده‌اند.

 

تازه چه خبر؟
نعمت احمدی، امیر رئیسیان، جمال‌الدین حیدری‌منش و حسین تاج، چهار وکیل کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه، خواستار مختومه شدن پرونده فرزانه زیلابی، دیگر وکیل...More
کیانوش جهانپور، رییس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، درباره صادرات واکسن تولید ایران گفت که واکسن‌های کرونا نیازی به مجوز سازمان بهداشت جهانی ندارند...More
دولت اتریش کلیت گروه حزب‌الله لبنان را ممنوع اعلام کرد. به گزارش جروزالم‌پست، الکساندر شالنبرگ، وزیر خارجه اتریش، گفت این تصمیم «واقعیت را بازتاب می‌...More
مصطفی تاجزاده، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، در بیانیه ثبت‌نام در انتخابات ریاست جمهوری گفت «برای آشوب و به خیابان کشیدن مردم» ثبت نام نکرده است. او تاکید...More
حسین کرمانپور، مدیر روابط عمومی سازمان نظام پزشکی ایران، از تشکیل دو کمیته برای بررسی مشکلات دانشجویان پزشکی تخصصی (دستیاران) و خودکشی‌های اخیر آنان...More