گوگل جریمه اتحادیه اروپا را با مشتریان اندروید حساب می‌کند | ایران اینترنشنال
برخی محصولات گوگل برای سازندگان سخت‌افزار پولی می‌شوند

گوگل جریمه اتحادیه اروپا را با مشتریان اندروید حساب می‌کند

 

بدنبال اینکه اتحادیه اروپا گوگل را به‌خاطر نقض قوانین رقابتی پنج میلیارد دلار جریمه کرد، این شرکت برنامه‌‌ریزی کرده است تا برخی محصولات اندروید در اروپا، برای سازندگان سخت‌افزارهایی مثل تلفن همراه یا تبلت، پولی شوند.

گوگل توسط اتحادیه اروپا متهم شده بود که اپلیکیشن‌های تولیدی خودش را مقدم بر دیگر اپ‌ها قرار داده و به‌ این‌شکل مانع از رقابتی آزاد در فضای اندروید شده است که به‌همین دلیل با جریمه‌ای رکوردشکن روبه‌رو شد.

گوگل محصولات خود را تاکنون بیشتر رایگان عرضه کرده است و درآمد اصلی خود را از جستجوهای اینترنتی، فروش آگهی و جمع‌آوری داده‌های مشتریان و فروش آن کسب کرده بود.

حالا تولیدکنندگان سخت‌افزار در اروپا اگر بخواهند اپ‌های گوگل و پلی استور گوگل را در دستگاه‌های خود نصب کنند، بایدحق مجوز به این شرکت را پرداخت کنند یا اینکه انتخاب کنند مجوز استفاده از کروم و جستجوی گوگل را جداگانه پرداخت کنند.

برپایه تغییرات تازه، اندروید و پروژه «منبع آزاد» اندروید رایگان باقی خواهند ماند.

این درحالیست که پلی‌استور گوگل (که اپ‌های اندورید را عرضه می‌کند) و اپلیکیشن‌های گوگل (شامل: جی‌میل، نقشه گوگل و یوتیوب) در یک بسته یا جداگانه به تولیدکنندگان سخت‌افزار فروخته می‌شود.

بروزر کروم را هم می‌توان رایگان به این بسته اضافه کرد، هرچند الزامی برای آن قید نشده است.

قیمت‌گذاری‌های گوگل هنوز مشخص نشده‌اند البته این مشخص است که قیمت این محصولات بر تولیدات پیش‌ رو شرکت‌ها و مصرف‌کنندگان اروپایی افزوده خواهد شد.

سه گزینه برای تولیدکنندگان موجود خواهد بود، اول محصولات گوگل را در سخت‌افزارهایشان قرار ندهند یا اینکه همه این محصولات را داشته باشند و گزینه سوم این است که فقط جست‌وجوی گوگل و بروزر کروم را استفاده کنند که در اینصورت رایگان باقی خواهد ماند.

بدین‌شکل، در آینده‌ای نزدیک در اروپا محصولاتی که از اندروید استفاده می‌کنند، می‌توانند با نسخه معمولی و نسخه حاوی محصولات گوگل عرضه شوند و دو قیمت مختلف داشته باشند.

 

 

خبرنگار ایران اینترنشنال
تازه چه خبر؟
به گزارش رویترز، در پی بازگشت طالبان به قدرت و در میانه رقابت‌ها برای نمایندگی افغانستان در سازمان ملل، طالبان غلام اسحاق‌زی، فرستاده ویژه دولت...More
رهبران دو حزب اصلی آلمان قصد دارند برای تشکیل دولت با احزاب سبز و دموکرات‌های آزاد مذاکره کنند آرمین لاشت، رهبر حزب دموکرات مسیحی آلمان با وجود شکست...More
بنا بر اعلام شورای امنیت ملی کاخ سفید، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید قرار است همراه فرستاده ویژه آمریکا در امور یمن به عربستان سعودی و امارات...More
سپاه پاسداران اعلام کرد دو نفر از کارکنان مرکز تحقیقات خودکفایی سپاه در تهران که در پی آتش‌سوزی مجروح شده بودند،‌ جانشان را از دست داده‌اند. این...More
محمد ناطقی، اقتصاددان و کارشناس سرمایه، با اشاره به ناامنی‌های سیاسی و اقتصادی در ایران گفت «حتی یک خارجی، از سر کنجکاوی هم که شده» در این کشور...More