گردش بی‌دردسر با تاکسی‌های آنلاین | ایران اینترنشنال
گردشگری (قسمت اول)

گردش بی‌دردسر با تاکسی‌های آنلاین

 

حمل‌و‌نقل یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های گردشگران در دنیاست؛ دغدغه این‌که چطور نقاط دیدنی شهر از‌جمله موزه‌ها، مکان‌های تاریخی، رستوران‌های خوب و غیره را پیدا کنند و مهم‌تر از همه چگونه خودشان را به این نقاط برسانند.

فرض کنید در شهری مثل کرمان می‌خواهید موزه موسیقی این شهر را ببینید، نه خودروی شخصی دارید، نه مسیرها را می‌شناسید و نه با سیستم حمل‌و‌نقل عمومی شهر آشنایی دارید. این‌جاست که با استفاده از اپلیکیشن‌های روی تلفن‌همراهتان به‌راحتی می‌توانید خودتان را به مقصد مورد‌نظر برسانید. اپلیکیشن‌های درخواست خودرو، که چند سالی می‌شود در نقاط مختلف دنیا مورد‌استفاده قرار می‌گیرند، از اپلیکیشن‌های محبوب و پر‌کاربرد میان گردشگران است؛ به‌خصوص گردشگرانی که دوست دارند خودشان شهر را کشف کنند و با تورهای مسافرتی و محدودیت‌هایش رابطه خوبی ندارند.

 

از اوبر آغاز شد

اوبر (Uber)، یکی از اپلیکیشن‌های پیشگام درخواست خودرو، حدود ۹ سال پیش در شهر سانفرانسیسکو در کشور آمریکا فعالیتش را آغاز کرد، و اکنون در بیش از ۶۳۳ شهر دنیا مشغول سرویس‌دهی به شهروندان و گردشگران است.

بسیاری از ایرانی‌هایی که به ترکیه سفر می‌کنند برای گشت‌و‌گذار در شهرهای مختلف این کشور از اوبر استفاده می‌کنند، و معمولا تجربه خوبی از این اپلیکیشن دارند. اما تحریم‌های آمریکا علیه ایران اجازه حضور اوبر در شهرهای ایران را نداده است.

 

اپلیکیشن‌های بومی وارد می‌شوند

اما حدود چهار سال پیش و با آغاز به کار استارت‌آپ‌ها در ایران، استارت‌آپی به نام تاکسی‌یاب در تهران شروع به کار کرد، که بعدها نامش به «اسنپ» تغییر یافت. اسنپ نخستین اپلیکیشن درخواست خودرو در ایران بود، و به فاصله کمی اپلیکیشن‌های دیگری نظیر تپ‌سی، کارپینو و غیره نیز در این حوزه راه‌اندازی شدند. همچنین اپلیکیشن‌هایی با همین کاربرد در استان‌های مختلف به‌صورت محلی شروع به کار کردند.

حالا در ایران هم مانند سایر کشورهای دنیا اپلیکیشن‌های درخواست آنلاین خودرو به فهرست اپلیکیشن‌های کاربردی مورد‌استفاده گردشگران اضافه شده و کار را برای گردشگران راحت‌تر کرده است.

اما این اپلیکیشن‌ها چگونه می‌توانند سفر گردشگران را تسهیل کنند؟ کافی‌ است پیش از سفر مقصدهای مورد‌نظر را انتخاب کنید و زمان‌بندی لازم را انجام دهید. مقصد را در اپلیکیشن درخواست خودرو وارد می‌کنید، و پس از انتخاب دقیق مقصد روی نقشه و مشاهده قیمت، درخواست خودرو را ثبت می‌کنید. به همین راحتی می‌توانید چند دقیقه بعد در مقصد مورد‌نظر باشید، بدون نیاز به پرسیدن آدرس و احتمالا سرگردان شدن در شهرهای ناآشنایی که برای گشت‌و‌گذار رفته‌اید.

از اپلیکیشن‌های درخواست خودرو که در استان‌ها و شهرهای مختلف ایران راه‌اندازی شده و به کاربران خدمات می‌دهند می‌توان به قونقا در آذربایجان شرقی، درشکه در اصفهان، چیتکس در مشهد، زپ‌تاکسی و سوار در شیراز، هوبر و تاکسی‌تایم در کرمان، توپکس و ریتکا در ارومیه، ابسی در رشت، چیتا و تاکسی‌من در مازندران، تاچ‌سی در یزد و چند شهر دیگر ایران اشاره کرد. اما اسنپ و تپ‌سی با ارائه خدمات در بیش از ۱۰۰ شهر بزرگ و کوچک توانسته‌اند گوی سبقت را از دیگر رقبای خود بربایند، و این دو اپلیکیشن در فهرست اپلیکیشن‌های محبوب و پرکاربرد گردشگران ایرانی و خارجی قرار گرفته‌اند.

 

امن و ارزان

اپلیکیشن‌های درخواست آنلاین خودرو غیر از تسهیل حمل‌ونقل و مقصدیابی برای گردشگران، مزیت‌های دیگری هم دارد. شاید مهم‌ترینش قیمت مناسب، و در بسیاری موارد پایین‌تر، آن‌ها در مقایسه با تاکسی باشد. دیگر دلیلی ندارد گردشگران بر سر کرایه با راننده توافق یا بحث کنند، یا راننده با سوءاستفاده از بی‌اطلاعی گردشگران کرایه بیشتری دریافت کند، موضوعی که معمولا گردشگران در بسیاری از شهرهای دنیا، از‌جمله برخی از شهرهای ایران، از آن شکایت دارند.

از سوی دیگر، با استفاده از اپلیکیشن‌های درخواست خودرو، امنیت که یکی از دغدغه‌های همیشگی صنعت گردشگری و گردشگران در نقاط مختلف دنیا بوده و هست، تامین و تضمین می‌شود؛ به‌‌عنوان مثال، اگر گردشگری کیف‌دستی، چمدان یا گوشی خود را در خودرو جا بگذارد، احتمال دسترسی به راننده و ماشینی که سوار شده و یافتن آنچه گذاشته، بسیار سریع‌تر و راحت‌تر است. همچنین در صورت گم شدن گردشگر در نقطه‌ای نامعلوم از شهر، می‌شود با توجه به مقصد خودرو آخرین محل حضور شخص را مشخص کرد.

سازنده‌های اپلیکیشن‌های درخواست آنلاین تاکسی شاید هنگام ساخت و گسترش این اپلیکیشن‌ها هرگز به موضوعات مربوط به گردشگری فکر نکرده باشند، اما حالا این اپلیکیشن‌ها مورد توجه گردشگران قرار گرفته است. شاید در آینده‌ای نه‌چندان‌دور شاهد خدمات ویژه این اپلیکیشن‌ها برای گردشگران باشیم.

 

تازه چه خبر؟
دانشگاه تل‌آویو و سازمان خدمات درمانی کللیت اسرائیل در مطالعه‌ای یافتند که واکسن کرونای فایزر-بیون‌تک در مقایسه با گونه اصلی ویروس کرونا و گونه‌ای که...More
مقام‌های دفاعی اسرائیل پس از انتشار گزارش‌هایی درباره عملیات اسرائیل علیه ایران در رسانه‌های خارجی، خواستار تحقیق درباره درز اطلاعات و منشا این...More
مریلند با تصویب اقدامات مربوط به پاسخگویی پلیس، به اولین ایالتی در آمریکا تبدیل شد که لایحه قانون حقوق پلیس این کشور را لغو کرده است. فرماندار مریلند...More
بالگرد «نبوغ» که قرار بود روز یک‌شنبه اولین پرواز خود را برای شناسایی تاریخ حیات بر مریخ آغاز کند، پس از بروز اشکالی در تیغه های موتور چرخنده آن، تا...More
علیرضا زالی، رییس ستاد مقابله با کرونا در استان تهران گفت با شرایط فعلی در زمینه اعمال محدودیت‌ها، شیوع کرونا کنترل نمی‎شود. زالی روز شنبه با بیان...More