پژوهشگران در تلاش برای یافتن ارتباط احتمالی تزریق واکسن کرونا و تغییرات درعادت ماهانه زنان | ایران اینترنشنال

پژوهشگران در تلاش برای یافتن ارتباط احتمالی تزریق واکسن کرونا و تغییرات درعادت ماهانه زنان

 

یکی از عوارض جانبی تزریق واکسن کرونا در زنان ایجاد تغییرات در عادت ماهانه آن‌ها گزارش شده  است. زنان پس از دریافت دوز اول واکسن خود تغییراتی مانند تاخیر و زود‌هنگامی و یا کم و زیاد بودن میزان خونریزی را گزارش کرده‌اند. در مواردی زنان یائسه نیز دچار خونریزی و یا لکه بینی شده‌اند. پژوهشگران حالا تلاش می کنند در تحقیقات خود ارتباط احتمالی بین تزریق واکسن کرونا و این تغییرات را پیدا کنند.

آن تامپسون یکی از زنانی است که این عوارض را تجربه کرده است، او می‌گوید اولین دوز واکسن فایزر خود را در تاریخ ۱۲ آوریل و در آخرین روز عادت ماهانه خود، دریافت کرد. اما نه تنها عادت ماهانه‌اش تمام نشد بلکه لکه بینی او تا روزها ادامه پیدا کرد. او یک هفته و نیم زودتر از موعد خود دوباره پریود شد و این مسئله باعث شد او به این فکر بیفتد که شاید دلیل این اتفاق تزریق واکسن باشد.

این سوالی بود که کاترین لی نیز پس از گذراندن تجربه‌ای مشابه با آن روبه‌رو شد. لی که پژوهشگر دوره فوق دکترا در بخش علوم بهداشت عمومی در دانشکده پزشکی دانشگاه سنت لوئیس است، می‌گوید پس از تزریق واکسن دچار لکه‌بینی شده در حالی که به دلیل داشتن آ‌یودی نوع میرنا، معمولا دچار عوارض قاعدگی نمی‌شود.

دکتر لی این موضوع را با کیت کلنسی، استاد دانشکده مردم شناسی دانشگاه ایلینوی در آمریکا در میان گذاشته و کلنسی نیز در این باره توئیتی منتشر کرده است. کلنسی می‌گوید این توئیت در تاریخ ۲۴ فوریه پست شده و هنوز پس از دو ماه هر لحظه حدود بیست نفر که به نوعی با تاثیرات واکسن بر روی قاعدگی، درگیر بوده‌اند، به این توئیت واکنش نشان می‌دهند و ازتجربه‌های مشابه خود صحبت می‌کنند.

به دلیل گزارش‌های بسیاری که از زنان در این زمینه در فضای مجازی منتشر شد، پژوهشگران اقدام به نظرسنجی در رسانه‌های اجتماعی کردند. ۵۹ هزار نفر در این نظرسنجی شرکت کرده و تجربه‌های گوناگونی از تاثیر واکسن بر عادت ماهانه خود گزارش کردند.

به گفته دکتر لی برخی شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی تاخیر و زود‌هنگامی و برخی کم و یا زیاد بودن میزان خونریزی را گزارش کرده‌اند. دکتر کلنسی نیز می‌گوید در مواردی زنان یائسه نیز دچار خونریزی و یا لکه بینی شده‌اند.

زنی به لورن پتی، مجری شبکه ان بی سی ۵ آمریکا، ایمیل زده و گزارش کرده که پس از دریافت اولین دوز واکسن فایزر، همان شب خونریزی پیدا کرده که تا ۱۰ روز ادامه داشته است.

دکتر الیزابت یپز، متخصص زنان و زایمان در مرکز پزشکی دانشگاه راش می‌گوید معمولا تعداد بیمارانی که از بی‌نظمی در عادت ماهانه خود شکایت می‌کنند، زیاد نیست.

دکتر یپز معتقد است زنانی که در این باره نگرانی دارند باید حتما با پزشک خود صحبت کنند. او می‌گوید هرگونه تحقیق در مورد احتمال ارتباط بین تزریق واکسن و بی نظمی در عادت ماهانه ایده خوبی است.

یپز در ادامه می‌گوید: «من فکر می‌کنم صدای زنان باید شنیده شود و قطعا هنوز جای کار برای بررسی عوارض جانبی تاثیر واکسن بر زنان وجود دارد.»

دکتر کلنسی می‌گوید اگر در آزمایش‌های بالینی واکسن‌ها کمی زحمت به خرج داده می‌شد که در زمینه تغییرات احتمالی در عادت ماهانه زنان هم سوال شود در مورد آن آمادگی بیشتری داشتیم و آن را به لیست علائم دیگر مانند تب و خستگی و درد بدن اضافه می‌کردیم.

پژوهشگران امیدوارند که تحقیقات‌شان بتواند ارتباط احتمالی بین تزریق واکسن علیه کرونا و تغییرات در عادت ماهانه را پیدا کنند اما قطعا نمی‌خواهند زنان را از واکسیناسیون منصرف کنند

آن تامپسون می‌گوید تغییر در نظم عادت ماهانه‌ام باعث نمی‌شود که دوز دوم واکسن را نزنم اما روبه‌رو شدن با آن در این مرحله کمی برایم غیرمنتظره و عجیب است.

 

تازه چه خبر؟
محمد الوندی، رییس پارک ملی کرخه در استان خوزستان، از آتش‌سوزی بخشی از این جنگل در شهرستان شوش خبر داد و گفت آتش‌سوزی هنوز ادامه دارد. الوندی دوشنبه...More
یائیر لاپید، وزیر خارجه جدید اسرائیل، سیاست‌های خود را در مسئولیت جدیدش تشریح کرد و درباره برجام گفت که پیش از این نیز با این توافق مخالفت کرده بود و...More
سران پیمان نظامی ناتو در پایان نشست خود در بروکسل ضمن انتقاد از جاه‌طلبی‌های چین، رفتار جسورانه این کشور را چالشی جدی در برابر نظام جهانی خواندند...More
سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران، اعلام کرد مجوز مصرف اضطراری واکسن ایرانی «کووایران برکت» صادر شده است. نمکی روز دوشنبه در استان مرکزی گفت: «امروز می‌...More
علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، در واکنش به وعده‌های برخی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری گفت: «فکر می‌کنند واکسن بستنی است.» رئیسی...More