سرخط خبرها

 • برایان هوک: حسن شاهوارپور فرمانده سپاه ولی عصر خوزستان به دلیل سرکوب اعتراض ها در ماهشهر تحریم ویزایی شد
 • برایان هوک: هوک: هرچه ایران بیشتر دنیا را تهدید کند، بیشتر منزوی می‌شود
 • برایان هوک: در سال جاری اعتراض ها در ایران گسترش می یابد
 • برایان هوک: رژیم ایران ۵ بار برجام را نقض کرده است
 • برایان هوک: رژیم ایران همچنان به سرکوب مردم ادامه می‌دهد
 • کنفدارسیون فوتبال آسیا: مسابقات فوتبال قهرمانی باشگاه‌های آسیا به میزبانی ایران باید در یک کشور بی‌طرف برگزار شود
 • وزیر خارجه روسیه:زمان حمله موشکی سپاه پاسداران به هواپیمای مسافربری اوکراین اطلاعاتی مبنی بر حمله احتمالی آمریکا علیه ایران وجود داشته است
 • وزیر خارجه اوکراین: نماینده‌ ایران هفته آینده اطلاعات تیم تحقیقاتی مشترک را در اوکراین در اختیار ما قرار می دهد
 • بریتانیا، حزب‌الله لبنان را در فهرست تروریستی قرار داد
 • سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه خواستار کاهش تنش میان ایران و آمریکا در خاورمیانه شد
 • علی خامنه‌ای در خطبه‌نماز جمعه تهران: زدن پایگاه‌های آمریکا و تشییع سلیمانی «ایام‌الله» بود
 • علی خامنه‌ای: سپاه قدس حافظ امنیت ایران است و هر کجا اراده کند حاضر می‌شود
 • علی خامنه‌ای: مردم باید با اشتیاق در انتخابات شرکت کنند
 • گروه خودروسازی فرانسوی رنو: از دست دادن بازار فروش ایران به ما ضرر زد
 • وزرای خارجه ایران و کانادا امروز در مسقط با هم دیدار و گفتگو کردند
 • ارتش آمریکا از مداوای ۱۱ سرباز پس از حمله موشکی ایران به پایگاه عین الأسد خبر داد
 • پخش رادیویی ایران اینترنشنال در ایران روی موج متوسط ۱۳۹۵ کیلو هرتز
 • پیام‌های صوتی، تصویری و نوشتاری‌تان به تلویزیون ایران‌ اینترنشنال را از طریق واتس‌اپ، تلگرام و سیگنال به شماره ۰۰۴۴۷۸۳۰۰۰۷۰۰۰ بفرستید
 • IranIntl :آدرس کانال یوتیوب ایران اینترنشنال
 • وب‌سایت: IranIntl.com * توییتر : [email protected] * اینستاگرام: IranIntltv * اینستاگرام ورزشی : Iranintlsport * فیس‌بوک: IranIntl * ایمیل: [email protected]

ناسا بیش از چهل سال پیش در مریخ نشانه‌های حیات پیدا کرده بود

یکی از دانشمندان سابق ناسا به‌تازگی اعلام کرده که این سازمان فضایی در دهه هفتاد میلادی آثار حیات در سیاره سرخ پیدا کرده است.

گیلبرت وی. لوین (Gilbert V. Levin) در سال ۱۹۷۶، در پروژه‌ کاوشگر وایکینگ (Viking) پژوهشگر ارشد ناسا بوده است. لوین در مقاله‌اش در ژورنال ساینتیفیک امریکن (Scientific American)، ادعا کرده است که در نتایج یک آزمایش، شواهد قابل اتکایی از وجود حیات در مریخ به دست آمده است.

آزمایش یاد‌شده که با عنوان اِل‌آر (LR) یا تصاعد علامت‌دار شناخته می‌شود برای سنجش خاک مریخ و جست‌و‌جوی مواد آلی در آن طراحی شده بود. لوین در مقاله‌اش نوشته است: «به نظر می‌رسید پاسخ سوال نهایی را یافته بودیم.»

در این آزمایش، کاوشگرهای وایکینگ مواد مغذی را روی نمونه‌هایی از خاک مریخ قرار دادند. در صورتی که در خاک اثری از حیات وجود داشت، این مواد مصرف و گازهای ناشی از سوخت‌و‌ساز آن متصاعد می‌شد، که با کمک تابش‌سنجی رادیواکتیو قابل شناسایی بود.

برای اطمینان از رخداد این واکنش زیستی، آزمایش پس از پخت خاک تکرار شد. پخت خاک برای از بین بردن نشانه‌های احتمالی حیات انجام شد تا نتیجه نمونه دوم با نمونه قبلی مقایسه شود. بدین‌ ترتیب، اگر واکنش رویت‌شده در مرحله اول در نمونه دوم اتفاق نمی‌افتاد به‌معنای وجود حیات در خاک بود و به گفته لوین، این دقیقا اتفاقی بود که افتاد.

با وجود این، در سایر آزمایش‌ها، نتایج مشابهی که حاکی از وجود مواد آلی باشد پیدا نشد. بنابراین ناسا آن‌ را نتیجه مثبت کاذب در نظر گرفت، نوعی واکنش‌ شیمیایی ناشناخته‌، نه شاهدی بر وجود حیات فرازمینی. 

لوین در ادامه مقاله‌اش اشاره کرده است که ناسا به این نتیجه رسید که آزمایش ال‌آر ماده‌ای یافته است که واکنشی شبیه وجود حیات نشان می‌دهد، اما در آن حیات وجود ندارد. در ۴۳ سالی که از پروژه وایکینگ می‌گذرد، هیچ‌یک از سطح‌نشین‌های مریخ ابزارهای شناسایی حیات در این سیاره را برای پیگیری آزمایش‌های یاد‌شده همراه نداشته‌اند، که توجیه‌‌ناپذیر است.

اما اکنون، چند دهه‌ بعد، نشانه‌های تازه‌ای ظاهر شده است. مریخ‌نورد کنجکاوی (Curiosity) در سال ۲۰۱۸، درست یک هفته پس از کشف رسوب‌های ناشی از وجود دریاچه‌های باستانی نمک در سطح مریخ، نشانه‌هایی از مواد آلی در این سیاره کشف کرد.

مطلب مرتبط: ردیابی گاز متان برای جست‌وجوی حیات در مریخ

لوین که پژوهشگری مستقل و اغلب معترض به کاغذبازی‌های ناسا بوده است،  دهه‌هاست پافشاری می‌کند «احتمال این‌که (در مریخ) حیات یافته باشیم بسیار بیشتر (از نبودِ حیات) است.» اکنون او و پاتریشیا آن استار (Patricia Ann Staar) دیگر همکارش در آزمایش ال‌آر، خواستار بررسی‌های بیشتر شده‌اند.

به گفته لوین، ناسا اعلام کرده است سطح‌نشین مریخ ۲۰۲۰ آزمایش شناسایی حیات انجام نخواهد داد. او معتقد است با توجه به پروتکل‌های علمی، در ماموریت‌ بعدی مریخ، ابزارهای شناسایی حیات باید لحاظ شود.

او پیشنهاد داده است آزمایش ال‌آر با برخی اصلاح‌ها دوباره در مریخ تکرار شود و سپس تیمی از متخصص‌ها داده‌ها را بازبینی و بررسی کند. 

به گفته او، چنین تیمی با تحلیل واقع‌بینانه داده‌ها می‌تواند به این نتیجه برسد که آزمایش ال‌آر در پروژه وایکینگ واقعا حیات را در مریخ تشخیص داده بود.

مریخ‌نورد ۲۰۲۰ ناسا تابستان سال آینده به سمت مریخ پرتاب می‌شود و در فوریه ۲۰۲۱ روی مریخ فرود می‌آید. این کاوشگر مجهز به ابزاری است برای جست‌و‌جوی نشانه‌های قدیمی حیات روی سیاره سرخ، ابزارهایی که به اختصار شرلوک (SHERLOC) نامگذاری شده و برای پایش محیط سیاره و انجام آزمایش روی مواد آلی و شیمیایی است.

این کاوشگر وضعیت زیست‌پذیر سابق محیط سیاره را بررسی می‌کند، نشانه‌های زیستی احتمالی را در سنگ‌ها و خاک سیاره می‌یابد و نمونه‌ها را برای آزمایش به زمین می‌آورد.

در صورتی که دانشمندان شواهدی مبنی بر وجود حیات نیابند، این به معنی ناامیدی از کاوش‌های آتی بشر نخواهد بود. کاوشگر مریخ ۲۰۲۰ همچنین تولید اکسیژن در این سیاره را آزمایش می‌کند و آب‌و‌هوای مریخ را برای ارزیابی چگونگی زندگی کلونی‌های بشری احتمالی در سیاره سرخ، بررسی می‌کند.

تازه چه خبر؟
جوزپ بورل،‌ مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا،‌ ضمن اشاره به افزایش تنش در خاورمیانه بین تهران و واشینگتن گفت اروپا هم مثل آمریکا درباره نقش ایران در...بیشتر بخوانید
سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، با «فاجعه» خواندن انهدام هواپیمای اوکراینی از سوی سپاه پاسداران، گفت که این واقعه نشان می‌دهد زمان «کاهش تنش» میان...بیشتر بخوانید
وزارت خزانه‌داری بریتانیا، حزب‌الله لبنان را به طور کامل در فهرست گروه‌های تروریستی خود قرار داد. این وزارتخانه روز جمعه ۲۷ دی، اعلام کرد که این...بیشتر بخوانید
علی باقرزاده همایی، رییس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان، میزان خسارت سیل به بخش کشاورزی شهرستان جاسک را تاکنون ۸۶۰ میلیارد ریال اعلام کرده است. باقرزاده...بیشتر بخوانید
گروه خودروسازی فرانسوی رنو اعلام کرد که به دلیل از دست دادن بازار خودرو ایران و همچنین مشکلاتی در آرژانتین و ترکیه، فروش این شرکت در سال ۲۰۱۹ به...بیشتر بخوانید