فشار خون در گردن با ابتلا به زوال عقل مرتبط است | ایران اینترنشنال
می‌توان یک‌دهه زودتر از شروع نشانه‌های آلزایمر، ابتلا به آن را تشخیص داد

فشار خون در گردن با ابتلا به زوال عقل مرتبط است

 

پژوهشگران دانشگاه کالج لندن می‌گویند که اگر فشار خون در گردن افراد برای پنج‌دقیقه اسکن شود، یک‌دهه زودتر و پیش از شروع نشانه‌های بیماری، می‌توان از ابتلای فرد به زوال عقل یا دمانس (dementia) خبر داد.

تحقیق روی این موضوع، از چندین سال پیش آغاز شد. پژوهشگران در سال ۲۰۰۲ میلادی، فشار خون گردن ۳۲۰۰ نفر را اسکن کردند. این افراد، آن زمان بین ۵۸ تا ۷۴ ساله بودند و سپس برای مدت ‍۱۴ سال، کارکرد مغزی‌شان بین سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۶ تحت‌نظر محققان باقی ماند.

از میان این افراد، کسانی که در ۲۰۰۲ میلادی، بیشترین فشار خون و جریان غیرعادی خون را در گردن داشتند، در سال‌های آینده، ۵۰درصد بیشتر از بقیه دچار مشکلات کارکرد مغزی شدند.

پیش‌تر مشخص شده بود که استفاده از موادمخدر، نوشیدنی‌های الکلی، رژیم غذایی بد و خواب ناکافی بر ابتلای فرد به زوال عقل تاثیر می‌گذراد.

برابر این تحقیق تازه، حالا با بررسی شیوه انتقال خون در گردن و مقدار و چگونگی رسیدن خون به مغز، می‌توان به افراد هشدار داد تا برای مبتلا نشدن به زوال عقل، سبک زندگی خود را تغییر دهند. به‌عنوان مثال، دست‌کم هشت ساعت در شبانه‌روز بخوابند، کمتر الکل مصرف کنند و وعده‌های غذایی منظم‌ و سالم‌تر مصرف کنند.

زوال عقل که در ایران بیشتر با نام یکی از انواعش، «آلزایمر» شناخته می‌شود، هم‌اکنون در دنیا دست‌کم ۵۰ میلیون نفر را زمین‌گیر کرده است. سازمان بهداشت جهانی پیش‌بینی کرده که در سال ۲۰۵۰ میلادی، یعنی ۳۲ سال دیگر، دست‌کم ۱۵۲ میلیون نفر به این بیماری دچار شده باشند.

بیماری زوال عقل همراه با ازدست رفتن حافظه بلندمدت و کوتاه‌مدت در فرد ظاهر می‌شود و به‌تدریج کارکرد مغز را کاهش می‌دهد. این بیماری بیشتر در کهنسالی ظاهر می‌شود و می‌تواند جان آدمی را بگیرد.

در بریتانیا اخیرا مرگ به‌علت ابتلا به زوال عقل، آمار مرگ با سکته قلبی را کنار زد و در آمریکا این بیماری، ششمین عامل مرگ درمیان افراد بالغ است.

هنوز درمانی برای این بیماری یا راه‌حلی جامع برای پیشگیری از آن، معرفی نشده است.

 

تازه چه خبر؟
نمایندگان رهبر جمهوری اسلامی در استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان و اردبیل اقدام جمهوری آذربایجان «در بازپس گیری اراضی» قره‌باغ را «...More
علی نیکزاد، نایب رییس مجلس شورای اسلامی، می‌گوید در جلسه‌ای با حضور رییس سازمان خصوصی‌سازی تصمیم گرفته شد قرارداد واگذاری شرکت نیشکر هفت‌تپه به امید...More
همزمان با هشدار وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی درباره ضرورت کاهش حضور دانش‌آموزان در مدارس،‌ حسن روحانی،‌ رییس ‌جمهور ایران، خواستار اعمال «...More
تصمیم کمیسیون برگزاری مناظره‌های انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برای افزودن تمهیداتی جدید با هدف «حفظ نظم» با واکنش دونالد ترامپ روبه‌رو شد. رییس...More
رییس‌ جمهور ایران و معاون اول او در پیام‌هایی به مناسبت سالروز تاسیس جمهوری خلق چین از «قرارداد ۲۵ ساله» بین دو کشور تمجید کرده و آن را «گامی بزرگ» و...More