شکایت هواوی از آمریکا به دلیل «تحریم‌های غیرقانونی» | ایران اینترنشنال

شکایت هواوی از آمریکا به دلیل «تحریم‌های غیرقانونی»

شرکت هواوی روز سه‌شنبه ۷ خرداد از ایالات متحده آمریکا به دلیل «تحریم‌های غیرقانونی» علیه این شرکت بزرگ چینی به دادگاهی در تگزاس شکایت کرد.

هواوی، این غول چینی حوزه مخابرات امیدوار است که با رای این دادگاه، محدودیت‌های اعمال شده از سوی ایالات متحده بر شرکت‌های آمریکایی در زمینه خرید تجهیزات و همکاری با این شرکت لغو شود.

با اعمال محدودیت‌های‌ آمریکا بر این شرکت عظیم چینی، بیم آن می‌رود که بیش از یک هزار فرصت شغلی به خطر بیفتد و بیش از سه میلیارد مشتری این شرکت در ۱۷۰ کشور دنیا تحت تاثیر این ممنوعیت قرار گیرند.

اواخر اردیبهشت ماه سال جاری، دونالد ترامپ با صدور فرمانی، شرکت‌های مخابرات آمریکایی را از خرید و نصب تجهیزات مخابراتی چینی منع کرد. دلیل ضرورت اجرای این دستور حفاظت از امنیت ملی اعلام شده است.

در پی آن، وزارت بازرگانی آمریکا با صدور یک مجوز، هواوی را برای سه ماه از دستور رئیس‌جمهوری ایالات متحده مستثنی کرده است.

به این ترتیب شرکت هوآوی در طول این مدت می‌بایست برای شرکت‌های طرف معامله خود جایگزین‌های دیگری بیابد تا از بروز زیان‌های جبران ناپذیر پیشگیری کند.

آمریکا احتمال می‌دهد که این شرکت ابزاری باشد که از طریق آن دولت چین از دیگر کشورها جاسوسی کند. این در حالی است که دولت چین رابطه خود با این شرکت را رد کرده است.

هواوی در حال حاضر از بزرگ‌ترین شرکت‌های تولیدکننده تجهیزات مخابراتی در دنیاست که محصولاتش در حوزه یاد‌شده در زیرساخت مخابراتی بسیاری از نقاط آفریقا، آمریکای جنوبی و بخش‌هایی از آسیا استفاده شده است.

پیشتر ژاپن و بریتانیا به‌ دلایل امنیتی، خرید تجهیزات از هواوی را به حالت تعلیق درآورده‌اند.

تازه چه خبر؟
یولی ادلشتاین، وزیر بهداشت اسرائیل، اعلام کرد تاکنون دست‌کم یک دوز از واکسن کرونا به نیمی از جمعیت این کشور تزریق شده است. اسرائیل به نسبت به جمعیتش...More
سیامک مقیمی، زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ، در پی اقدام به خودکشی به بیمارستان منتقل شد. وب‌سایت هرانا به نقل از یک منبع مطلع نوشت این...More
سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، اعلام کرد که جسد یک سوخت‌بر ایرانی از سوی پاکستان به ایران تحویل داده شده و موضوع توسط مرزبانان دو...More
ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، بر عزم ایالات متحده برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای و رسیدگی به «فعالیت‌های مخرب» جمهوری اسلامی در...More
ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در توییتی اقدام بریتانیا را در تحریم شش شخص که در کودتای اخیر در میانمار نقش داشته‌اند، «گامی در جهت پاسخگو کردن...More