اینستاگرام یک پیام‌رسان مخصوص ارتباط با دوستان صمیمی معرفی کرد | ایران اینترنشنال

اینستاگرام یک پیام‌رسان مخصوص ارتباط با دوستان صمیمی معرفی کرد

شرکت اینستاگرام پیام‌رسانی به نام تردز (Threads) را معرفی کرده که تنها مخصوص ارتباط با دوستان صمیمی است. استفاده از این پیام‌رسان در کنار اپلیکیشن اصلی اینستاگرام به کاربر اجازه می‌دهد تا به شیوه سریع‌تری عکس‌ها، متن‌ها و ویدیوها را با فهرست «دوستان صمیمی» خود به اشتراک بگذارد. 

این پیام‌رسان همچنین مجهز به قابلیتی است که به طور خودکار موقعیت مکانی کاربر را به دوستان صمیمی‌اش اعلام می‌کند؛ ویژگی‌ای که نگرانی‌ها درباره حریم خصوصی افراد را به دنبال داشته است.

پیام‌رسان ترِدز دارای سه بخش اصلی است. بخش اول دوربین است؛ اولین چیزی که کاربر هنگام باز کردن برنامه با آن مواجه می‌شود. از این دوربین فقط می‌توان برای گرفتن عکس و ویدیو استفاده کرده و از فیلترهای رنگی متنوع خبری نیست. در این بخش همچنین می‌توان میان‌برهایی برای افرادی که کاربر با آن‌ها بیشتر در ارتباط است ایجاد کرد. فهرست این افراد در بخش پایین دوربین اضافه می‌شود.

بخش دوم ترِدز مربوط به صندوق پیام‌ها است. پیام‌های خصوصی اینستاگرام که با دوستان صمیمی تبادل می‌شود در این قسمت نیز به نمایش در می‌آید. این صندوق پیام خصوصی احتمالا آنقدرها بلندبالا نخواهد بود. رابی استاین، مدیر توسعه محصول اینستاگرام می‌گوید میانگین تعداد افرادی که در فهرست دوستان صمیمی کاربران اینستاگرام وجود دارند بین ده تا بیست نفر است. این بخش شامل چت‌های گروهی هم می‌شود اما به این شرط آن که همه افراد حاضر در گروه، جزء دوستان صمیمی شما باشند.

بخش سوم مربوط به اشتراک وضعیت است که به نظر می‌رسد بحث‌برانگیزترین ویژگی این پیام‌رسان به حساب می‌آید. کاربر در این قسمت می‌تواند با انتخاب یک شکلک، تایپ چند کلمه و تعیین بازه زمانی برای نمایش (از یک تا چهار ساعت)، وضعیت خود را با دوستانش به اشتراک بگذارد. قابلیت دیگری که در این قسمت وجود دارد، ویژگی «وضعیت خودکار» است که در طول روز با توجه به موقعیت مکانی کاربر و جزئیات دیگر او به روز رسانی می‌شود.

به عنوان مثال، هنگامی که کاربر در منزل، محل کار یا در فرودگاه باشد، ترِدز وضعیت مکانی او را به طور خودکار به دوستان صمیمی‌اش اعلام می‌کند. علاوه بر این، اطلاعاتی مانند کم بودن باتری تلفن همراه یا نوع اتصال کاربر به اینترنت نیز به این واسطه به اشتراک گذشته می‌شود.

فیسبوک (شرکت مالک اینستاگرام) ساعاتی پس از معرفی این پیام‌رسان، با انتشار مطلبی جداگانه در وبلاگ خود به نگرانی‌ها درباره حریم خصوصی کاربران ترِدز پاسخ داده است. این شرکت تاکید کرده است که اطلاعات مربوط به موقعیت مکانی افراد بدون اشاره مستقیم به آدرس محل حضورشان به دیگران اعلام می‌شود. همچنین این موقعیت مکانی صرفا برای بازه محدودی در دستگاه کاربر ثبت شده و هیچ‌گاه در سرور فیسبوک ذخیره نمی‌شود. این شرکت همچنین خاطر نشان کرده است که از اطلاعات مربوط به موقعیت مکانی کاربران برای نمایش تبلیغ به آن‌ها استفاده نخواهد کرد.

فیسبوک طی سال‌های گذشته با رسوایی‌های زیادی در خصوص عدم رعایت حریم خصوصی کاربرانش روبه‌رو بوده است. برخی کارشناسان عقیده دارند هنگام استفاده از چنین ویژگی‌هایی باید جوانب مختلف را مد نظر داشت و تا حد امکان، داده خصوصی کمتری در اختیار شرکت‌های رسانه اجتماعی قرار داد.

تازه چه خبر؟
بریتانیا، مقررات تحصیل در برخی از رشته‌ها برای دانشجویان خارجی در دانشگاه‌های این کشور را سختگیرانه‌تر می‌کند. به نوشته روزنامه تایمز، این اقدام در...More
علی امیری راد، فرماندار شهرستان «خدا آفرین» در استان آذربایجان شرقی، خبر داد که روز پنج شنبه پنج خمپاره که در جنگ بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان...More
نمایندگان رهبر جمهوری اسلامی در استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان و اردبیل اقدام جمهوری آذربایجان «در بازپس گیری اراضی» قره‌باغ را «...More
علی نیکزاد، نایب رییس مجلس شورای اسلامی، می‌گوید در جلسه‌ای با حضور رییس سازمان خصوصی‌سازی تصمیم گرفته شد قرارداد واگذاری شرکت نیشکر هفت‌تپه به امید...More
همزمان با هشدار وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی درباره ضرورت کاهش حضور دانش‌آموزان در مدارس،‌ حسن روحانی،‌ رییس ‌جمهور ایران، خواستار اعمال «...More