«حالت تاریک» به صورت آزمایشی برای برخی کاربران فیس‌بوک فعال شده | ایران اینترنشنال

«حالت تاریک» به صورت آزمایشی برای برخی کاربران فیس‌بوک فعال شده

 

فیسبوک در کنفرانس F8 خود در سال ۲۰۱۹ در کنار قول حذف تعداد لایک‌ها در اپلیکیشن اینستاگرام، قول یک طراحی تازه برای نسخه موبایل و وب‌اش داده بود. نسخه اندروید تقریبا به سرعت لباس جدید خود را به تن کرد، اما تغییرات برای نسخه وب به «ماه‌های آینده» موکول شد.

هر چند که فیسبوک در برهه‌ای با تغییر اندکی در رنگ آبی نماد خود و تغییر در برخی المان‌ها سایتش تا حدی به این وعده وفا کرد، اما به نظر می‌رسد اکنون زمان تغییر اصلی فرا رسیده است: ارائه «حالت تاریک».

در هفته‌های گذشته فیسبوک حالت تاریک یا شب را برای اپلیکیشن‌های اینستاگرام و واتس‌اپ ارائه کرد که برای کاربرانی که تلفن هوشمند آن‌ها از حالت تاریک پشتیبانی می‌کند فعال شده است.

حالت تاریک یا شب، با تعویض رنگ‌های روشن پس‌زمینه، با رنگ‌هایی همچون طوسی، سرمه‌ای و سیاه در طراحی یک سایت یا اپلیکیشن حاصل می‌شود. 

المان‌ها و متون نیز برای خوانایی یا ظاهر بهتر عمدتا با رنگ‌های روشن و ایجاد تضاد رنگی با پس‌زمینه تغییر رنگ داده می‌شوند. دارک مود (Dark Mode یا حالت تاریک) و نایت مود (Night Mode یا حالت شب) عنوان‌هایی هستند که به این قالب اطلاق می‌شود و در دو سال اخیر بسیاری از شرکت‌های تولید‌کننده سیستم‌عامل‌های کامپیوتر و موبایل و همینطور رسانه‌های اجتماعی و توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌های وب و موبایل با توجه به استقبال کاربران از دارک مود یا نایت مود، این قالب را هم برای محصولات خود طراحی و ارائه می‌کنند.

مطلب مرتبط: حالت تاریک به زودی به اینستاگرام اضافه می‌شود

در روزهای گذشته تعداد قابل توجهی از کاربران فیسبوک گزارش داده‌اند که فیسبوک به آن‌ها پیشنهاد امتحان کردن نسخه تاریک را داده است. پس از قبول این پیشنهاد از سوی کاربر، آن‌ها با انتخاب بین حالت روشن و تاریک مواجه شده‌اند. حالتی که امکان تغییر آن در منوی تنظیمات که کنار تصویر پروفایل آن‌ها در فیسبوک است، وجود دارد.

 

بعضی کاربران این طراحی تازه را نپسندیده‌اند که البته ممکن است بخاطر وجود مشکلاتی در خوانایی متون در حالت تاریک بوده است، اما به نظر می‌رسد ارزش امتحان کردن داشته باشد. ارائه محدود این طراحی به تعدادی از کاربران هم احتمالا به منظور رفع ایرادات آن و ارائه یک نسخه قابل استفاده برای همگان است.

اگر شما هنوز از سوی فیسبوک دعوتنامه مربوط به ظاهر تازه سایت این رسانه اجتماعی را دریافت نکرده‌اید، تاکنون راهی برای درخواست دادن یا فعال کردن آن وجود ندارد و باید منتظر دعوتنامه یا نسخه نهایی بمانید.

تازه چه خبر؟
منصور شریف، مدیرعامل شرکت البرز شرقی، خبر داد که جسد میلاد روشنایی و اصغر افضلی، دو کارگر معدن طزره دامغان، پس از شش روز جست‌وجو پیدا شد. این دو...More
در پی ضرب و شتم دانش‌آموزان معترض به امتحانات حضوری توسط پلیس در چند شهر ایران، تشکل‌های صنفی فرهنگیان در سه استان کشور آن را «رذیلانه» خوانده و...More
دفتر جامعه جهانی بهائی در ژنو از تشدید آزار و اذیت‌ بهائیان ایران در هفته‌های گذشته ابراز نگرانی کرد. این دفتر بازداشت ۲۰ بهائی در شیراز و بهارستان...More
پس از اعلام حمایت دولت آمریکا، اتحادیه اروپا هم از بررسی پیشنهاد لغو حق مالکیت معنوی واکسن‌های کرونا استقبال کرد. اورزولا فون‌ درلاین، ‌رییس کمیسیون...More
خبرگزاری رسمی قطر گزارش داد علی شریف العمادی، وزیر دارایی این کشور، به دلیل اتهامات مربوط به اختلاس و سوء استفاده از قدرت بازداشت شده است. این...More