یک سوم بهبود‌یافتگان از کرونای شدید، درگیر بیماری‌های اعصاب و روان می‌شوند | ایران اینترنشنال
نتایج یک پژوهش در نشریه روان‌پزشکی لانست:

 یک سوم بهبود‌یافتگان از کرونای شدید، درگیر بیماری‌های اعصاب و روان می‌شوند

روزنامه گاردین در گزارشی با استناد به یک پژوهش اخیر، به آسیب‌های طولانی‌مدت کووید-۱۹ بر اعصاب‌ و روان برخی بهبودیافتگان پرداخته است. 

پژوهشگران در این تحقیق هشدار داده‌اند که نظام‌های بهداشت‌ودرمان و خدمات اجتماعی باید برای مدیریت این‌دست پیامدهای ابتلا به کرونا، گوش‌به‌زنگ باشند.

بر اساس این تحقیق، برای هر یک نفر از هر سه فردی که در طی دوره ابتلا به کرونا به‌شدت مریض شده‌اند، متعاقبا، تشخیص بیماری‌های اعصاب و روان داده شده است. تشخیص‌های پزشکی طی مدت شش ماه از زمان ابتلای افراد ثبت شده است.

این «پژوهش مشاهده‌ای» که در نشریه روان‌پزشکی لانست به چاپ رسیده است، وسیع‌ترین تحقیق در نوع خود به شمار می‌رود. در این پژوهش، از داده‌های مدارک پزشکی دیجیتال ۲۳۶ هزار و ۳۷۹ مبتلا، اغلب در آمریکا، استفاده شده است و نتیجه به‌دست‌آمده نشان می‌دهد ۳۴ درصد مبتلایان پس از بهبودی از کرونا، مشکلات سلامت اعصاب‌و‌روان داشته‌اند. مهم‌ترین مشکل اضطراب بوده است و ۱۷ درصد بهبودیافتگان مضطرب بوده‌اند.

هشدار به نظام‌های بهداشت و درمانی

متخصصان این پژوهش هشدار داده‌اند نظام‌های بهداشت‌و‌درمان باید برای مراقبت از این‌دست بیماران مهیا شوند؛ بیمارانی که انتظار می‌رود با در نظر گرفتن وسعت همه‌گیری کووید-۱۹، شمار قابل‌توجهی باشند. 

به‌ پیش‌بینی این پژوهشگران، سایه تاثیرات این پیامدها می‌تواند سال‌ها بر سیستم خدمات درمانی سنگینی کند.

در این پژوهش آمده است که تشخیص‌های پزشکی مربوط به اعصاب، مانند سکته و دمانس، بسیار نادرتر، اما در افرادی که در طول دوره ابتلا به‌شدت بیمار شده بودند، غیرمعمول نبوده است.

همچنین از مبتلایانی که به بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان منتقل شده بودند، ۷ درصد سکته کرده بودند و تقریبا ۲ درصد به دمانس مبتلا شده بودند. 

موارد تشخیص‌ سکته و دمانس برای بیماران مبتلا به کرونا، از بیمارانی که در همان بازه زمانی به آنفلوانزا و یا عفونت مجاری تنفسی مبتلا بودند، بیشتر بود و پس از در نظر گرفتن مشخصه‌های سلامت مانند سن، جنسیت، نژاد و مشکلات سلامتی بیماران، شانس تشخیص بیماری‌های اعصاب‌وروان برای افرادی که به کرونا مبتلا شده بودند تا ۴۴ درصد بالاتر از مبتلایان به آنفلوانزا بود.

پروفسور پل هریسون، نویسنده اصلی این پژوهش از دانشگاه آکسفورد، گفت که این داده‌ها متعلق به دنیای واقعی و جمع‌آوری‌شده از بیماران بسیار، بر آمار بالای تشخیص‌های روان‌پزشکی پس از ابتلا به کووید-۱۹ مهر تایید می‌زند.

این آمار نشان می‌دهد که اختلالاتی مانند سکته و دمانس، که سیستم عصبی را درگیر می‌کند، نیز اتفاق می‌افتد؛ و اگرچه سکته و دمانس در مواردی بسیار نادر روی می‌دهد، همچنان به‌میزان قابل‌توجه و به‌ویژه در افرادی که در طی دوره ابتلا به‌شدت بیمار شده بودند، بارزتر است.

گرچه خطرات احتمالی بسیاری از این اختلالات برای خود شخص کم است، اما تاثیر آن بر کل جمعیت و اثر آن برای نظام درمان و خدمات اجتماعی قابل‌توجه است.بسیاری از این مشکلات مزمن است؛ در نتیجه، نظام‌های بهداشت و درمان نیاز دارند برای رویارویی با آن‌ها مهیا شوند.

نگرانی از اینکه بهبودیافتگان کووید-۱۹ ممکن است در معرض خطرات احتمالی بیشتر اختلالات اعصاب‌وروان باشند رو به افزایش است. گروه پژوهشی حاضر، پیش‌تر و در تحقیق مشاهده‌ای دیگر گزارش داده بود که بهبودیافتگان کرونا تا سه ماه پس از ابتلا، بیشتر در معرض تغییرات خلق‌وخو و اختلالات اضطرابی‌اند.

 

تازه چه خبر؟
معاون پایش و نظارت حفاظت محیط‌زیست اصفهان از افزایش تلف شدن حیات وحش در استان اصفهان به دلیل نبود آب و تشنگی خبر داد. حسین اکبری، معاون حفاظت محیط‌...More
آمریکا، اتحادیه اروپا و بریتانیا در اقدامی هماهنگ تحریم‌های گسترده‌ای علیه مقام‌ها و نهادهای وابسته به حکومت بلاروس اعمال کردند و از مینسک خواستند به...More
فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی، از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواست سازوکارهایی را برای نظارت سریع و گسترده بر همه سایت‌های هسته‌ای ایران...More
۱۳ گزارشگر ویژه و کارشناس حقوق بشر سازمان ملل با انتشار بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن ادامه حبس نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر در ایران، خواستار آزادی...More
انجمن خانواده‌های جانباختگان هواپیمای اوکراینی با انتشار بیانیه‌ای به مناسبت برنده اعلام شدن ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری، خواستار همبستگی...More