یک سوم بهبود‌یافتگان از کرونای شدید، درگیر بیماری‌های اعصاب و روان می‌شوند | ایران اینترنشنال
نتایج یک پژوهش در نشریه روان‌پزشکی لانست:

 یک سوم بهبود‌یافتگان از کرونای شدید، درگیر بیماری‌های اعصاب و روان می‌شوند

روزنامه گاردین در گزارشی با استناد به یک پژوهش اخیر، به آسیب‌های طولانی‌مدت کووید-۱۹ بر اعصاب‌ و روان برخی بهبودیافتگان پرداخته است. 

پژوهشگران در این تحقیق هشدار داده‌اند که نظام‌های بهداشت‌ودرمان و خدمات اجتماعی باید برای مدیریت این‌دست پیامدهای ابتلا به کرونا، گوش‌به‌زنگ باشند.

بر اساس این تحقیق، برای هر یک نفر از هر سه فردی که در طی دوره ابتلا به کرونا به‌شدت مریض شده‌اند، متعاقبا، تشخیص بیماری‌های اعصاب و روان داده شده است. تشخیص‌های پزشکی طی مدت شش ماه از زمان ابتلای افراد ثبت شده است.

این «پژوهش مشاهده‌ای» که در نشریه روان‌پزشکی لانست به چاپ رسیده است، وسیع‌ترین تحقیق در نوع خود به شمار می‌رود. در این پژوهش، از داده‌های مدارک پزشکی دیجیتال ۲۳۶ هزار و ۳۷۹ مبتلا، اغلب در آمریکا، استفاده شده است و نتیجه به‌دست‌آمده نشان می‌دهد ۳۴ درصد مبتلایان پس از بهبودی از کرونا، مشکلات سلامت اعصاب‌و‌روان داشته‌اند. مهم‌ترین مشکل اضطراب بوده است و ۱۷ درصد بهبودیافتگان مضطرب بوده‌اند.

هشدار به نظام‌های بهداشت و درمانی

متخصصان این پژوهش هشدار داده‌اند نظام‌های بهداشت‌و‌درمان باید برای مراقبت از این‌دست بیماران مهیا شوند؛ بیمارانی که انتظار می‌رود با در نظر گرفتن وسعت همه‌گیری کووید-۱۹، شمار قابل‌توجهی باشند. 

به‌ پیش‌بینی این پژوهشگران، سایه تاثیرات این پیامدها می‌تواند سال‌ها بر سیستم خدمات درمانی سنگینی کند.

در این پژوهش آمده است که تشخیص‌های پزشکی مربوط به اعصاب، مانند سکته و دمانس، بسیار نادرتر، اما در افرادی که در طول دوره ابتلا به‌شدت بیمار شده بودند، غیرمعمول نبوده است.

همچنین از مبتلایانی که به بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان منتقل شده بودند، ۷ درصد سکته کرده بودند و تقریبا ۲ درصد به دمانس مبتلا شده بودند. 

موارد تشخیص‌ سکته و دمانس برای بیماران مبتلا به کرونا، از بیمارانی که در همان بازه زمانی به آنفلوانزا و یا عفونت مجاری تنفسی مبتلا بودند، بیشتر بود و پس از در نظر گرفتن مشخصه‌های سلامت مانند سن، جنسیت، نژاد و مشکلات سلامتی بیماران، شانس تشخیص بیماری‌های اعصاب‌وروان برای افرادی که به کرونا مبتلا شده بودند تا ۴۴ درصد بالاتر از مبتلایان به آنفلوانزا بود.

پروفسور پل هریسون، نویسنده اصلی این پژوهش از دانشگاه آکسفورد، گفت که این داده‌ها متعلق به دنیای واقعی و جمع‌آوری‌شده از بیماران بسیار، بر آمار بالای تشخیص‌های روان‌پزشکی پس از ابتلا به کووید-۱۹ مهر تایید می‌زند.

این آمار نشان می‌دهد که اختلالاتی مانند سکته و دمانس، که سیستم عصبی را درگیر می‌کند، نیز اتفاق می‌افتد؛ و اگرچه سکته و دمانس در مواردی بسیار نادر روی می‌دهد، همچنان به‌میزان قابل‌توجه و به‌ویژه در افرادی که در طی دوره ابتلا به‌شدت بیمار شده بودند، بارزتر است.

گرچه خطرات احتمالی بسیاری از این اختلالات برای خود شخص کم است، اما تاثیر آن بر کل جمعیت و اثر آن برای نظام درمان و خدمات اجتماعی قابل‌توجه است.بسیاری از این مشکلات مزمن است؛ در نتیجه، نظام‌های بهداشت و درمان نیاز دارند برای رویارویی با آن‌ها مهیا شوند.

نگرانی از اینکه بهبودیافتگان کووید-۱۹ ممکن است در معرض خطرات احتمالی بیشتر اختلالات اعصاب‌وروان باشند رو به افزایش است. گروه پژوهشی حاضر، پیش‌تر و در تحقیق مشاهده‌ای دیگر گزارش داده بود که بهبودیافتگان کرونا تا سه ماه پس از ابتلا، بیشتر در معرض تغییرات خلق‌وخو و اختلالات اضطرابی‌اند.

 

تازه چه خبر؟
پنتاگون اعلام کرد از تصمیم خود برای اعزام دو ناوشکن آمریکایی به سواحل اوکراین در دریای سیاه منصرف شده است. به گزارش پولیتیکو به نقل از منبعی در...More
مجلس نمایندگان آمریکا با ۲۱۷ رای موافق و ۲۱۰ رای مخالف طرحی را برای برابر کردن حقوق و دستمزد زنان و مردان در آمریکا به تصویب رساند. این طرح که مورد...More
مایک پنس، معاون پیشین رییس جمهور آمریکا، در بیانیه‌ای که پس از ترخیص از بیمارستانی در ایالت ویرجینیا صادر کرد، از جراح ایرانی‌‌الاصل خود تشکر کرد. به...More
دولت آمریکا روز پنجشنبه در ارتباط با دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ این کشور، حملات سایبری، قلدری در برابری اوکراین و سایر اقدامات «...More
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شریف در نامه‌ای به رییس قوه قضاییه نسبت به اخذ اعترافات «نادرست» و «تحت اجبار» از علی یونسی و امیرحسین مرادی، دو...More